آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر

آشنایی با انواع اسپلیت
درباره اسپلیت چه می دانیم؟
شنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۰
درباره فن کویل دیواری
درباره فن کویل دیواری
شنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۰
Show all

آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر

آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر

آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر

داکت اسپلیت اینورتر در درجه بندی میزان مصرف برق و بر حسب برچسبی که سازمان های استاندارد بین المللی تعیین می کنند در گرید A قرار دارد و این امر به منزله ی مصرف خیلی کم برق و نهایت صرفه جویی در آن می باشد. دستگاه های اینورتر از کمپرسور های دیجیتال بهره می گیرند که در زمان استفاده ی کمتر دور کمپرسور را به میزان مورد نیاز کاهش می دهد و در اوج مصرف نیز آن را افزایش می دهد.
این نوع از داکت ها که وظیفه ی تهویه هوای داخل فضای ساختمان را به صورت بهینه بر عهده دارند از دو قسمت به نام های یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند که همانطور از اسم آنها پیداست یونیت خارجی در قسمت بیرونی ساختمان و یونیت داخلی که همان پنل آن می باشد در بالای سقف و داخل ساختمان نصب و راه اندازی می گردد. داکت های صدرالاشاره قابلیت نصب در انواع فضا ها با آب و هوای متنوع را دارند. همچنین به سبب مشخصه هایی که دارند می توان در تامین سرمایش و گرمایش ساختمان از آن استفاده نمود.
تنظیم دمای هر کدام از اتاق ها و یا فضا های کوچک را با استفاده از این نوع داکت می توان انجام داد که این امر به خصوص در مکان هایی که به کم و زیاد نمودن برخی فضا ها نیاز دارند بسیار مناسب است.
برای آنکه بیشتر با این نوع داکت آشنا شویم و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنیم در ابتدای امر باید مزایای فن و نحوه عملکرد آن  را در مقایسه با انواع دیگر مورد بررسی قرار دهیم.

داکت اسپلیت اینورتر با نوع معمولی آن اینورتر چه تفاوتی دارند؟

داکت اسپلیت اینورتر دارای تفاوتهای زیادی با نوع معمولی آن می باشد که در این بخش از مقاله به بررسی و مقایسه ی این دو نوع از داکت می پردازیم.

– میزان انرژی که در زمان روشن شدن مصرف می کنند
داکت اینورتر با عنایت به اینکه از میزان انرژی کمتری در هنگام روشن شدن بهره می گیرد و نیز همان انرژی کم را به صورت فوق العاده ای مدیریت می نماید، به برق کمتری در هنگام کار کردن نیاز پیدا می کند. بر همین اساس در طول زمان استفاده مصرف برق بهینه و صرفه جویی لازم به انجام خواهد رسید. در مقابل نوع عادی داکت از انرژی زیادی استفاده می کند که باعث بالا رفتن میزان برق مصرفی و در نتیجه تصاعدی شدن آن می شود.

– طول عمر
دستگاه هایی که مجهز به اینورتر می باشند به دلیل آنکه هوشمندانه کار می کنند به میزان کمتری دچار آسیب دیدگی می شوند و البته کمتر هم داغ می شوند. این امر به دلیل آن است که فشار الکتریکی به علت عدم روشن و خاموش شدن های اضافی خیلی کمتر از نوع عادی می باشد. بر همین اساس طول عمر و ماندگاری نوع اینورتر دار از نوع معمولی آن بیشتر است.

– میزان صدا
میزان صدای هر کدام از دستگاه ها به تکنولوژی ای بستگی دارد که در تولید آنها به کار رفته است و به طور قطع نمی توان گفت که کدام یک دارای صدای کمتر و یا بیشتری می باشند. اما معمولا از نظر میزان تولید صدا در یک اندازه می باشند و به یک حد در زمان روشن شدن صدا دارند.

– میزان سرمایش و گرمایش
اگر بخواهیم از نظر میزان هوادهی سرما و گرما این دو نوع را با هم مقایسه کنیم باید گفت که تفاوت چندان فاحشی هم با یکدیگر ندارند و با هم برابری می کنند.

– قیمت
مقایسه ی این دو نوع داکت از نظر قیمت به عواملی از جمله در نظر گرفتن زمان بستگی دارد. داکت اینورتر به نسبت نوع معمولی آن دارای قیمت بیشتری می باشد. البته اگر مدت زمان کارکرد و طول عمر و همه این مزایا را کنار هم بگذاریم باید گفت که خرید این نوع به صرفه تر و مقرون به صرفه تر می باشد. مطلب دیگر در تعیین قیمت این دو مدل برق مصرفی آنها است. در صورتی که نوع اینورتر دار از میزان انرژی کمتری بهره می برد در آینده نیز صرفه ی اقتصادی بیشتری دارد. پس اگر مقداری هزینه بیشتری بابت آن پرداخت شود باز هم به صرفه تر خواهد بود.
در کوتاه مدت، قیمت خرید و هزینه نصب دستگاه داکت اسپلیت اینورتر بیشتر است. اما در بلند مدت با توجه به آنکه برق مصرفی این دستگاه‌ ها تقریبا نصف داکت اسپلیت‌های معمولی است، خرید این نوع داکت اسپلیت‌ها به صرفه‌تر می باشد.

