ایرواشر سقفی

در این مطلب می‌خواهیم در خصوص ایرواشر سقفی صحبت کنیم. در واقع این دستگاه به هواشور سیستمی نیز معروف می باشد. مصارف اصلی دستگاه ایرواشر عبارت است از:

 • خنک سازی هوا
 • رطوبت زنی
 • غبارگیری
 • از میان بردن آلودگی

در واقع دستگاه ایرواشر سقفی توانایی گرمایشی و سرمایشی را باهم دارد و به سادگی می تواند مانند یک سیستم مستقل کار خود را انجام دهد. فیلتر کردن هوا در این دستگاه با توانایی بالایی انجام می شود و همچنین دستگاه قادر است رطوبت هوای ورودی را به میزان زیادی افزایش دهد، در واقع می‌تواند هوای ورودی را به شکل مستقیم با قطرات آب در تماس نگه دارد. دستگاه ایرواشر سقفی از این طریق به سادگی می تواند تبادل حرارت و جرم را بین آب و هوا ایجاد کند.
دستگاه ایرواشر قادر است به راحتی درجه مورد نیاز کاربر را با اسپری کردن آب در هوا تعیین کند و مقدار دمای آب اسپری شده را با مقدار دمای هوای ورودی یکی کند.
با این اوصاف این دستگاه در زمره تجهیزات پیشرفته و مدرن در مکان های گوناگون مورد بهره برداری قرار می گیرد، توجه کنید که دستگاه ایرواشر سقفی چهار فصل می باشد، یعنی می توان در تمامی فصول از آن استفاده کرد.

مکانیزم عملکردی ایرواشر

زمانی که فصل تابستان هوا به شدت گرم می شود دستگاه ایرواشر به وسیله فنی که در آن تعبیه شده است هوای گرم را به درون دستگاه می مکد، سپس به وسیله پمپی بسیار قوی و نازل هایی که در آن تعبیه شده است هوا را با آب کاملا ادغام کرده و خنک می کنند. در نظر داشته باشید که عموماً تابستان به دلیل گرما و خشک بودن هوا گرد و غبار بسیار زیاد است اما نازلهای ایرواشر سقفی به سادگی مولکول های هوا را که دارای گرد و خاک هستند با آبی که به صورت پودری توسط نازل ها ایجاد شده است از گرد و خاک زدوده و پس از خنک سازی یک هوای تمیز را خارج می کنند.

ساختمان ایرواشر
عموماً ایرواشر ها توانایی این را دارند که به صورت مستقل کار خود را انجام دهند اما در برخی اوقات می توان آن را با سیستم های تهویه مطبوع دیگر که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد در تعامل قرار داد. تجهیزاتی که در ساختمان ایرواشر تعبیه می شوند عبارت است از:

 • فیلتر ایرواشر
 • دمپر ایرواشر
ایرواشر سقفی

ایرواشر سقفی

پوشش اصلی ایرواشر

اگر به بدنه اصلی ایرواشر توجه کنید چهار دریچه را خواهید دید، یکی از این دریچه ها برای هوای تازه در نظر گرفته شده است. همچنین دو دریچه دیگر نیز در ایرواشر وجود دارد این دو دریچه با متصل شدن به کانال برای جابجا کردن هوای رفتی و هوای برگشتی به کل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و اما آخرین دریچه ای که دستگاه دارد، برای خارج شدن هوای برگشتی می باشد که دستگاه نیازی به استفاده از آن ندارد.

فیلتر ایرواشر
مطمئناً همه افراد مکانیزم عملکردی فیلترها را می دانند که به چه شکل کار خود را انجام می‌دهد، اما ما مختصر توضیحی راجع به فیلتر ایرواشر خواهیم داد. در واقع فیلترها با به کار گرفتن هوا و جداسازی آنها از ذرات ریز معلق می باشد. البته تمام این افراد از فیلترها استفاده نمی کنند زیرا استفاده از آنها کاملاً منوط به انتخاب کاربر می باشد، در نظر داشته باشید که مدل‌ های مختلف فیلتر نسبت به درصد جداسازی ذرات معلق در هوا متغیر می باشند.

دمپر ایرواشر
کار دمپرها قرار گرفتن در مسیر جریان هوا می باشد و در واقع دمپرها مدیریت مقدار جریان هوای خروجی، هوای برگشتی و هوای تازه را انجام می دهد. یکی از مهمترین کارهای دمپر ایرواشر این است که بتواند در یک زمان بندی درست هوابندی را به طور اصولی انجام دهد، مثلاً هرگز نباید هوای برگشتی که به ایرواشر برمیگردد با هوای تازه ادغام شود و کار دمپر جلوگیری از این اتفاق می باشد تا همیشه هوای مطبوع در دسترس کاربران باشد.

ایرواشر سقفی – هیتر الکتریکی و کویل آب گرم

برای اینکه هوای گرم مطبوع به وسیله کویل آب گرم ایرواشر ایجاد کنیم آن را به بویلر و یا پکیج متصل می کنیم. وظیفه اصلی کویل آب گرم ایرواشر فراهم کردن شرایطی است که بتوان جابجایی حرارت از آب گرم به هوا را ایجاد نمود. این اتفاق با عبور هوا از درون کویل ها ایجاد می شود، مطمئناً فین هایی که به شکل برجسته روی کویل ها ایجاد شده است باعث انتقال بهتر حرارت خواهد شد. این فین ها از جنس های گوناگونی ساخته می شوند حتی در برخی اوقات با جنس کویل متفاوت است.
نازل هایی که پاشش آب را انجام می دهند:
همانطور که از نام نازل ها می‌توان حدس زد وظیفه اصلی آن ها پخش قطرات آب در مسیری می باشد که جریان هوا در حال عبور از آنجا است توجه کنید که این مکانیزم در کولرهای آبی توسط پوشال ها انجام می شود اما در دستگاه ایرواشر سقفی پاشش قطرات بسیار ریز آب به وسیله نازل ها باعث فرایند خنک سازی هوا می شود.

سیستم آبرسانی و پمپاژ آب ایرواشر

در خصوص پمپ آب هواشور می‌توان گفت که پوزیشنی که این پمپ در آنجا قرار می‌گیرد عموماً بیرون از ساختمان ایرواشر است، همچنین قدرت این پمپ باید در حدی باشد که به سادگی قادر به پاسخگویی به حجم مورد نیاز پاشش آب برای دستگاه ایرواشر باشد. مطمئنا آب بندی مناسب برای این الکتروموتورها در مقابل آب یکی از موارد مهم است که باید در نظر گرفته شود، همچنین قطعاتی که برای ساخت این پمپ ها در نظر می‌گیرند باید در برابر خورندگی مقاومت داشته باشند.

الکتروموتور و فن ایرواشر
فن قادر است در ایرواشر مقدار هوای رفت را مدیریت کند، این وسیله ارتباط کاملاً مستقیمی با کانال دارد زیرا جزو آخرین تجهیزات ایرواشر است. بنابراین عموماً نباید صدای آزار دهنده ای داشته باشد و باید از بالانس دینامیکی و استاتیکی برخوردار باشد.

ترموستات، کنترلر و اینورتر ایرواشر
در واقع کار ترموستات صرفه جویی در میزان انرژی می باشد و کار کنترلر، کنترل پذیر کردن دستگاه است. در خصوص کار اینورتر می‌توان گفت که ارتباط مستقیم با افزایش طول عمر دستگاه دارد.

تشتک
توجه کنید که در فرایند پاشش آب که در مسیر هوا قرار دارد مطمئناً مقداری از آب همراه جریان حرکت خواهد کرد و کل قطرات آب تبخیر نخواهد شد، بنابراین شما می توانید داخل تشتک مقداری از آب را ببینید زیرا مقداری از آب در مرحله پاشش ریزش می کند و بدین صورت با استفاده از تشتک مجددا می توان از آن آب استفاده کرد.

ایرواشر سقفی – تیغه های قطره گیر ایرواشر

مطمئناً همراه جریان هوا قطرات آبی وجود دارند که در حرکت می باشند اما این قطرات آب به هیچ عنوان نباید به داخل ساختمان نفوذ کنند و همچنین از خروج این قطرات آب از ایرواشر نیز باید جلوگیری شود، برای این منظور تیغه های قطره گیری در ایرواشر تعبیه شده است که وظیفه آن ها گرفتن قطرات آب است.
در واقع موضوع اصلی مقاله ما ایرواشر سقفی می باشد و تا به این جا ما با قطعات این دستگاه آشنا شدیم.
در نظر داشته باشید که دستگاه ایرواشر سقفی نوعی از مدل های مختلف دستگاه ایرواشر می باشد و کارایی بسیار بالایی دارد، البته نمی توان به سادگی از طراحی ویژه و منحصر به فرد آن گذشت. تمامی این ویژگی‌ها باعث شده است این محصول به یکی از وسیله های تهویه هوا برای مکان های گوناگون مبدل شود.
از انواع ایرواشر سقفی برای ایجاد مکانیزم گرمایشی و سرمایشی در ساختمان استفاده می‌کنند.

هواساز و ایرواشر

مطمئناً هواساز و ایرواشر هر دو جز دستگاه های تهویه مطبوع به حساب می آیند و دارای راندمانی بسیار بالا هستند  استفاده از این دستگاه ها در مکان‌ های مسکونی، اداری و فضاهای صنعتی بسیار پر کاربرد است.
عموماً این دو دستگاه از جهات مختلف مکانیزمی کاملاً مشابه یکدیگر دارند، در واقع هدف استفاده از این دو دستگاه کاملا مشابه است البته این دو دستگاه بسیار جزیی با یکدیگر فرق دارند.

قیمت دستگاه ایرواشر سقفی

پارامترهای زیادی در در خصوص قیمت دستگاه ایرواشر دخیل می باشد این پارامتر ها عبارت است از:

 • ظرفیت ایرواشر
 • مدل ایرواشر

تجهیزات جانبی ایرواشر

تمامی موارد مذکور در محاسبه قیمت به صورت مستقیم دخیل می باشند، در نظر داشته باشید که دستگاه های ایرواشر سه گروه بزرگ دارند این سه گروه شامل:

 • دستگاه ایرواشر برای مصارف کشاورزی (جهت استفاده در سالنهای پرورشی مانند قارچ و غیره)
 • دستگاه ایرواشر برای مصارف صنعتی
 • دستگاه ار باشد برای مصارف خانگی

به عنوان مطلب آخر باید گفت که مطالب در خصوص ایرواشر های سقفی بسیار زیاد می باشد اما توضیح بیشتر آن در این مقال نمی گنجد. امیدواریم که خوانندگان گرامی پوزش نگارنده در خصوص کم و کاست مقاله مربوط به دستگاه ایرواشر سقفی را پذیرا باشند و مطالب عنوان شده مورد قبول آن ها قرار گرفته باشد.
برای راهنمایی بیشتر توصیه می‌کنیم که خریداران عزیز به مراکز معتبر فروش ایرواشر سقفی مراجعه کنند و تمامی نکات در مورد این دستگاه فوق العاده را از فروشندگان آن جویا شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.