ایرواشر ایستاده

مطمئنا امروزه تکنولوژی در عرصه های گوناگون پیشرفت های چشمگیری داشته است، خصوصاً در سیستم های سرمایشی و گرمایشی تکنولوژی توانسته است دستگاههای منحصر به فردی از جمله ایرواشر ایستاده را به زندگی ما وارد کند. تعدادی از سیستم هایی که با استفاده از فناوری و تکنولوژی در جهت تهویه مطبوع تولید شده‌ اند عبارت است از:

 • کولرهای آبی
 • اسپلیت
 • چیلرها
 • کولرهای گازی
 • ایرواشر ها

ایرواشر ایستاده – درباره ایرواشر و هواساز

در واقع هواساز جزو وسیله های تهویه مطبوع است، این دستگاه امکاناتی از قبیل تنظیم رطوبت، فیلتراسیون و تنظیم دما را دارا می باشد.

دستگاه هواساز یا همان ایرواشر در دو مدل کلی ساخته می شوند، این دو مدل عبارت است از:

 • ایرواشر های آپارتمانی
 • ایرواشر های صنعتی

بنا به توضیحات بالا از این دو گروه ایرواشر می توان در مکان های مختلف استفاده کرد، مثلاً در اماکن مسکونی، فضاهای بزرگ عمومی و یا کارگاه های صنعتی به سادگی می توان از مدل های مختلف این دستگاه بهره گیری کرد.
یکی از مدل های این دستگاه، ایرواشر ایستاده می باشد. ایرواشر ایستاده در واقع در مکانی که نیاز به تهویه هوا دارد به صورت مستقل کار خود را انجام می‌دهد و برای نصب آن نیاز به بردن دستگاه به مکان مخصوص و یا روی پشت بام نمی باشد. همانطور که از نام آن می‌توان حدس زد این وسیله به سادگی می‌تواند در تمام فضاها مانند خانه یا کارخانه قرار بگیرد.
در واقع ایرواشر ایستاده دستگاهی است نسبتاً بزرگ که به سادگی می توان آن را حرکت داد و در مکان های مختلف از آن استفاده کرد و با قدرت و توان زیادی که دارد به راحتی می تواند فضاهای بزرگ و کوچک را خنک یا گرم کند.
در نظر داشته باشید که برای راه اندازی یک سیستم گرمایشی و سرمایشی هزینه های بسیار زیادی باید صرف کرد، استفاده از چیلر و بویلر صرفه اقتصادی نخواهد داشت و هزینه های گزافی برای کاربر بر به ارمغان خواهد آورد. به همین جهت ایرواشر ها جایگزینی بسیار مطمئن و به لحاظ اقتصادی نیز کاملاً مقرون به صرفه می باشند.

کاربرد های این سیستم

در واقع ایرواشر ها بسیار کاربردی، اقتصادی و کاملاً مطمئن می توانند به عنوان سیستم های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار بگیرند. این دستگاه نه تنها می‌تواند فضاهای مختلف را خنک یا گرم کند بلکه قادر است هوا را نیز تصفیه کند، این امر توسط فیلتر هایی که در این دستگاه تعبیه شده است فرایند آلودگی و غبار را از هوا جذب می کند. مکانیزم عملکردی ایرواشر ها به شیوه پاشش آب و ترکیب آن با هوا انجام می شود و فضا را شاداب مطبوع و خنک خواهد ساخت.
توجه داشته باشید که ایرواشر ها قادر هستند فرایند رطوبت زنی را نیز انجام دهند. در واقع رطوبت زنی به معنی تنظیم رطوبت هوای محیط می باشد که ایرواشر به نحو شایسته آن را انجام می دهد. در اصل این دستگاه نه تنها می‌تواند رطوبت زنی کند بلکه می تواند رطوبت هوا را نیز بالا ببرد، به عبارت بهتر مکانیزم رطوبت زدایی در ایرواشر باعث می شود رطوبت محیط کم شود و در مکانیزم رطوبت زنی این سیستم عملکردی عکس دارد و دستگاه رطوبت هوا را افزایش می دهد. البته تنظیم رطوبت کاملاً در کنترل کاربر می باشد، همین خصوصیت ها باعث شده است که ایرواشر ایستاده از محبوبیت و فروش بسیار زیادی برخوردار باشد.

