تعمیرات و نگهداری سیستم های تهویه مطبوع

پنج مشکل رایج سیستم تهویه مطبوع و راه حل آنها
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
تمیزکاری اسپلیت
چگونه می توان واحد داخلی اسپلیت خود را در خانه تمیز کرد؟
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
Show all

تعمیرات و نگهداری سیستم های تهویه مطبوع

تعمیر و نگهداری اسپلیت

تعمیر و نگهداری اسپلیت

در ایالات متحده آمریکا، انواع مختلفی از سیستم های تهویه مطبوع در طول سال با مراقبت و نگهداری کمی مورد استفاده قرار می گیرد. آخرین باری که واقعاً به کولر گازی خود خوب نگاه کردید کی بود؟ چند ماه قبل؟ سال گذشته؟ هیچوقت؟ یک کولر گازی خوب سالها برای شما دوام می آورد، اما اگر می خواهید حتی بیشتر دوام بیاورد، باید نگاه عمیق تری به سیستم hvac خود داشته باشید. این سیستم شامل سیستم گرمایش، تهویه و سیستم تهویه مطبوع است و اگر بتوانید همه این سیستم ها را به خوبی نگهداری کنید، در سالهای آینده به فکر سرویس یا تعویض آن نخواهید بود. با این حال، در این مقاله، ما عمدتا بر سرویس و نگهداری تهویه مطبوع تمرکز می کنیم، و همچنین چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا AC شما باید تعویض شود.

نکات نگهداری برای ac طولانی مدت

قبل از هدر دادن صدها دلار برای سرویس های غیر ضروری تهویه مطبوع یا تعویض AC، می توانید امور را به دست خود بگیرید. اگر این نکات ساده را رعایت کنید، در هزینه خود صرفه جویی کرده و تهویه مطبوع بسیار بهتری نسبت به قبل خواهید داشت. قبل از شروع هرگونه کار بر روی AC خود، مطمئن شوید که برق آن از هر دو قسمت بیرونی و داخلی قطع شده است. همیشه قبل از انجام هرگونه کار در مورد شبکه های برقی برای ایمنی، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.
۱. ابتدا، باید با قسمت بیرونی کولر که شامل کندانسور/واحد کمپرسور است، برخورد کنید. یک پنکه را داخل قفس در بالای دستگاه مشاهده خواهید کرد. این فن گرد و غبار، زباله و سایر ذرات معلق در هوا را در طول زمان جمع می کند. بست های قفس را با پیچ گوشتی بردارید، فن را بیرون آورده و با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.
۲. به سراغ پره ها بروید. باید باله ها را به داخل و خارج تمیز کنید. برای تمیز کردن قسمتهای داخلی با جاروبرقی مغازه شروع کنید. با استفاده از یک شلنگ باغی ملایم، می توانید قسمت بیرونی باله ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن پره ها از ماشین لباسشویی استفاده نکنید، زیرا فشار بالا می تواند منجر به شکستن آنها شود.
۳. ممکن است ببینید برخی از قسمت های باله ها خم شده اند. این باله های با شکل غیرمعمول می توانند جریان هوا را کاهش دهند، که به معنی کاهش کارایی خود AC است. برای صاف کردن باله ها از چاقوی کره ای استفاده کنید، اما این کار را بسیار دقیق و دقیق انجام دهید. ملایم باشید زیرا در غیر این صورت لوله های باله ممکن است از هم جدا شوند.
۴. قفسه فن را دوباره داخل دستگاه قرار دهید. وقت آن است که اطراف دستگاه را تمیز کنید تا برای مدت زمان بیشتری تمیز بماند. اگر در اطراف واحد شاخه یا مقدار کمی پوشش گیاهی وجود دارد، باید آنها را قطع کنید. تمام برگهای ریخته شده در نزدیکی را بردارید. واحد خارجی شما باید از هرگونه زباله یا پوشش گیاهی حداقل در فاصله ۲ فوت از محیط آن پاک باشد. در فصل زمستان، به سیستم تهویه مطبوع خود احتیاج چندانی نخواهید داشت، بنابراین می توانید دستگاه را با پلاستیک یا تخته سه لا بپوشانید تا از نشستن آوار جلوگیری شود. به طور کامل آن را نپوشانید زیرا رطوبت می تواند در داخل واحد جمع شده و باعث خوردگی قطعات فلزی شود. . تجمع رطوبت همچنین می تواند باعث ایجاد ارگانیسم هایی شود که می تواند در طولانی مدت به سلامتی شما آسیب برساند. یک دهانه نگه دارید وقتی تابستان فرا رسید، کاور را بردارید و سپس کولر خود را کار کنید.

تعمیرات تهویه مطبوع

تعمیرات تهویه مطبوع

۵. پد را که واحد کندانسور روی آن قرار گرفته است، تراز کنید، زیرا ممکن است خاک زیرین به مرور زمان کمتر ته نشین شود. اگر واحد کندانسور به همان حالت باقی بماند، ممکن است کمپرسور زود خراب شود.
۶. واحد داخلی یک ac شامل اواپراتور و دمنده است. به دنبال درب سیم پیچ اواپراتور باشید و گرد و غبار روی سیم پیچ را بردارید. علاوه بر این، می توانید از پاک کننده کویل استفاده کنید که در هر فروشگاه لوازم خانگی موجود است. ظرف تخلیه را با آب و صابون یا محلول سفید کننده تمیز کنید. قابلمه قطره با تخلیه همراه است. برای جلوگیری از گرفتگی تخلیه، باید آن را با ریختن محلول سفید کننده ۵۰:۵۰ در زهکش تمیز کنید. در صورت لزوم، درب سیم پیچ اواپراتور را با نوار چسب فویل مجدداً ببندید.
۷. تخلیه ممکن است منجر به تجمع کپک یا جلبک در طول زمان شود و باعث بسته شدن آن شود و در نتیجه عملکرد AC شما کاهش یابد. همچنین ممکن است باعث جاری شدن سیل شود، به ویژه اگر ظرف تخلیه پر از آب متراکم باشد. فاضلاب یک لوله pvc است که می تواند در نزدیکی واحد کندانسور، تخلیه کف زیرزمین، دیوارهای خارج یک اتاق زیر شیروانی یا سینک آبریز تخلیه شود. لوله را دنبال کنید و ببینید کجا تخلیه می شود. از جاروبرقی برای دفع مواد زائد و موجودات زنده داخل زهکش استفاده کنید.
۸. فیلترها را حداقل دوبار در سال، یک بار قبل از تابستان و یک بار قبل از زمستان، بردارید و تعویض کنید. این امر به ویژه برای کسانی که در مناطق گرد و خاکی زندگی می کنند بسیار مهم است، جایی که ممکن است جایگزینی بیش از دو بار انجام شود. فیلترهای Hepa جریان هوا را کاهش می دهند، بنابراین بررسی کنید که سیستم AC شما فیلتر hepa دارد یا خیر. هنگام قرار دادن فیلتر جدید، اطمینان حاصل کنید که جهت جریان هوا بر روی فیلتر با آنچه در دستگاه ذکر شده مطابقت دارد. سپس در را ببندید.
برای اطمینان از طول عمر طولانی مدت AC خود، می توانید این نکات را دنبال کنید. با این حال، چند نکته وجود دارد که فقط یک تکنسین hvac می تواند آنها را حل کند. به عنوان مثال، اگر مبرد از منبع تغذیه شما نشت می کند، ممکن است صاحب خانه تجهیزات لازم را برای کمک به حل مشکل نداشته باشد. حتی اگر صاحب خانه هستید که تمام این تجهیزات را به خوبی نگهداری می کند، باید از یک تکنسین برای اطمینان از بهترین سرویس تهویه مطبوع ممکن تماس بگیرید.

هر چند وقت یکبار باید به خدمات تهویه مطبوع توجه کنید؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، به غیر از نگهداری دوره ای، سرویس تهویه مطبوع باید دو بار در سال از متخصصان hvac استفاده شود – یک بار قبل از فصل پاییز و یک بار قبل از بهار. برخی از خدمات hvac بسته بندی می شوند. یک بسته معمولی ممکن است شامل تمیز کردن و تعویض فیلترهای هوا، تمیز کردن سیم پیچ اواپراتور، تمیز کردن پمپ میعانات، تعمیر نشت مبرد و بازرسی کلی باشد. سرویس معمول مهم است زیرا به شما کمک می کند مشکلات را زود تشخیص داده و برطرف کنید، هزینه های انرژی را کاهش دهید، کارایی و طول عمر سیستم تهویه مطبوع را افزایش دهید و ایمنی محیط زیست را تضمین کنید.

زمان تعویض ac

سرویس Ac نیاز به کمی تلاش از طرف شما دارد و همچنین زمانی که برای کمک از یک تکنسین تماس می گیرید، به پول نیاز دارید. اگر همه اینها بی دردسر به نظر می رسد، ممکن است جایگزین کامل ac را در نظر بگیرید. اما چگونه می دانید که چه زمانی AC را تعویض کنید؟ این چند نشانه باید کمک کند.
۱. اگر سیستم hvac شما بیش از ۱۰ سال سن دارد، وقت آن رسیده است که از سیستم تهویه مطبوع موجود خود خداحافظی کنید. طول عمر متوسط ​​یک سیستم تهویه مطبوع معمولی در حدود ۱۰-۱۵ سال است. بنابراین وقتی سیستم شما به این نقطه عطف می رسد، باید به فکر تعویض کل واحد باشید، نه فقط برخی قطعات. شما می توانید قطعات جدید را ارتقا دهید، اما این فقط به معنای جایگزینی آنها با مدل های جدیدتر در آینده و در نتیجه هزینه مکرر است. با تعویض کامل دستگاه، با تعمیر و نگهداری مناسب سیستم AC جدید شما طولانی مدت دوام می آورد.
۲. ممکن است مدلهای قدیمی بهتر کار کنند اما برق بیشتری مصرف کنند. اگر در صورتحساب خود جهش غیرمعمول مشاهده می کنید، بدین معناست که سیستم AC شما بینایی پایین تری دارد و در نتیجه کارایی کمتری دارد. مدل جدیدتر هم در هزینه ها و هم در مصرف انرژی صرفه جویی می کند و همچنین رتبه بندی بینندگان بالاتری نیز دارد. بنابراین اگر تجهیزات AC شما مشکل مالی ایجاد می کند، وقت آن است که مدلهای جدیدتری را جایگزین کنید.
۳. R22 مبردی است که مدتهاست در acs استفاده می شود، اما طبق گفته epa، این یک هیدروکلروفلوروکربن خطرناک (hcfc) است که خطرات زیست محیطی خاصی دارد. R22 مسئول تخریب ازن به دلیل وجود کلر آزاد است. اگر سیستم شما از r22 استفاده می کند، باید آن را با مدل جدیدتری جایگزین کنید که از r410a استفاده می کند، که از نظر زیست محیطی ایمن تر و بدون کلر است. امروزه اکثر مدلها از r410a استفاده می کنند. r22 با استفاده از مدلها در طول سالها به تدریج از بازار خارج شده است. به یاد داشته باشید که r410a در مدلهای سازگار با r22 قابل استفاده نیست، بنابراین تعویض مبرد کار نمی کند. شما باید کل سیستم را جایگزین کنید.
۴. اگر می بینید که استفاده از AC اخیراً افزایش قبض برق شما افزایش نیافته است، ممکن است به این دلیل باشد که سیستم کارایی خود را از دست داده و ساییدگی قطعات اصلی داخلی را از دست داده است. تعمیر آنها می تواند هزینه بر باشد، بنابراین بهتر است آنها را جایگزین کنید. بنابراین، اگر متوجه شدید که بیش از حد از تکنسین خود برای تعمیر تماس می گیرید، AC خود را تعویض کنید.
۵. مشکلات سر و صدا دارید؟ این می تواند به این معنی باشد که سیستم hvac از نظر اندازه با خانه شما سازگار نیست. در مورد تهیه سیستم مناسب برای اندازه خانه خود، از یک متخصص hvac کمک بگیرید.
سرویس و نگهداری تهویه مطبوع را می توان در تمام طول سال انجام داد، چه خودتان آن را انجام دهید و چه با کمک حرفه ای. با این حال، چالش واقعی هنگامی رخ می دهد که قطعات شروع به فرسودگی می کنند و شما باید به تعویض یا تعمیر AC فکر کنید. ابتدا باید تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را انجام دهید تا قضاوت کنید که آیا تعویض یا تعمیر بهترین انتخاب است. بسته به بودجه شما باید حرکت خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *