داکت اسپلیت از نوع ایرانی
بهترین داکت اسپلیت ایرانی
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
معرفی انواع داکت اسپلیت
آشنایی با انواع داکت اسپلیت
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
Show all

آشنایی با انواع چیلر

معرفی انواع چیلر

معرفی انواع چیلر

ساختمان های تجاری برای رطوبت زدایی و خنک سازی ساختمان از سیستم های گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) استفاده می کنند. ساکنان ساختمان نیز به همین ترتیب از انتظارات زیادی دارند که سیستم HVAC همانطور که در نظر گرفته شده عمل کند. شرکت تهویه وایو برای ایجاد یک فضای داخلی راحت بدون در نظر گرفتن شرایط خارجی ساختمان از انواع چیلر همچون چیلر خانگی یا چیلر ساختمان استفاده می کند.
چیلرها در سه دسته مختلف هستند: چیلر تراکمی ، چیلر جذبی و چیلر سانتریفیوژ.
همچنین می توان در دسته چیلرهای تراکمی، به دو نوع چیلر هوا خنک یا همان چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک اشاره کرد.

مشخصات چیلر آب خنک

– کمپرسور مجهز به سیستم کنترل ظرفیت پیوسته و قابل اجرا با ظرفیت ۵ تا ۴۸۰ تن تبرید (مارک بیتزر و هنبل یا دانفوس و کوپلند)
– اواپراتور از نوع Shell and Tube با تیوب های مسی و ستاره های ۵ پر آلمینیومی جهت ایجاد جریان توربولانس در سیال برای افزایش نرخ انتقال حرارت در آن
– قابلیت مجهز نمودن مدار تبرید چیلر تراکمی آب خنک به شیر انبساط الکترونیکی جهت کنترل هر چه بهتر ظرفیت سیستم و کاهش مصرف انرژی
– دستیابی به بالاترین راندمان با انجام تحلیل های سیالاتی و حرارتی مهندسی شده در مدار چیلر و بهبود عملکرد مبدل های حرارتی کندانسور و اواپراتور آن (C.O.P > 5)
– حفظ و حتی افزابش ضریب عملکرد ( C.O.P ) در ظرفیت های جزئی با مجهز کردن موتورهای الکتریکی کمپرسورها به تکنولوژی اینورتر در صورت نیاز یا درخواست مشتری
– استفاده از سیستم مانیتورینگ پیشرفته با قابلیت برنامه ریزی و صفحه نمایشگر لمسی و قابل اتصال به سیستم BMS  ساختمان
– استفاده از مبردهای دوست دار محیط زیست R134A ، R407 و …
– مجهز به کلیه سیستم های حفاظتی از جمله درایر، ترموستات آنتی فریز، کنترل فشار بالا و پایین، سیستم برگشت روغن و …
– استفاده از شیرهای سرویس روی چیلر آب خنک جهت جلوگیری از هدر رفتن مبرد در زمان سرویس و نگهداری
– کلیه قطعات اصلی دستگاه ساخت شرکت های معتبر اروپایی از جمله GMC ، Omron ، Alco ، Siemens ، Danfoss ، Schneider
– کارکرد کم صدا و بدون لرزش
– دارای ظرفیت های متنوع
– قابل نصب در بام یا پشت بام
– نصب سریع و راه اندازی آسان
– تولید بر اساس استانداردهای روز دنیا
– نصب و راه اندازی توسط شبکه مجاز متخصص سیستم های مرکزی
– استفاده از قالب های فلزی گالوانیزه دو جداره
– طراحی زیبا و منحصر به فرد

