انواع مختلف واحدهای تهویه مطبوع

درباره اسپلیت دیواری
اسپلیت دیواری چیست؟
شنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۰
سیستم های سرمایش و گرمایش
بهترین سیستم های گرمایش و سرمایش
شنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۰
Show all

انواع مختلف واحدهای تهویه مطبوع

انواع مختلف واحدهای تهویه مطبوع

انواع مختلف واحدهای تهویه مطبوع

برای اکثر ما، کولرها تقسیم کننده اصلی بین محیط بیرون و محیط داخلی هستند. برای مطابقت با این عبارت لازم نیست در فلوریدا یا تگزاس زندگی کنید. طبق مطالعه ای که اخیراً توسط ایالات متحده در بخش انرژی انجام شده است، مشخص شد که حدود ۸۴ درصد از خانوارهای آمریکایی دارای نوعی کولر گازی خانگی هستند.
خوب، اگر قصد خرید یا نصب کولر گازی در خانه خود را دارید، انواع مختلفی از کولرهای گازی برای شما در دسترس است. با توجه به گزینه ها، انتخاب مناسب ترین واحد AC برای خانه شما واقعاً دشوار است. بهتر است قبل از انتخاب دستگاه خود همه انواع کولر گازی موجود و اصول اولیه آنها را بشناسید.

– کولر گازی مرکزی

کولرهای مرکزی برای خنک کردن کل خانه طراحی شده اند. در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی، یک کمپرسور در خارج از خانه با کمک یک سیم پیچ پر از مبرد، هوا را خنک می کند. سپس هوای خنک توسط یک فن از طریق لوله کشی به کل خانه منتقل می شود.
سیستم های تهویه مطبوع مرکزی از همان کانال های مجاری استفاده می کنند که سیستم گرمایش مرکزی شما برای تامین هوای گرم خانه استفاده می کند. بنابراین اگر خانه شما از قبل دارای سیستم گرمایش مرکزی یا کانالهای مجرای داکت بوده است، خرید یک کولر گازی مرکزی می تواند گزینه موثری برای شما باشد. در غیر این صورت، برای نصب کولر مرکزی به برنامه ریزی مناسب نیاز دارید. کولرهای مرکزی برای افرادی که دارای خانواده بزرگ و خانه بزرگ هستند، بهترین است. AC مرکزی می تواند هوای خنک را به طور مساوی و کارآمد در هر گوشه از خانه شما پخش کند. تنها نقطه ضعف کولر گازی مرکزی این است که به یک برنامه ریزی مناسب و نسبتاً هزینه اولیه بالا نیاز دارد.

– کولر گازی پنجره ای

کولرهای گازی پنجره ای رایج ترین نوع AC است که در ایالات متحده استفاده می شود. افرادی که در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند، استفاده کننده اصلی این نوع کولرها هستند. برخلاف سیستم های تهویه مطبوع مرکزی، جلو پنجره ها به شکل “واحد” عرضه می شوند. این بدان معناست که کولرهای گازی پنجره تمام قطعات لازم را با هم در یک دستگاه دارند. اگرچه از نظر شکل و طراحی متفاوت هستند، اما اصول تهویه مطبوع همان AC مرکزی است. جک های پنجره در پنجره ها نصب می شوند که هوای گرم اتاق را بیرون می آورند و آن را به اتمسفر خارج می کنند در حالی که مبرد (مایع شیمیایی که هوا را خنک می کند) رو به داخل اتاق است.
کولرهای گازی پنجره ای نسبت به کولرهای مرکزی ارزان قیمت و انعطاف پذیر هستند. در صورت تمایل می توان آنها را در ماه های سرد منتقل یا حذف نصب کرد. نقطه ضعف اصلی داشتن پنجره AC این است که نمی توانید از کل پنجره ای که AC روی آن نصب شده استفاده کنید. با این حال، با توجه به محبوبیت سیستم های حفاظ پنجره، به نظر می رسد که این نگرانی زیادی برای بسیاری از ما نیست.

– کولر گازی دیواری

برای ما، که هیچ پنجره ای در اتاق خود نداریم یا نمی خواهیم پنجره را ببندیم، اما هنوز می خواهیم یک اتاق را خنک کنیم، کولرهای دیواری (که به آنها اسپلیت دیواری نیز می گویند) یک گزینه مناسب برای آنها است. آنها همچنین به صورت واحدی مانند AC پنجره ای می آیند. سیستم های تهویه مطبوع از طریق دیوار با برش یک سوراخ در دیوار خارجی نصب می شوند. قبل از نصب، یک حامل باید در سوراخ قرار دهید. در غیر این صورت، دیوار نمی تواند وزن دستگاه را تحمل کند.
هزینه کولرهای گازی دیواری تقریباً معادل کولرهای گازی پنجره ای است. اما برخلاف پنجره AC، آنها به شما امکان دسترسی به پنجره را می دهند که به شما کمک می کند هوای بیرون و نور خورشید را داشته باشید. با این حال، مهمترین عیب تهویه مطبوع از طریق دیوار این است که آنها باید به طور دائمی در دیوار قرار گیرند. بنابراین قبل از نصب کولر گازی دیواری باید با دقت فکر کنید.

انواع مختلف کولر گازی

انواع مختلف کولر گازی

– کولر گازی قابل حمل

کولرهای قابل حمل یا همان کولر گازی پرتابل (که به آن اسپلیت پرتابل نیز می گویند) جایگزین دیگری برای کولرهای گازی پنجره ای هستند. آنها همچنین به صورت واحد ظاهر می شوند. یک کولر گازی قابل حمل یا کولر گازی فضایی یک گزینه عالی برای افرادی است که نمی توانند از پنجره AC یا از طریق دیوار به دلیل هرگونه قوانین یا محدودیت های ساختمان استفاده کنند. AC قابل حمل هوای اتاق را با کمک سیم پیچ کندانسور خنک می کند و هوای گرم را از طریق شیلنگ خروجی به بیرون ارسال می کند. شیلنگ خروجی واحد AC را با یک کیت پنجره متصل می کند که هوا را به بیرون هدایت می کند.
حدس زدن مزیت اصلی کولر گازی قابل حمل سخت نیست. بله، آنها همانطور که از نامشان مشخص است قابل حمل هستند. با AC قابل حمل، می توانید هر زمان که نیاز دارید اتاق خود را خنک کنید. اما AC های قابل حمل معایب زیادی دارد. AC های قابل حمل پر سر و صدا هستند زیرا واحد کندانسور و فن اواپراتور در یک پوشش قرار گرفته اند. یکی دیگر از نقاط ضعف AC های قابل حمل این است که برای اتاقهایی با مساحت بیش از ۵۰۰ فوت مربع مثر نیستند.

– کولر گازی اسپلیت یا بدون مجرای هوا

سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت یکی از محبوب ترین و به روزترین سیستم های تهویه مطبوع است. بر خلاف پنجره AC یا سیستم AC قابل حمل، کولر گازی اسپلیت به شکل واحد تولید نمی شود.
قطعات جدا شده قسمت اواپراتور در فضای داخلی و واحد کندانسور در خارج نصب شده است. آنها از طریق لوله هایی متشکل از خطوط برق و خطوط مبرد به یکدیگر متصل می شوند.
مینی کولرهای اسپلیت در طراحی بسیار موثر هستند زیرا از معایب انواع دیگر کولرها فراتر رفته است. آنها برای پخش هوای خنک و سوراخ هایی که روی آنها نصب می شود نیازی به لوله ندارند. علاوه بر این، با سیستم های تهویه مطبوع تقسیم شده، می توانید اتاق های مختلف با دمای متفاوت را خنک کنید، زیرا هر واحد جمع و جور دارای ترموستات مخصوص به خود است. تنها عیب مینی کولر اسپلیت این است که هزینه اولیه آنها بیشتر از سایر انواع کولر گازی است.

– کولر گازی ترمینال بسته بندی شده (ptac)

کولر گازی ترمینال بسته بندی شده (ptac) یک شکل منحصر به فرد از کولر گازی انواع مختلف دستگاه های تهویه مطبوع موجود است. به طور کلی در فضاهای تجاری مانند هتل ها، فرودگاه ها، ادارات و بسیاری دیگر استفاده می شود. آنها معمولاً در بالای سطح نصب می شوند. Ptac ها همچنین به صورت واحد وجود دارد. دستگاه های تهویه مطبوع ترمینال بسته بندی شده بدون مجرا هستند. آنها برای هر مشکل خنک کننده منحصر به فرد مناسب هستند. به عنوان مثال، اگر خانه شما دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی است و یک اتاق یا فضایی وجود دارد که هوای خنک نمی تواند به آن برسد یا گرما به هر دلیلی بیشتر است، یک ptac راه حل مناسبی برای آن اتاق خواهد بود، به طوری که شما باید فقط برای یک اتاق به کولر مرکزی خود انرژی اضافی وارد کنید.

– کولر گازی چادری

تهویه مطبوع چادری یک نوع خاص از تهویه مطبوع است که برای اهداف خنک کننده در فضای باز طراحی شده است. اگر در تابستان گرم با دوستان یا خانواده خود اردو می زنید، واقعاً می توانید از کولر گازی چادری استفاده کنید. از نظر فنی آنها در گروه AC قابل حمل قرار می گیرند، اما اصل کار آنها مانند یک کولر گازی قابل حمل نیست، یک چادر طوری طراحی شده است که خنک کننده موثری را در مکانی بدون عایق فراهم می کند. علاوه بر این، بسیاری از واحدهای تهویه مطبوع چادری می توانند بدون برق AC کار کنند.

– گرمایش و سرمایش زمین گرمایی

گرمایش و سرمایش زمین گرمایی (که به آنها اسپلیت سرد و گرم نیز می گویند) یک فناوری کارآمد انرژی جدید است که بر روی استفاده از دمای زیرزمینی برای گرمایش و سرمایش محلول تمرکز دارد. این سیستم می تواند در زمستان و تابستان به ترتیب محلول گرمایش و سرمایش را ارائه دهد. به طور کلی، زمین زیر ما بدون در نظر گرفتن فصل، حدود ۵۵ درجه فارنهایت را حفظ می کند. این به دلیل عایق بودن زمین است. فناوری ژئو-حرارتی با استفاده از یک سیستم لوله پلی اتیلن به نام “حلقه” یا “حلقه زمین” این دما را افزایش می دهد.
با این حال، این فناوری هنوز برای استفاده از آن به عنوان یک راه حل معمول خانگی بسیار تازه است. شاید لازم باشد چند سال دیگر منتظر بمانیم تا این فناوری در جامعه ما رواج یابد.

از دیگر انواع کولر گازی می توان به انواع کولر گازی ایستاده (که به آن اسپلیت ایستاده نیز می گویند) و کولر گازی ۵۰۰۰ و همچنین، کولر گازی ۷۰۰۰ اشاره  کرد که بر حسب ظرفیت کوار گازی تقسیم بندی شده اند.
اکنون که مزایا و معایب انواع مختلف دستگاه های AC را می دانید، برای شما آسان است که از بین انواع مختلف کولر گازی مناسب ترین را برای خانه خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *