ایرواشر تهویه

در روزگاران دور که بشر هنوز به دستگاه‌ های سیستم سرمایشی یا ایرواشر تهویه دسترسی نداشت با پاشش آب برودت هوا را به وجود می آورد، اما در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی و مدرنیته شدن تمامی وسایل امروزی باعث شده است که در خصوص خنک سازی، دستگاهی به نام ایرواشر تهویه تولید شود. البته این دستگاه قادر است گرما نیز تولید کند.

 عملکرد ایرواشر

مطمئناً یکی از وسایل پرکاربرد در تاسیسات ساختمانی ایرواشر تهویه می باشد، این دستگاه برای مطبوع کردن هوای داخلی ساختمان به کار می رود. اگر بخواهیم به صورت دقیق کار ایرواشر تهویه را بیان کرد می توان گفت که این دستگاه قادر است فرایند رطوبت زنی، غبارگیری هوا، از بین بردن آلودگی و خنک سازی هوا را انجام دهد. همانطور که اشاره شد دستگاه ایرواشر تهویه توانایی گرمایشی و سرمایشی را با هم دارد.
فیلتراسیون، افزایش دما، کاهش دما، بالا بردن مقدار رطوبت هوا و کم کردن مقدار رطوبت هوا را دستگاه ایرواشر تهویه قادر است انجام دهد.
تمامی این امتیازات باعث شده است که این دستگاه پیشرفته و امروزی دارای محبوبیت و فروش گسترده باشد و در تمامی مکان های گوناگون از آن بهره ببرند. در نظر داشته باشید که این دستگاه در واقع چهار فصل می باشد بنابراین می‌توان در تمامی فصول از آن استفاده کرد.

درباره ایرواشر تهویه

به جرات می‌توان گفت که دستگاه ایرواشر حدود یک قرن پیش ساخته شده است و فردی به اسم ویلیس کارییر برای بار نخست یک سیستم تهویه مطبوع راه اندازی کرد. این دستگاه به جهت برودت هوا مورد استفاده قرار می‌ گرفت و مکانیزم عملکردی آن بدین شکل بود که هوا را از بین لوله های آب سرد عبور می داد و منجر به سرد شدن هوا می شد. در واقع این ایرواشر با اسم اولیه سیستم تهویه مطبوع تولید شد.

ایرواشر تهویه

ایرواشر تهویه

قطعات و ساختار ایرواشر تهویه

اگر بخواهیم بسیار ساده دستگاه ایرواشر را توصیف کنیم می‌توانیم آن را به کولر آبی که در فصل تابستان باعث خنک شدن هوا میشود تشبیه کنیم، البته در دستگاه ایرواشر تهویه از پوشال استفاده نمی شود. اگر بخواهیم تشبیهی برای این دستگاه در فصل زمستان ارائه کنیم آن را با کولر های گازی می توان مقایسه کرد. البته عملکرد این دستگاه برای ارائه باد گرم استفاده از کویل آب گرم و عبور دادن هوا از آن می باشد. در نظر داشته باشید که آبگرم کویل از موتورخانه تامین میشود، بنابراین می توان نتیجه گرفت که این سیستم بسیار منحصر به فرد توانایی این را دارد که برای فصول مختلف، تابستان و زمستان استفاده شود.
قطعاتی که در ایرواشر تهویه به کار رفته است برمبنای اینکه کار خود را به صورت مستقل انجام می دهند و یا اینکه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع در ارتباط است تقسیم بندی میشوند، این تقسیم بندی عبارت است از:
– فیلترهای تصفیه هوا
– تیغه های قطره گیر
– فن یا پروانه
– نازل ها
– دیفیوز
– کویل آب گرم

در واقع قطعات مذکور تجهیزات اصلی دستگاه ایرواشر تهویه می باشند، البته در نظر داشته باشید که یک محفظه نیز این دستگاه دارد که نازل هایی درون آن تعبیه شده است. در واقع کار نازل ها اسپری کردن آب در هوا می باشد. در انتهای این دستگاه یک بخش برای جدا کردن هوا از آب وجود دارد و این بخش در قسمت خروجی دستگاه می باشد. ظرفیت های پاشش نازل ها در دستگاه ایرواشر تهویه چیزی در حدود ۱.۱ تا ۲ گالن در دقیقه است. ناگفته نماند که قسمتی در این دستگاه وجود دارد که تمامی آلودگی ها و کثیفی های ناشی از جرم گیری هوا در آن قسمت جمع آوری می شود.

 اتاقکهای تعبیه شده در دستگاه ایرواشر تهویه

اتاقک هایی که در این دستگاه به منظور های مشخصی تولید شده است از قبیل زیر می باشند:
– اتاقک اختلاط
– اتاق کویل
– اتاقک فن

اتاقک اختلاط
اتاقک اختلاط در واقع یک نوع فیلتر آلومینیومی می باشد. هنگامی که هوا از اتاقک کویل عبور می کند از این فیلتر آلومینیومی نیز باید عبور کند‌ کار اصلی اتاقک اختلاط گرفتن گرد و غبار و ذرات معلق در هوا می باشد، به عبارت ساده تر کار اتاقک اختلاط تصفیه هوا است.

اتاقک کویل
اتاقک کویل یکی از با اهمیت ترین بخش های دستگاه ایرواشر تهویه می باشد. از اتاقک کویل برای ورود هوایی که از دریچه ها عبور کرده است استفاده می‌شود، در نظر داشته باشید که چنانچه کاربر بخواهد فضای ساختمان یا محل مورد نظر خود را گرم کند حتماً باید هوا از کویل گرم دستگاه عبور کند تا هوای خروجی دستگاه گرم شود. در نظر داشته باشید که اگر کاربر نیاز به هوای سرد داشته باشد باید این هوا از میان آب سردی که درون دستگاه اسپری شده است عبور کند. یک نکته قابل توجه در خصوص لوله هایی که در دستگاه ایرواشر تهویه تعبیه شده است این است که جنس لوله های این کویل از مس هستند و آب گرم درون آنها جریان دارد.

اتاقک فن
اتاقک فن یکی دیگر از قسمت های اصلی و مهم این دستگاه می باشد. در غایی ترین مرحله ساخته و پرداخت شدن هوا، اتاقک فن است که هوا را به درون کانال های منتهی شده به فضای ساختمان هدایت می کند.
توجه داشته باشید که تمامی اجزای تشکیل دهنده تهویه و تمامی قطعات آن با مرغوبیت و کیفیت بسیار عالی تولید می شوند، اما با این وجود قیمت آنها بسیار به صرفه و ارزان می باشد. همچنین این دستگاه برای تولید گرمایش و سرمایش به هیچ عنوان به چیلر و تجهیزات اینچنینی نیاز ندارد.

شیوه کار ایرواشر تهویه گرمایشی
عملکردی که در دستگاه ایرواشر تهویه در خصوص فرایند گرمایشی وجود دارد این است که لوله های مارپیچ مسی که حاوی آب گرم هستند به پکیج یا موتورخانه متصل می شوند، در اینجا آب گرم داخل لوله های مارپیچ مسی در جریان است و به محض روشن شدن فن، هوا از لابلای لوله های مارپیچ عبور کرده و گرم می شود، سپس به درون کانال ها وارد شده و در فضای ساختمان توزیع می شود. بدین ترتیب لوله‌های حاوی آب گرم دمای هوا را بالا میبرند.
توجه کنید که برخی از مدل‌های ایرواشر، لوله های مسی به یک پکیج گازسوز دیواری به جای موتورخانه متصل می شوند.
مکانیزم عملکردی ایرواشر تهویه گرمایشی فوق العاده عالی عمل می کند و از میزان گرمای بسیار بالایی برخوردار می باشد، تقریباً می‌توان گفت که این مکانیزم گرمایشی بی شباهت به دستگاه های هواساز نیست و در واقع دستگاه هواساز نیز مکانیزمی مشابه ایرواشر تهویه گرمایشی دارد. در نظر داشته باشید که در هنگام ایجاد فرآیند گرمایشی، ایرواشر هوا را نیز تصفیه میکند و این کار را با فیلتر ها به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. ایرواشر ها با بهترین امکانات و تجهیزات، رطوبت زنی در مناطق خشک  را انجام می دهند. افرادی که در مناطقی زندگی میکنند که دارای هوای خشک می باشد میتوانند با استفاده از این دستگاه مشکلات سیستم تنفسی و پوستی خود را بهبود بخشند.