مشخصات چیلر هوا خنک

– کمپرسور با برند Scroll Copeland یا Screw hanbell
– دارای پمپ و مخزن انبساط
– کندانسور با کارایی فوق العاده بالا
-کارکرد کم صدا و بدون لرزش
– استفاده از کمپرسورهای اسکرال و تکنولوژی اتصال موازی در صورت افزایش تعداد کمپرسورها
– مجهز به مبدل حرارتی صفحه ای برای مینی چیلر و Shell & Tube برای چیلر مدولار
– دارای ظرفیت های متنوع
– قابل نصب در بام یا پشت بام
– متناسب با محل نصب
– نصب سریع و راه اندازی آسان
– تولید بر اساس استانداردهای روز دنیا (Ashrae-15&َAri550/590)
– قابل اتصال به سیستم گرمایشی مرکزی یا مستقل
– دارای فلو سوئیچ و پمپ
– دارای سنسورهای High pressure & Low pressure
– سیستم هوشمند ضد یخ زدگی
-رنج عملکرد دمایی کارکرد از -۱۲ الی ۴۷ درجه برای مینی چیلر
– رنج عملکرد دمایی کارکرد از -۱۵ الی ۵۲ درجه برای چیلر مدولار
– تجهیزات مکانیکی و الکـــترونیکی ساخــت برترین برند های اروپایی وآمریکایی و آسیایی
– نصب و راه اندازی توسط شبکه مجاز متخصص سیستم های مرکزی
– استفاده از قالب های فلزی گالوانیزه دو جداره
– قابلیت استفاده از چند کمپرسور بصورت همزمان جهت کاهش %۲۵
– مصرف برق در زمان روشن شدن دستگاه

آشنایی با انواع چیلر

آشنایی با انواع چیلر

کاربرد و نحوه کار چیلرها

چیلرها در انواع وسیعی از امکانات مسکونی مانند آپارتمان ها، برج ها، ویلاها و همچنین تجاری از جمله هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها ، سالن های ورزشی ، کارخانه های صنعتی و تولیدی و غیره وجود دارند. انواع مختلفی از چیلرها موجود هستند همچون چیلر برقی ، چیلر اسکرو ، چیلر اسکرال و چیلر جذبی و همچنین چیلر برای سالن پرورش قارچ که در وبسایت ما موجود هستند.  این صنعت از مدت ها قبل تشخیص داده است که این سیستم ها، بزرگترین مصرف کننده برق در بیشتر موارد است. امکانات آنها به راحتی می توانند بیش از ۵۰٪ کل مصرف برق را در دوره های فصلی مصرف کنند.
به طور کلی ، دستگاه انتقال گرما را از یک محیط داخلی به یک محیط خارجی تسهیل می کند. انتقال گرما هنگام گردش در سیستم به حالت فیزیکی مبرد متکی است. مسلماً چیلرها می توانند به عنوان قلب هر سیستم تهویه مطبوع مرکزی عمل کنند.

چیلرها چگونه کار می کنند؟

بر اساس اصل فشرده سازی بخار یا جذب بخار کار می کند. چیلرها جریان مداوم مبرد را به سمت فرآوری آب سرد در دمای مطلوب حدود ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) فراهم می کنند. مبرد سپس از طریق فرآیند پمپ می شود، و گرما را از یک منطقه از تأسیسات خارج می کند. چیلر از سیستم تبرید مکانیکی فشرده سازی بخار استفاده می کند که از طریق دستگاهی به نام اواپراتور به سیستم فرآیند آب متصل می شود.
مبرد از طریق اواپراتور ، کمپرسور ، کندانسور و شیر انبساط به گردش در می آید. یک فرآیند ترمودینامیکی در هر یک از اجزای فوق اتفاق می افتد. اواپراتور به عنوان مبدل حرارتی عمل می کند به طوری که گرمای گرفته شده توسط جریان خنک کننده به مبرد منتقل می شود. با انجام انتقال گرما ، مبرد تبخیر می شود و از مایع کم فشار، به بخار تبدیل می شود، در حالی که دمای خنک کننده کاهش می یابد.
مبرد سپس به یک کمپرسور می رود، که چندین عملکرد را انجام می دهد. ابتدا ماده مبرد را از اواپراتور خارج کرده و اطمینان حاصل می کند که فشار موجود در اواپراتور به اندازه کافی کم است تا گرما را با سرعت صحیح جذب کند. دوم ، فشار را در بخار مبرد خروجی افزایش می دهد تا اطمینان حاصل شود که دمای آن به اندازه کافی بالا است تا هنگام رسیدن به کندانسور ، گرما آزاد کند. مبرد به حالت مایع در کندانسور برمی گردد. گرما با تغییر مبرد از بخار به مایع ، توسط محیط خنک کننده (هوا یا آب) از محیط خارج می شود.

چیلر هوا خنک

چیلرهای هوا خنک گرمای آب فرآوری شده را جذب می کنند و سپس گرما به هوای اطراف واحد منتقل می شود.چیلر هوا خنک بیشتر مناسب برای کاربردهای معمول در تاسیسات کوچک یا متوسط هستند که ممکن است محدودیت های فضا وجود داشته باشد. چیلر هوا خنک عملی ترین انتخاب در مکان هایی است که آب کم است (مانند مناطق کویری). چیلر هوا خنک دارای ظرفیت خنک کننده از مدل های کوچک ظرفیت ۰.۵ تنی تا مدل های چند صد تنی برای صنایع مدرن از جمله صنایع غذایی و آشامیدنی، صنایع شیمیایی، صنایع تولیدی، صنایع تولید مثل و انواع صنایع دیگر هستند.

چیلر آب خنک

در چیلر آب خنک از یک کندانسور خنک کننده آب متصل به برج خنک کننده استفاده می شود. معمولاً برای تاسیسات متوسط و بزرگ که منبع آب کافی دارند استفاده می شود. چیلرهای آب خنک می توانند عملکرد ثابت تری برای کاربرد شما ایجاد کنند. چیلرهای آب خنک از نظر ظرفیت خنک کنندگی از مدل های کوچک ظرفیت ۵ تنی تا مدل های چند هزار تنی برای صنایع مدرن شامل صنایع غذایی و آشامیدنی ، صنایع شیمیایی ، صنایع تولیدی ، صنایع تولید مثل و انواع خنک کننده های فرآیند های صنعتی متغیر هستند.

راهنمای خرید چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک

تهویه وایو انواع چیلرهای هوا خنک و آب خنک را ارائه می دهد که متناسب با طیف گسترده ای از صنایع است. برای خرید چیلر و مشاوره رایگان در مورد قیمت چیلر خانگی با ما در تماس باشید. دو دستگاه خنک کننده مختلف وجود دارد (هوا یا آب) که گرما را هنگام تغییر مبرد از بخار به مایع جذب می کند. بنابراین، چیلرها از دو نوع مختلف هوا خنک و آب خنک نیز می باشند. در چیلر هوا خنک از کندانسور مشابه “رادیاتور” اتومبیل استفاده می شود. آنها از فن برای انتقال هوا از طریق سیم پیچ مبرد استفاده می کنند. کندانسورهای خنک کننده هوا باید در دمای محیط ۳۵ درجه سانتیگراد (۹۵ درجه فارنهایت) یا کمتر کار کنند، مگر اینکه آنها به طور خاص برای شرایط محیطی بالا طراحی شده باشند.
عملکرد چیلر آب خنک همانند هوا خنک است، اما برای تکمیل انتقال گرما به دو مرحله نیاز دارد. ابتدا گرما از بخار مبرد وارد آب کندانسور می شود. سپس آب گرم کندانسور به برج خنک کننده پمپ می شود، جایی که در نهایت گرمای حاصل از فرآیند به محیط بیرونی منتقل می شود. هنگام انتخاب و خرید چیلر برای پروژه خود، مهم است که اطمینان حاصل کنید که دستگاه از ظرفیت خنک کننده کافی برای تحمل حداکثر بار در بدترین شرایط برخوردار باشد. با این حال، بسیاری از مشتریان در هنگام خرید چیلر، موفق به برنامه ریزی و ظرفیت سنجی واقعی برای این شرایط نمی شوند و در عوض بر اساس ظرفیت ارائه شده در دفترچه راهنمای محصولات ما انتخاب می کنند.

مراحل انتخاب چیلر

حال بیایید ببینیم که چگونه مراحل زیر را برای انتخاب چیلر مناسب انجام دهید.

چیلر هوا خنک چگونه کار می کند؟

این دستگاه گرمای محیط را جذب می کند و سپس آن را به بیرون منتقل می کند. آب خنک شده به مخزن بافر پمپاژ می شود و برای استفاده بعدی در آنجا ذخیره می شود.

چیلر آب خنک چگونه کار می کند؟

این دستگاه، گرما را از محیط جذب می کند و آن را به آب خنک کننده (کندانسور) منتقل می کند. سپس آب گرم به برج خنک کننده پمپ می شود و گرمای تولید شده در بیرون آزاد می شود. آب خنک شده به مخزن بافر پمپاژ می شود و برای استفاده بعدی در آنجا ذخیره می شود.

چرا چیلر هوا خنک را انتخاب کنیم؟

– نسبت به چیلر های آب خنک به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.
– نیازی به برج خنک کننده ندارند.
– نصب آن در مقایسه با چیلر آب خنک ساده تر است.
– به آب کمتری نیاز دارند.

سیستم های چیلر هوا خنک به طور گسترده ای در مکان هایی استفاده می شود که منابع آب کافی نیست یا کیفیت آب چندان مناسب نیست. بنابراین به برج خنک کننده نیاز ندارند، و همچنین نصب آنها آسان است.

چرا چیلر آب خنک را انتخاب کنیم؟

– بیش از ۱۰٪ انرژی کمتری نسبت به چیلرهای هوا خنک مصرف می کند.
– طول عمر بیشتری دارد.
– نسبتاً خنک کنندگی بیشتری نسبت به چیلرهای هوا خنک دارد.
– عملکرد خنک کننده سازگارتر را ارائه می دهد.
– در شرایطی که به ظرفیت خنک سازی زیادی نیاز است، از چیلرهای هوا خنک مقرون به صرفه ترهستند.

در خرید چیلر مناسب به دنبال چه چیز دیگری باشم؟

از دیگر مشخصات مهم در انتخاب چیلر تراکمی و چیلر جذبی می توان به ولتاژ مورد نیاز برای کارکرد ، قدرت اسب بخار پمپ و میزان جریان (برای انتخاب دستگاه سفارشی با ما تماس بگیرید) ، اندازه اتصال آب ، مبرد و نوع اواپراتور اشاره کرد.
قدرت
کشورها و مناطق مختلف استانداردهای مختلفی برای برق صنعتی دارند، منبع تغذیه مشترک ۲۰۸-۲۳۰V ، ۳۸۰-۴۲۰V ، ۴۴۰-۴۸۰V ، ۵۰Hz یا ۶۰Hz ، ۳ فاز است.
پمپ آب
وقتی تصمیم گرفتید ظرفیت / تناژ را انتخاب کنید ، اسب بخار مناسب پمپ را به شما توصیه می کنیم. یا می توانید از دفترچه راهنمای محصول ما بررسی کنید.
اندازه اتصال
این معمولاً به میزان جریان آب بستگی دارد ، هرچه بیشتر بزرگتر باشد. اگر می خواهید چیلر جدید شما با لوله های قدیمی شما مطابقت داشته باشد ، ما نیز می توانیم متناسب با آن سفارشی کنیم. برای جزئیات بیشتر درباره اینکه کاربرد چیلر چیست ، لطفاً با ما تماس بگیرید یا کاتالوگ محصولات ما را بررسی کنید.
مبرد
R22 ، R410A ، R407C ، R404A ، R134A انتخاب اختیاری است.
R22: اثر خنک کنندگی خوبی است ، اما R22 به عنوان یک گاز گلخانه ای قدرتمند در نظر گرفته می شود ، بنابراین در اکثر کشورها ممنوع است.
R410A: سازگار با محیط زیست ، R-410A  جایگزین R-22 به عنوان مبرد ترجیحی برای استفاده در تهویه مطبوع مسکونی و تجاری در ژاپن ، اروپا و ایالات متحده شده است. R410A سبت به سایر مبردها در فشارهای
بیشتری عمل می کند.
R407C: جایگزینی مناسب برای R22 ، اثر خنک کنندگی خوب.
R404A: مناسب برای کاربردهایی که به دمای پایین (زیر ۰ درجه سانتیگراد) نیاز دارد.
R134A: یک گاز غیر قابل اشتعال است که در درجه اول به عنوان مبرد “با درجه حرارت بالا” استفاده می شود ، مناسب برایی دستگاه هوا خنک که در دمای محیط بالا کار می کند.

اواپراتور را انتخاب کنید

چیلرهای بادی دارای دو نوع عمومی اواپراتور هستند. اواپراتور از نوع پوسته و لوله ، که برای استفاده به مخزن بافر آب اضافی نیاز دارد (نه لزوماً بلکه به شدت توصیه می شود). اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه ها را در این صفحه مطالعه کنید.

چگونه ظرفیت مناسبی را انتخاب کنیم؟

برای ظرفیت سنجی دقیق و انتخاب دستگاه مناسب برای پروژه خود کارشناسان ما در طول ساعات کاری به صورت رایگان پاسخگوی شما عزیزان هستند. فقط کافیه با ما تماس بگیرید.
ما در تهویه وایو بهترین دستگاه ها را طراحی و تولید می کنیم تا به شما کمک کند تا بر چالش برانگیزترین مشکلات خود غلبه کنید.
تهویه وایو به شما مشاوره تخصصی رایگان می دهد تا به شما کمک کند مسئله سرمایش و گرمایش پروژه خود را به راه حل های واقعی تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *