انواع ایرواشر

در راستای تهویه هوای این دستگاه از فیلتر های مخصوص استفاده می شود که آن ها بتوانند گرد و غبار و سایر آلاینده را به خود بگیرند. لذا در عین این که می‌ تواند باعث تغییر دما و تهویه هوا شود، باعث تصفیه هوا نیز خواهد. این سیستم باعث می شود که با رطوبت زنی موجب حفظ تعادل رطوبتی محیط گردد. نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که با ایجاد قطرات بسیار ریز آب در هوا رطوبت محیط را افزایش خواهد داد. همچنین ما می‌ توانیم از طریق این دستگاه، صنایعی که نیاز به رطوبت هوای بالا دارند، را کنترل نماییم. در انتخاب ایرواشر و امثالهم، انواع و اجزای ایرواشر متعددی در نظر گرفته شده است که به نام های فن، هواکش، فیلتراسیون، بدنه، کویلف دریچه و غیره می باشند. همچنین مزیت های بسیار زیادی برای این کاربرد ایرواشر رقم خورده می‌ شود که در کاتالوگ های ایرواشر قابل مشاهده می باشد. حال می خواهیم به معرفی تک تک انواع ایرواشر بپردازیم. انواعی از این دستگاه ها با نام های زیر در بازار قابل خریداری هستند:

– ایرواشر سقفی
– ایرواشر خانگی
– ایرواشر صنعتی
– ایرواشر آپارتمانی
– ایرواشر ایستاده
– ایرواشر تهویه

در ادامه به توضیح هر یک از آن ‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب انواع و اجزای ایرواشر

انتخاب انواع و اجزای ایرواشر

انواع ایرواشر سقفی
 یکی از رایج ترین انواع این دستگاه نوع سقفی آن می باشد. همانطور که از نامش مشخص است، با انتخاب ایرواشر سقفی، آن را به روی سقف، بام خانه و یا بام آپارتمان نصب می ‌کنند. این دستگاه ها می توانند محیط یک خانه و واحد آپارتمان را تهویه کنند و به خنک کردن آن بپردازند. اندازه نوع سقفی نسبت به سایر انواع می تواند کوچکتر باشد. اما دارای کاربردی بی نهایت زیاد است.

اجزای ایرواشر دیواری
دیواری نوع دیگری از این دستگاه ها می باشد، که کاربرد بسیار زیادی دارد. همان طور که از نامش پیدا است، با انتخاب ایرواشر دیواری،  آن را روی دیوار نصب می کنند. به خاطر این که بتوان آن ها را به دیوار نصب کرد باید دارای اندازه ‌ای بسیار کوچک باشد. این دستگاه دارای مکانیزمی ساده است که می تواند به تهویه هوای محیط های کوچک مثل منزل بپردازد. خود به دو دسته کلاس ۶ و ۴ در بازار تقسیم شده و با توجه به این که محیط خانه شما در منزل چقدر باشد؟ می توان از یکی از آن ها استفاده نمود.

 انواع ایرواشر ایستاده
 این دستگاه معرف حضور همگان می باشد. به خاطر نامی که دارد می توان ظاهر آن را تشخیص داد. این دستگاه به صورت ایستاده بوده و دارای اندازه های بزرگ می باشد. با انتخاب ایرواشر ایستاده، قابلیتی که این دستگاه دارد و آن را نسبت به سایر بخش ها بر تر می سازد، آن است که می ‌تواند محیط بزرگی را تحت کنترل خود بگیرد و به تهویه آن بپردازد. از این رو در دانشگاه ‌ها و مدارس، آموزشگاه ها و غیره از این دستگاه برای تهویه هوا و هم چنین افزایش گرما و سرما مورد استفاده قرار می گیرد. سه نوع کلاس برای این دستگاه در نظر گرفته می‌ شود که شما می‌ توانید با توجه به این که می خواهید به تهویه هوای چه محیطی بپردازید یکی از این سه کلاس را انتخاب کنید. مسلماً این سه کلاس دارای قدرت های متفاوتی هستند که شما باید به مطالعه آن ها پرداخته و سپس بهترین نوعی که متناسب با نیاز شما است را خریداری نمایید.

 ایرواشر صنعتی
 دستگاه های بزرگی می باشند که می توانند به تهویه هوا و کنترل دمای یک محیط بسیار بزرگ بپردازند. رایج‌ترین استفاده‌ ای که ما می‌ توانیم با انتخاب ایرواشر صنعتی برای این دستگاه معرفی کنیم، این است که در صنعت کشاورزی می ‌توان از آن برای تهویه هوای گلخانه ها و هم چنین کنترل دمای آن ها استفاده نمود. نوع آپارتمانی در واقع می ‌تواند به صورت دیواری و سقفی باشد. چرا که مناسب برای محیط های کوچکی چون آپارتمان است.

اجزای ایرواشر تهویه
تهویه دارای عملکردی متفاوت با سایر دستگاه هایی است که در بالا به ذکر آن ها پرداختیم. این نوع دستگاه تنها می ‌تواند به تهویه ی مطلوب هوا بپردازد. لذا هیچ گونه توانایی برای کنترل دما و سرد ساختن و یا گرم ساختن ندارد. در برخی از انواع تهویه نیز دیده می ‌شود که قابلیت رطوبت زنی را نداشته، لذا تنها می ‌تواند هوای محیط را خارج ساخته و هوای تازه را که از محیط بیرون می گیرد وارد محیط داخلی کند. البته هر کدام از این انواع دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. شما با توجه به این که چه نیازی داشته باشید و می خواهید آن را در چه صنعتی مورد استفاده قرار دهید، بایستی نوع مناسب به خود را انتخاب نمایید. هر صنعتی با توجه به این که از این دستگاه می خواهد در راستای چه عملی استفاده کند، باید مدلی از انواع آن را انتخاب نماید. به غیر از ایرواشر ها سیستم های دیگری برای تهویه نیز وجود دارند که شما بایستی با آن ها آشنا باشید.
از گذشته تا به کنون صنایع مختلف نیاز به تهویه هوا داشتند اما این که سیستم تهویه هوا چگونه به تحویل هوای محیط بپردازد، خود مقوله ‌ای حائزه اهمیت است. به طورکلی تهویه هوا از طریق عملکرد های زیر قابل اجرا می باشد:

 چرخه تبرید
سرمایش تبخیری
سرمایش آزاد

این دستگاه ها می ‌توانند از طریق سرمایش تبخیری به کاهش دمای محیط بپردازند. نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که بایستی ۴ مرحله را بگذراند. این چهار مرحله شامل موارد زیر می باشد:

یک: مولد که در این دستگاه فن و موتور می باشد.
دو: سیستم انتقال و تولید که در این دستگاه کانال می باشد.
سه: تبادل کننده که در این دستگاه دریچه است.
چهار: کنترل کننده که در این دستگاه اجزایی چون دمپر، شیر، کلید، ترموستات وظیفه انجام آن را دارند.

کاتالوگ کاربرد ایرواشر

کاتالوگ کاربرد ایرواشر

کاربرد های مختلف انواع ایرواشر

کاربرد های مختلفی برای اجزای ایرواشر در نظر گرفته می‌ شود که ما در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.
اولین کاربرد آسایشی می باشد. در این نوع کاربرد علاوه بر تهویه هوا، بیش تر تمرکز این دستگاه به روی تعادل دما می باشد. لذا بیشتر کاربرد آسایشی را ما در مکان هایی نظیر استادیوم‌ های ورزشی، ساختمان های مسکونی، ساختمان های دولتی و اداری و همچنین خوابگاه ها و بلوک های آپارتمانی می توانیم مشاهده کنیم.
دومین نوع، کاربرد مسکونی می باشد. در کاربرد مسکونی همان طور که از نام آن پیدا است. برای تهویه هوا و همچنین تعادل دما منازل استفاده خواهد شد. استفاده از سیستم بیش تر در قاره‌ های اروپا و آمریکا رایج است و به ندرت در قاره آسیا استفاده از آن دیده می ‌شود.
سومین کاربرد که درواقع کاربرد صنعتی نیز به شمار می ‌آید، کاربرد فرآیندی می باشد. کاربرد های فرایندی نیاز به ایرواشر هایی پر قدرت دارند. به طور کلی ما می ‌توانیم از این سیستم ها در راستای کاربرد های فرآیندی در محیط هایی چون آزمایشگاه ‌ها، اتاق های عمل، پرورشگاه هایی چون پرورش حیوانات و بذرها، آشپزخانه‌ها، محیط های صنعتی، معدن ها، تجهیزات انرژی هسته ای، آزمایشگاه های فیزیکی، منسوجات و غیره استفاده نماییم.
مهم ترین عامل استفاده از این وسیله در مکان ‌های مسکونی مثل آپارتمان ها، ویلاها و غیره می باشد. این روز ها به خاطر شیوع ویروس خطرناک کرونا ما نیاز داریم که به دفعات در طول روز دمای محیط خود را کنترل نموده و همچنین هوای آن را تهویه نماییم. بهترین دستگاه ها برای این روز ها و همچنین تهویه مطلوب هوا، ایرواشر ها می ‌باشند. شما با خرید این دستگاه می توانید به راحتی حتی در زمانی که مهمان دارید، دمای محیط خانه خود را تنظیم نموده و هوای آن را تهویه و تصفیه نمایید. اگر چه یک تصور غلط رایج پدید آمده و آن هم این است که اجزای ایرواشر ویروس کرونا را از محیط بیرون به داخل منزل هدایت می کند اما باید بدانید که این تصور کاملا اشتباه بوده، لذا این دستگاه دارای فیلتر هایی بسیار دقیق می باشد و حتی نمی گذارد گرد و غبار وارد منزل شما شود، چه برسد به این که باعث ورود ویروس ها به خانه شما گردد.
همچنین، در انواع ایرواشر می توان استفاده های زیادی را در راستای انواع مختلفی از صنایع علی الخصوص صنعت کشاورزی داشت. لذا شما می توانید با پرداخت هزینه ای اندک در مکان های مناسب به استفاده از این دستگاه بپردازید. کاربرد های صنعتی هدف اصلی استفاده از اجزای ایرواشر می باشد.

کاتالوگ ایرواشر

 برای هر نوع خاصی از این دستگاه کاتالوگ مخصوصی وجود دارد. اما به طور کلی باید بدانید که ما بازه انواعی از مشخصات این دستگاه را بیان می نمایم تا شما بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.
در کاتالوگ ایرواشر ما المانی به نام ظرفیت هوا دهی اسمی را مشاهده می‌کنیم که از ۳۰۰۰ تا ۵۰ هزار قابل تغییر است.
المان بعدی ظرفیت سرمایشی می باشد که بین ۹۰ هزار تا ۱۵۰۰۰۰۰ است.
مشخصات برق ورودی برای همه مدل‌ های ایرواش یکسان بوده و معادل ۳۸۵ ولت، سه فاز و به عبارتی ۵۰ هرتز است.
مارک الکتروموتور فن همه مدل ‌های ایرواشر زیمنس یا موتوژن می باشد.
ظرفیت آب اسمی برای این دستگاه‌ ها بین بازه ۱۶ تا ۱۶۰ می باشد.
نوع کویل آب گرمی که در همه انواع این دستگاه استفاده می ‌شود، کویل دو ردیفه با لوله‌ های مسی و هم چنین ۱۰ فیلن آلومینیومی برای همه می باشد.
از نظر ابعاد و اندازه نیز باید بدانید که ما سه المان طول عرض و ارتفاع را داریم. ولی به طور کلی می توانیم به شما بگویم که طول انواع ایرواشر بین بازه ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ می باشد و این موضوع در کاتالوگ ایرواشر قابل مشاهده می باشد. عرض آن ها بین بازه هزار و دویست تا چهار هزار و هم چنین ارتفاعی بین بازه هزار دویست تا دوهزار و هشتصد دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربرد ایرواشر و دریافت کاتالوگ ایرواشر و سایر سیستم های قابل عرضه تهویه مطبوع، با ما تماس بگیرید.