شیوه کار ایرواشر تهویه سرمایشی

قبل از اینکه نحوه کار حالت سرمایشی ایرواشر تهویه را بررسی کنیم باید نکته ای را متذکر شویم و آن نکته این است که نحوه سرمایش با گرمایش در ایرواشر کاملاً فرق دارد. در حالت سرمایشی، ایرواشر فرایندی بسیار شبیه به کولر آبی دارد در واقع این دستگاه از مکانیزم تبخیری بهره می برد. در این فرآیند نازل هایی که برای این کار در نظر گرفته شده اند با فشاری بسیار بالا آب را با جریان هوا ادغام می کنند، نتیجه این فرآیند ذرات پودری می باشد که با تزریق آب به هوا به وجود آمده است. این مکانیزم با گرفتن حرارت هوا توسط عبور از لوله ها انجام می شود و کاهش دمای هوا را به دنبال دارد. مطمئناً هوای خنکی که با این روش تولید می‌شود کاملاً تصفیه شده و همچنین با آب تبخیر شده ادغام می شود و یک رطوبت نسبی را ایجاد می کند.
یک نکته حائز اهمیت در خصوص عملکرد سرمایشی ایرواشر تهویه این است که کاربران می توانند میزان رطوبت هوا را در سیستم تنظیم کنند، بدیهی است که میزان رطوبت در محیط بالا می رود در نتیجه مناطقی که شرایط اقلیمی شرجی و مرطوب دارند نمی توانند از سیستم سرمایشی ایرواشر تهویه استفاده کنند. این سیستم بیشتر در خصوص مناطق کویری و خشک کارآمد و مفید می باشد. در کل اگر بخواهیم عملکرد ایرواشر تهویه را با یک جمع بندی عنوان کنیم نتیجه به شرح زیر می باشد:
این دستگاه برای ایجاد گرمایش گزینه بسیار مناسبی است و با استفاده از تجهیزات مکملی مثل بویلر و پکیج به سادگی قادر خواهد بود هوای خروجی بسیار مطلوبی را در میزان قابل توجهی تولید کند، همچنین در خصوص عملکرد سرمایشی این دستگاه می توان گفت که برای مناطق ساحلی و مرطوب گزینه مناسبی نمی باشد به دلیل اینکه این دستگاه قادر نیست به شکل همزمان محیط را خنک کرده و رطوبت موجود در هوا را نیز کاهش دهد. برای اینگونه شریط آب و هوایی بهتر است از سیستم های پکیج یونیت، هواساز و غیره استفاده کرد.

سایر ویزگی های ایرواشر تهویه

مزایا:
– هزینه های اولیه بسیار نازل و ناچیز می باشد
– آلودگی صوتی بسیار کم
– دستگاه تهویه ای بسیار کارآمد در خصوص مکان های بزرگ

معایب:
– کیفیت پایین و نامطلوب جریان هوای خروجی
– استفاده از آب به عنوان خنک کننده فضا
– مناسب نبودن برای شرایط آب و هوایی ویژه مثل مناطق ساحلی و مرطوب

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم های قابل عرضه تهویه مطبوع، با ما تماس بگیرید.