ایرواشر چیست؟

در این مقاله می‌ خواهیم در رابطه با موضوعات مهمی چون دستگاه ایرواشر و اجزای آن و هم چنین تفاوت آن با سایر سیستم های مشابه توضیح دهیم. قبل از هر چیز به معرفی کوتاهی در رابطه با سیستم ایرواشر و اینکه اساسا ایرواشر چیست خواهیم پرداخت و اجزای آن را برای شما شرح خواهیم داد. به طور کلی در تعریف کوتاه باید بگوییم که دستگاه ایرواشر دستگاهی مناسب برای تهویه هوا، رطوبت زنی و هم چنین ایجاد سرما و گرما می باشد. به همین دلیل کاربرد های زیادی را برای دستگاه ایرواشر در نظر می گیرند. اما این که بخواهیم بگوییم که آیا دستگاه ایرواشر دستگاه مناسبی است یا خیر، نیاز به بررسی موارد عملکرد این دستگاه دارد. به همین جهت در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ ها خواهیم پرداخت. قبل از آن به ذکر اجزای ایرواشر می پردازیم.

ایرواشر چیست ؟

ایرواشر ترکیبی است – یک دستگاه ۲ در ۱. آنها رطوبت را افزایش می دهند و همزمان آلودگی ها را از هوا خارج می کنند. هوای خشک و آلوده مکیده شده و از روی دیسک ها عبور می کند (همچنین به بسته دیسک نیز گفته می شود) و در آب تبدیل می شود. در آب نه تنها هوا با جذب رطوبت مورد نیاز غنی می شود بلکه ذرات و گازهای خاصی نیز از آن شسته می شوند. هوای مرطوب و تصفیه شده دوباره به داخل اتاق منتقل می شود.
در یک محیط خشک، سیستم های ایرواشر می توانند با تصفیه و مرطوب سازی همزمان هوا، یک فضای آب و هوایی سالم را ایجاد کنند. یک ایرواشر می تواند تحریکات گلو را کاهش دهد، به افزودن رطوبت کافی به هوای خشک کمک کند یا مشکلات موجود در مجاری بینی و سینوس ها و سایر شرایط ناشی از خشک شدن هوا را کاهش دهد. یک ایرواشر ذرات مانند گرده را از هوا شستشو می دهد بنابراین می تواند تسکین دهنده خوبی برای مبتلایان به آلرژی باشد. این می تواند علائم مربوط به آلرژی را که توسط هوای آلوده تشدید می شود کاهش دهد و مبتلایان را قادر به راحت تر نفس کشیدن و آرام تر بخوابند. این دستگاه های ۲ در ۱ همچنین می توانند بوی خاصی از هوا را از بین ببرند. بنابراین هواشورها از رفاه شخصی بهتری برخوردار بوده و نشاط را بهبود می بخشند.

معرفی اجزای دستگاه ایرواشر

به طور کلی همانند هر دستگاه دیگری ایرواشر نیز دارای اجزای اصلی است که در تمامی انواع آن ها مشترک می ‌باشد. همچنین اجزای فرعی نیز دارد که در مدل های مختلف می تواند متفاوت باشد. دستگاه ایرواشر دارای اجزایی اصلی به نام های زیر است:
اولین جزء بدنه در واقع در برگیرنده تمام اجزای دیگر این دستگاه می باشد و معمولاً جنس آن را از فلزی می سازند که ضد زنگ بوده و یا این که آن را با پوشش رنگ الکترواستاتیک می پوشانند. جنس هایی چون استیل و فولاد گالوانیزه می تواند برای تولید بدنه دستگاه ایرواشر مناسب باشد.
دومین جزء آن را می‌ توانیم دریچه دمپر بدانیم که به دو صورت دستی و اتوماتیک در این دستگاه ها و مدل های مختلف با آن به کار برده می شود.
سومین جزء فیلتر ها می باشند. فیلتر ها جزء بسیار مهمی هستند که می ‌توانند یک آپشن برای ایرواشر به شمار آیند. انواع مختلفی از فیلتر ها وجود دارند که ما می ‌توانیم برخی از آن ها را به نام های کیس های آلومینیومی و غیره به شما معرفی گردانیم.
موتور و سایر ملزومات آن نیز جزء اجزای اصلی دستگاه ایرواشر به شمار می ‌آیند.
هم چنین ما می ‌توانیم ریل آب، پمپ و افشانک های نازل را معرفی کنیم که در واقع تزریق کننده آب هستند و در راستای ایجاد رطوبت در محیط مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
ششمین جزء اصلی، کویل گرمایشی نام دارد. معمولاً کویل های گرمایشی از آب گرم یا بخار داغ استفاده می کنند. همانطور که واضح هست از  این جزء در راستای گرم ساختن محیط اطراف استفاده می نمایند.
حسگرها و عملگر های الکترونی که جزء جدایی ناپذیری از دستگاه‌ های ایرواشر هستند. لذا به جرات می توان آن ها را نام برد و جزئی از این دستگاه به شمار آورد.
همه این اجزا دست به دست هم می ‌دهند تا بتوانند ویژگی ‌های خاصی برای ایرواشر رقم بزنند. اما به طور کلی مهمترین عملکرد هایی که این دستگاه دارد ایجاد گرمایش، ایجاد سرمایش، رطوبت زنی و تهویه مطبوع هوا می باشد.

سیستم و دستگاه ایرواشر چیست

سیستم و دستگاه ایرواشر چیست

عملکرد دستگاه ایرواشر چیست

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره نمودیم، سیستم سرمایشی در این دستگاه وجود دارد که معمولاً مورد استقبال قرار می گیرد. در حالتی که برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. سه عمل اصلی را همزمان با یکدیگر انجام می ‌دهد. این اعمال به شرح زیر هستند:
اولین عمل آن خنک‌کاری هوا است. که کاملاً واضح و روشن می باشد.
دومین عمل آن افزایش رطوبت هوا می باشد. برخی از مناطق مثل مناطق کوهستانی علی الخصوص در فصل‌های سرد زمستان و پاییز هوای بسیار خشکی دارند تا حدی که پوست ساکنین آن ها حساس شده و دچار اگزمای پوستی می ‌شوند. به همین جهت احتمال بروز برخی از بیماری‌ ها نظیر: آنفولانزا، سرماخوردگی و غیره وجود دارد. لذا به طور کلی بیماری های ویروسی زیاد خواهند شد. آن ها با استفاده از رطوبت زنی دستگاه ایرواشر می‌ توانند به افزایش رطوبت هوای محیط منزل، محل کار و یا هر محیط دیگری که مورد نظر شما است، بپردازند. از این دستگاه های ایرواشر در مناطق معتدل استفاده نمی شود.
سومین عملکرد آن زدودن گرد و غبار است. همواره در محیط بیرون آلاینده ‌هایی وجود دارد که با باز شدن درب و پنجره وارد محیط منزل شما می شوند. اگر این آلاینده ها دارای میکروارگانیسم های پاتوژن می باشند، بسیار خطرناک هستند و می توانند بیماری های عفونی و تنفسی ایجاد نمایند. به همین جهت در صورتی که فیلتر هایی برای جذب مواد آلاینده و سایر مواد مضر در دستگاه ایرواشر وجود نداشته باشد، احتمال وارد شدن این آلاینده ها به محیط منزل بیشتر است. این دستگاه هوای محیط را تهویه می کند. لذا این دستگاه با داشتن قابلیت تصفیه هوا و زدودن گرد و غبار می تواند به شما در راستای ایجاد هوایی مطلوب در خانه و سایر مکان های مورد نظرتان یاری رساند.

ویژگی های کاربردی

دستگاه ایرواشر از هر نوع و مدل که باشد دارای ویژگی‌ هایی مشترک است که ما در ادامه به ذکر انواع ویژگی آن خواهیم پرداخت. این دستگاه دارای نمایشگر های دیجیتالی هستند و می توانند به شما دمای محیط و سایر المان ها را نمایش دهند. هم چنین دارای سیستم هشدار نگهداری هستند و در صورتی که عیبی در جزئی از آن ها رخ دهد شما را آگاه می سازند. داشتن سیستم اتوماتیک خاموش و روشن کن در این دستگاه‌ ها بسیار قابل توجه است و می ‌توان از طریق آن قابلیت، به صرفه جویی در انرژی و همچنین تنظیم مناسب دمای محیط خود پرداخت. همچنین می ‌تواند سطح رطوبت نسبی محیط را نمایش دهد که شما با توجه به این سطح، رطوبت محیط اطراف خود را تنظیم گردانید. ویژگی‌های بسیار زیادی درباره اینکه ایرواشر چیست وجود دارد که در واقع مزیت ‌های آن به شمار می‌روند که ذکر آن ها در حوصله این مقاله نمی گنجد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم های قابل عرضه تهویه مطبوع، با ما تماس بگیرید.