درباره داکت اسپلیت اینورتر

درباره داکت اسپلیت اینورتر

مزایای داکت اسپلیت اینورتر

مزایا و خصوصیات منحصر به فرد داکت اسپلیت اینورتر بر کسی پوشیده نیست. این نوع داکت ها به دلیل مصرف برق خیلی کم در کانون توجه خریداران قرار گرفته اند. اما سوای این مشخصه، دارای مزایای دیگری نیز می باشد که در ادامه آنها را مرور خواهیم کرد.
زمانی که این دستگاه شروع به کار می کند از میزان انرژی خیلی کمی بهره می گیرد که در مقایسه با سایر انواع دیگر در زمره ی کمترین مصرف کننده ها قرار دارد. مکانیسم اثر دستگاه اینورتر به این صورت می باشد که در هنگام استارت اولیه به برق چندانی نیاز ندارد و پس از مدت زمانی حدودا نیم ساعته که کمپرسور به اوج فعالیت خود می رسد، میزان برق آن نیز افزایش می یابد و باعث می شود میزان دمای داخل فضای ساختمان را تنظیم و بهینه سازی کند. البته پس از آنکه دمای هوا به درجه ی مورد نظر برسد دوباره مصرف انرژی به پایین ترین حد خود باز خواهد گشت. یکی دیگر از مزایای این داکت ها میزان کم استارت و روشن و خاموش است که موجب شده است دستگاه از طول عمر و ماندگاری قطعات بیشتری برخوردار باشد.
دستگاه های اینورتر دارای ظرفیت های گوناگون می باشند. انتخاب ظرفیت متناسب همچون داکت اسپلیت ۱۲۰۰۰ ، داکت اسپلیت ۱۸۰۰۰ و داکت اسپلیت ۲۴۰۰۰ ، با محیط باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و نیز کارایی هر چه بهتر دستگاه خواهد شد. اگر به هر دلیل فضای ساختمان بزرگ تر از ظرفیت دستگاه باشد، نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد و به مرور زمان بر اثر فشار مضاعف دچار آسیب های جدی خواهد شد.
عدم نیاز به شیر انبساط الکترونیکی به دلیل تکنولوژی های بسیار پیشرفته ی کار شده در این نوع داکت ها از دیگر مزایای عالی آن به شمار می رود. اهمیت مزیت یاد شده در جلوگیری از ورود مایع به داخل کمپرسور در زمان استفاده از دستگاه در ظرفیت خیلی کم می باشد.
برای خرید جنس با کیفیت حتما از طریق منابع معتبر اقدام کنید، چرا که به دلیل تقاضای زیاد این نوع داکت ها و عدم رعایت قوانین کپی رایت در کشورمان از برند های تقلبی زیاد موجود می باشند که فقط در نام اینورتر دار می باشند و به هیچ عنوان مصرف بهینه ندارند. بر همین اساس توصیه می شود از نمایندگی های مجاز خرید خود را انجام دهید.

دلایل انتخاب و خرید داکت اسپلیت اینورتر

چرا دستگاه داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با نوع معمولی از مصرف برق کمتری برخوردار است ؟ مصرف برق بهینه در داکت اسپلیت اینورتر یکی از بارزترین خصوصیات آن است که باعث شده است خریداران برای تهیه ی آن صف بکشند. اما در واقع این مصرف کم چطور اتفاق می افتد.
در داکت های معمولی حال از نوع داکت اسپلیت سقفی یا داکت اسپلیت زمینی چه از نوع داکت اسپلیت ایرانی و چه انواع خارجی آن، موتور و کمپرسور با حداکثر قدرت روشن می شوند و دمای فضای مورد نظر را تهویه می کنند، این عمل در زمان رسیدن به دمای مطلوب متوقف می شود و با تغییر دوباره ی دما این امر به همان روال تکرار می شود و چون دستگاه با حداکثر توان در حرکت می باشد قاعدتا از برق بیشتری هم کمک می گیرد. اما در مقابل داکت اسپلیت اینورتر در زمان شروع به کار متناسب با فضای ساختمان و دمایی که دارد شروع به کار می کند و تا زمان بهینه سازی و رسیدن به دمای مطلوب با فشار متوسط و قابل قبولی این کار را انجام می دهد به همین دلیل نیز از برق کمتری استفاده می کند. میزان نوسانات دمایی در این نوع به شدت کمتر می باشد. صرفه جویی در برق به دلیل عدم روشن و خاموش های بی مورد می باشد.

نگاهی به نکات مثبت و منفی داکت اسپلیت اینورتر

با عنایت به اینکه داکت اسپلیت اینورتر از نوسانات دمایی خیلی پایینی برخوردار می باشد و دمای فضای تحت پوشش را در حد مطلوب نگه می دارد، باعث رضایت مندی هرچه بیشتر ساکنین ساختمان می شود. این نوع داکت در زمان شروع به کار به دلیل اینکه با ظرفیت کمتر از توان خود استارت می زند، موجب شده است که کمپرسور به صورت خیلی نرم این کار را انجام دهد و در نتیجه ساکنین ساختمان از زمان شروع به کار و خاموش شدن کمپرسور تغییرات زیادی در فضای صوتی را متوجه نشوند. از دیگر نکات مثبت در داکت اینورتر این مساله است که زمانی کمپرسور دمای فضای ساختمان را به حد مطلوب برساند دیگر به مصرف برق چندانی نیاز ندارد و این امر برای استفاده کنندگان خیلی مهم می باشد.
در کنار همه ی این مواردی که ذکر شد میزان قیمت بالای این نوع داکت در زمان خرید از نکات منفی است که می توان به آن اشاره کرد که البته در مقایسه با میزان مصرف برق در آینده این اختلاف قیمت چندان نیز زیاد نمی باشد. خدمات پس از فروش یکی از دغدغه های اصلی خریداران می باشد. اما نکته ی اصلی در این بین قیمت بالای قطعات مصرفی می باشد که در بین این نوع داکت ها مشهود می باشد و خریداران باید به آن توجه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *