ایرواشر آپارتمانی

در خصوص دستگاه ایرواشر آپارتمانی باید گفت که این دستگاه جزو تجهیزات تهویه مطبوع به حساب می آید، از این دستگاه می توان در مناطق جغرافیایی که دارای آب و هوای آلوده و خشک هستند استفاده کرد و مطمئناً انتخاب آن گزینه بسیار مناسبی می باشد. توجه داشته باشید که از این دستگاه می توان در اماکن مسکونی مانند آپارتمان برای ایجاد هوای سرد و گرم بهره برد. در این خصوص به این دستگاه که مخصوص این مکان ساخته شده است ایرواشر آپارتمانی می گویند، در ادامه مقاله بیشتر در رابطه با ایرواشر آپارتمانی صحبت می کنیم.

بررسی ایرواشر

نام اصلی این دستگاه یک نام انگلیسی می باشد که معنای آن هواشور است. این دستگاه قادر است به صورت مستقل و حتی به شکل قسمتی از سیستم تهویه مطبوع که برای فیلتر کردن آلودگی ها و گرد و غباری که در هوا وجود دارند استفاده کرد. همچنین از ایرواشر ها به عنوان تنظیم کننده رطوبت و دما نیز استفاده می کنند. عملکرد ایرواشر بدین شکل می باشد که نخست هوا به داخل دستگاه وارد می شود و سپس از صافی و یا فیلتر عبور می کند تا تمامی آلاینده هایی که در آن وجود دارد مانند گرد و غبار گرفته شود، پس از این فرایند، هوای فیلتر شده و تمیز شده طی یک فرایند حرارتی که با آب انجام می دهد به نسبت دمای آب قادر است دمای محیط را را افزایش و یا کاهش دهد. تمامی این فرایند ها ختم به این موضوع می شود که هوای ساخته و پرداخته شده که کاملاً تمیز و دمای آن نسبت به نیاز کاربر تنظیم شده است از طریق کانال هایی که در ساختمان تعبیه شده‌ اند به فضای مکان ساختمان هدایت می‌شود. همانطور که در بالا اشاره شد این دستگاه سرمایشی و گرمایشی می باشد و بدیهی است که زمانی که از حالت گرمایشی آن استفاده می کنید آبگرم درون کویل حرارتی جریان پیدا می کند تا آب و هوا بتوانند طی یک فرایند، تبادل گرما را انجام دهند و دمای هوای هدایت شده را به درجه مناسب برسانند. در اینجا یک نکته حائز اهمیت در خصوص آب گرم استفاده شده در این دستگاه این است که ایرواشر این آب گرم را از پکیج و یا موتورخانه تامین میکند.
در حالت سرمایشی ایرواشر آپارتمانی عموماً آب خنک به وسیله افشانک ها به صورت اسپری با جریان هوا ارتباط برقرار می کند و بدین ترتیب هوای مطبوع و خنک به داخل کانال ها هدایت می شود.

نکات مهم برای خرید ایرواشر آپارتمانی

نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص ایرواشر ها این است که این وسیله قادر است در شرایط آب و هوای خشک با بالا بردن میزان رطوبت هوا که در واقع به آن رطوبت زنی میگویند هوای فضا را مطبوع کند، در نظر داشته باشید بسیاری از افراد نسبت به هوای خشک آلرژی دارند. هوای خشک به سادگی می‌تواند در این افراد باعث بروز عوارضی مانند خشکی پوست، مشکلات تنفسی و غیره شود.

ایرواشر ها به دو گروه کلی که نوع عملکرد شان را مشخص میکند دسته بندی می شوند، این دسته بندی ها عبارت است:

– ایرواشر آپارتمانی
– ایرواشر صنعتی

ایرواشر آپارتمانی

ایرواشر آپارتمانی

درباره ایرواشر آپارتمانی

ایرواشر آپارتمانی یک وسیله تهویه مطبوع می باشد که در اماکنی مانند آپارتمان و مجتمع های مسکونی می توان در حالت های گرمایشی و سرمایشی، از آن استفاده کرد. یک مدل دیگر از ایرواشر وجود دارد که ایرواشر خانگی نام دارد. این دستگاه نسبت به مدل های صنعتی و آپارتمانی خود کوچکترین تفاوتی ندارد، تنها وجه تمایز آنها ظرفیت کمتر و ابعاد کوچکتر ایرواشر خانگی می باشد.

ایرواشر آپارتمانی به استثنای این که قادر است دمای هوا را مدیریت و تنظیم کند قادر می باشد به وسیله فیلترهایی که تولید کنندگان در آن تعبیه کرده اند آلاینده ها و آلودگی های هوا را فیلتر کند. بدین ترتیب ذرات ریزگرد و گرد و غبار در هوا وجود ندارد و مطمئناً یک هوای مطبوع و تمیز یا به اصطلاح شسته شده به فضای داخلی آپارتمان وارد می‌شود. یکی دیگر از امتیازات ایرواشر ها این است که به سادگی می توان در شرایط آب و هوای خشک مثل فصول سرد با بالا بردن مقدار رطوبت هوا این مشکل را برطرف نمود.

محل قرارگیری ایرواشر ها

عموماً جایگاه این دستگاه روی پشت بام می باشد و جریان هوای مطبوع و شسته شده به وسیله کانال کشی به داخل آپارتمان و اتاق ها انتقال پیدا میکند، مطمئناً سرمایش و گرمایش این دستگاه یکی از امتیازات آن می باشد اما در خصوص عملکرد سرمایشی و گرمایشی آن باید گفت که کاملاً فرایند عملکردی متفاوتی دارند‌ مثلاً در مکانیزم سرمایشی دستگاه ایرواشر آپارتمانی با مکش هوا به داخل خود و عبور دادن آن ها از فیلترهای ویژه‌ای که در دستگاه تعبیه شده است به استثنای اینکه آلودگی و ذرات هوا را می گیرد همچنین آن را به بخش پاشش آب انتقال می دهد در این بخش دستگاه، آب توسط نازل هایی به جریان هوا تزریق می شود این فرایند پاشش آب، دمای آب را پایین می آورد. در واقع مکانیزم برودت ایرواشر آپارتمانی به روش تبخیری نیز شناخته می شود این فرآیند به استثنای این که دمای هوا را کاهش می دهد به سادگی نیز رطوبت هوا را بالا میبرد. در نظر داشته باشید که این امتیاز در محیط‌ های شرجی به هیچ عنوان مطلوب نیست. نکته حائز اهمیت در خصوص امتیازات ایرواشر این است که نیاز به چیلر در حالت سرمایشی آن وجود ندارد و این دستگاه کاملاً مستقل می تواند برودت هوا را انجام دهد. این امر باعث می شود هزینه های کارکرد و هزینه های اولیه در سیستم بسیار ناچیز باشد، در نظر داشته باشید که در فصل زمستان می توان برای بالا بردن رطوبت هوای خشک از مکانیزم رطوبت زنی در دستگاه ایرواشر آپارتمانی استفاده کرد.

اما حالت گرمایشی این دستگاه، پس از اینکه جریان هوا از فیلتر ها عبور کرد از کویلی که در آن آب گرم جاری می باشد عبور می کند، در نتیجه خروجی هوایی که از ایرواشر بیرون می آید کاملا گرم است و دمای آن بالا رفته است. توجه داشته باشید در این حالت موتورخانه یا پکیج وظیفه تامین آبگرم کویل را بر عهده دارند.

ساختار و قطعات ایرواشر آپارتمانی

ایرواشر آپارتمانی از ساختار و قطعات زیر تشکیل شده است:

– محفظه که به عنوان بدنه دستگاه مورد استفاده قرار گرفته است و تمامی قطعات و تجهیزات ایرواشر آپارتمانی درون آن تعبیه شده است،
– دمنده یا همان فن که تامین کننده جریان هوا می باشد،
– بخش فیلترینگ دستگاه ایرواشر آپارتمانی که آلاینده‌ها و ریزگردهای هوا را جدا میکند،
– کویل که وظیفه جابجایی حرارت میان هوا و آب گرم را دارد،
– قطعه هایی که پاشش آب در جریان هوا را بر عهده دارند و به آنها سیستم نازل می گویند،
– اتصالات و لوله های ایرواشر آپارتمانی.

خصوصیت های ایرواشر آپارتمانی

این دستگاه توانایی این را دارد که رطوبت محیط را تنظیم کند(رطوبت زنی) به خصوص در فصول سرد و هوای خشک بسیار پر کاربرد است،

 • سر و صدای کم،
 • حذف کردن آلاینده های محیطی بالاخص در مناطقی که آلودگی هوا بسیار زیاد است، این امتیاز با سیستم فیلتر در ایرواشر آپارتمانی انجام می شود،
 • توانایی بهره گرفتن از آب گرم موتورخانه و نیاز نداشتن به یک سیستم مجزای گرمایشی،
 • توانایی بهره گرفتن از این دستگاه در تمامی آپارتمان ها، اماکن اداری و تجاری، منازل مسکونی و غیره،
 • مصرف بهینه انرژی،
 • نیاز نداشتن به چیلر به واسطه ایجاد برودت.

در پایان به نتیجه گیری در خصوص دستگاه ایرواشر آپارتمانی خواهیم پرداخت.

ویژگی های هواشور

هوا شور یا ایرواشر آپارتمانی یکی از بهترین وسیله ها برای ایجاد تهویه مطبوع می باشد و به جهت امتیازات بسیار بالایی که دارد بی اندازه محبوب و پرفروش می باشد، امتیازات ایرواشر آپارتمانی که باعث محبوبیت این دستگاه شده است از قبیل زیر می باشند:

 • توانایی متصل شدن به خروجی آبگرم دستگاههایی مانند پکیج و بویلر
 • توانایی مکش قسمتی از هوای ساختمان و یا هوای کامل ساختمان برای تبدیل آن به هوای تازه، همینطور پایین بودن میزان اتلاف انرژی به جهت ایجاد سرمایش و گرمایش آن
 • قابلیت استفاده در تمامی مکان ها، در واقع ایرواشر ها محدودیت مصرفی ندارند
 • استفاده از هوای بیرون به دلیل عدم اکسیژن در فضا و تولید هوای تازه برای جایگزین کردن هوای کهنه
 • در صورت نصب ترمینال کاربر قادر است به صورت مجزا و مستقل هر بخش از ساختمان را کنترل کند، این باکس ها یا ترمینال ها در مسیر کانال ایرواشر آپارتمانی قبل از آنکه به هر قسمت ساختمان وارد شوند نصب می‌شوند
 • زیاد کردن رطوبت در هوای خشک به دلیل پاشش آب در مسیری که هوا به طرف ساختمان در حرکت است
 • تصفیه کردن هوا یا همان سیستم فیلتراسیون که بسیار ویژه و کارآمد می تواند تمام ذرات معلق در هوا را جذب کند، زیرا در ایرواشر آپارتمانی مدل های مختلف از فیلتر به کار رفته است
 • اعمال رطوبت زنی برای فصول سرد مانند زمستان
 • استفاده در مناطق خشک که دارای هوای آلوده می باشند
 • قابلیت گرمایشی و سرمایشی
 • توان و قدرت بسیار زیاد
 • طول عمر بالا به دلیل نداشتن قطعات رفت و برگشتی در دستگاه
 • خدمات فروش و گارانتی

امیدواریم مطالب این مقاله که در خصوص قطعات تشکیل دهنده ایرواشر آپارتمانی و همچنین عملکرد این دستگاه بوده است مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد. البته در نظر داشته باشید که مطالب در خصوص ایرواشر ها بسیار گسترده تر از این می باشد، اما توضیح بیشتر از این در این مقال نمی گنجد بنابراین پوزش قلم قاصر نویسنده را پذیرا باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم های قابل عرضه تهویه مطبوع، با ما تماس بگیرید.