بجز ایرواشر ایستاده دو نوع دیگر از این دستگاه نیز ساخته شده است، این دو نوع عبارت است از:

 • ایرواشر سقفی
 • ایرواشر پشت بامی

نحوه کار ایرواشر

مطمئناً ایرواشر ها به واسطه هزینه بسیار پایین نسبت به بویلر و چیلر ها ساخته شده اند اما با گذشت زمان و محبوبیت این دستگاه قابلیت های بسیار زیادی به آنها افزوده شد. این قابلیت ها باعث شده است که ایرواشر ها بتوانند در فضاهای صنعتی و مسکونی قابل استفاده باشند.
مکانیزم عملکردی سرمایشی ایرواشر ایستاده بدین شکل می باشد که دستگاه با بهره گیری از پد های سلولزی و پمپ آب فرایند اسپری کردن را به شکل یکنواخت انجام می دهد، سپس هوا از درون پودر های آب عبور می کند. بدین ترتیب هوای تولید شده کاملاً خنک خواهد شد، البته در نظر داشته باشید که فیلترهایی در مجاری خروجی هوا قرار دارند که فرایند آبگیری از هوا را انجام می دهند.
مکانیزم عملکردی گرمایشی ایرواشر ایستاده بدین شکل می باشد که سیستم با استفاده از کویل آبگرم هوای مکیده شده را گرم کرده و در محیط توزیع می کند، لازم به ذکر است که بگوییم آب گرم مورد استفاده این دستگاه از طریق پکیج تامین می شود.
در مکانیسم مخلوط شدن آب با هوا و انتشار آن به محیط بیرون مطمئناً رطوبت هوا به نسبت بالا میرود، این یک امتیاز بسیار خوب برای مناطق خشک و محیط هایی می باشد که دارای رطوبت پایین هستند.

ایرواشر ایستاده

ایرواشر ایستاده

ایرواشر ایستاده – اجزای تشکیل دهنده دستگاه ایرواشر

مطمئناً دستگاه های صنعتی دارای بخش‌های گوناگونی هستند، این دستگاه نیز مانند سایر دستگاه های دیگر از قسمت های گوناگونی ساخته شده است که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. اجزای تشکیل دهنده ایرواشر عبارت است از:

 • کویل
 • هواکش یا فن
 • فیلتراسیون
 • دریچه
 • بدنه

ایرواشر ایستاده کویل
این بخش از دستگاه ایرواشر به جهت ایجاد گرمایش در آن به کار رفته است، مکانیزم عملکردی کویل بدین شکل می باشد که حتماً به جهت تولید گرما باید آنرا به پکیج وصل کرد سپس گرمای پکیج را به شکل آب درون خود می چرخاند، در همین زمان هوا با عبور از لابلای کویل گرم شده و در محیط توزیع می شود.

ایرواشر ایستاده – هواکش یا فن
در خصوص این قسمت از ایرواشر باید گفت که یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده این دستگاه می باشد. فن هایی که در این دستگاه ها تعبیه می شوند عموماً از قدرت و توان گوناگونی برخوردار هستند، این توانایی در فن برمبنای فضای به کار رفته انتخاب می شود. به عبارت ساده‌ تر می توان گفت که در هنگام انتخاب ایرواشر نسبت به هواکش و فن آن اقدام به خرید دستگاه می کنند و البته کاربر توان آن را نسبت به فضای مصرفی خود در نظر می گیرد.

ایرواشر ایستاده فیلتراسیون
مطمئناً نام فیلتر کاملاً بازگو کننده عملکرد آن می باشد. فیلترها در دستگاه ایرواشر وظیفه تصفیه و تمیز کردن هوا را بر عهده دارند، توجه داشته باشید که ایرواشر ها از مدل های گوناگون فیلتر استفاده می کنند. نمونه‌هایی از این فیلتر ها که در ایرواشر ها تعبیه شده است عبارت است از:

 • فیلترهای پلی اتیلن
 • فیلترهای فلزی
 • فیلترهای سلولزی.
 • ایرواشر ایستاده – دریچه

دریچه در واقع در ساختمان اصلی دستگاه قرار می گیرد و دارای مدل های گوناگونی می باشد که هر مدل عملکردی ویژه و منحصر به فرد را دارد. ایرواشر ها دارای چهار دریچه در ساختار بدنه خود می باشند، یکی از دریچه های مذکور برای ورود هوای تازه استفاده می شود. دریچه دیگر آن به جهت خروج هوای برگشتی از داخل دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. دو دریچه باقی مانده به واسطه جابجایی هوای رفت و برگشتی کاربرد دارند، در واقع این دریچه ها به کانال دستگاه ختم می شوند.

ایرواشر ایستاده بدنه
بدنه ای که برای دستگاه ایرواشر مورد استفاده قرار می گیرد جنسی از آلومینیوم دارد، مطمئناً می‌دانید که آلومینیوم به هیچ عنوان زنگ یا خورندگی در آن به وجود نمی آید. همچنین بدنه آلومینیومی ایرواشر ها را بسیار مستحکم و مقاوم می‌سازند.

امتیازات بهره گیری از ایرواشر

مطمئناً استفاده از سیستم های تهویه مانند ایرواشر دارای مزایای زیادی می باشد، درخصوص این مزایا و امتیازات در ادامه توضیح می دهیم، با ما همراه باشید.

امتیازات استفاده از ایرواشر عبارت است از:

– هوای بسیار پاک و تمیز که کاملاً از آلودگی و غبار عاری شده است و این امر توسط فیلتر ها انجام میگیرد.
– ایجاد رطوبت و مدیریت کردن رطوبت هوای محیط به وسیله ایرواشر سبب شده است یک انتخاب بسیار ایده آل برای محیط هایی که از رطوبت پایین برخوردار هستند باشد.
– هزینه های بسیار پایین در خصوص نگهداری و تهیه قطعات یدکی دستگاه که به سادگی در مقایسه با سیستم های تهویه دیگر مانند چیلر و کولر گازی هزینه ای یک سومی دارد.
– مطمئناً فضاهای بسیار بزرگ و ساختمان های گوناگون برای تهویه مطبوع ناچار به صرف هزینه های بسیار زیاد مانند خرید دستگاه، هزینه های برق، انرژی و غیره می باشند. مثلاً در اماکنی مانند سوله ها، سالن ها کارخانه ها و غیره سیستم های تهویه ای مثل چیلر، پکیج و غیره هزینه های گزافی را بر روی دوش کاربر خواهد گذاشت. اما ایرواشر ها نه تنها هزینه اولیه خرید و راه اندازی بسیار پایینی دارند بلکه در طولانی مدت مطمئناً هزینه های برق و انرژی و حتی تامین قطعات و تعمیرات آنها به مراتب چندین برابر کمتر از دستگاه های دیگر می باشد.
– نصب ایرواشر ها بسته به مدل و نوع آنها بسیار ساده تر از سیستم های تهویه ای مشابه می باشد، خصوصاً در ایرواشر ایستاده به هیچ عنوان نیاز به نصب ندارد و مانند یک پنکه در حالت ایستاده و با اتصال به منبع برق کار خود را شروع میکند.
– در ایرواشر ها فرایند سرمایشی و گرمایشی بسیار پر سرعت است و از سرعت معقولی این دستگاه ها برخوردار می باشند.
– مطمئناً در دستگاه‌های ایرواشر هیچگونه نیازی به لوله کشی در کف و رایزرهای آب مانند دستگاه های شوفاژ نمی باشد و طبیعتاً تمامی این هزینه ها حذف خواهند شد، همچنین ایرواشر دغدغه های کف سازی و غیره را برای کاربر از بین می برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.