تفاوت ایرواشر با هواساز

در این مقاله می ‌خواهیم در رابطه با دستگاه بسیار مهمی به نام ایرواشر که جزو تجهیزات خنک کاری در صنعت به شمار می آید و تفاوت ایرواشر با هواساز توضیح دهیم. این دستگاه که دارای مکانیزم بسیار ساده و راحتی می باشد، ایرواشر نام دارد. در صنعت از این وسیله در راستای تهویه نمودن کاملاً مطبوع محیط استفاده خواهد شد. این سیستم عملکردی بر مبنای سرمایش تبخیری دارد. لذا علاوه بر این که محیط را سرد و خنک نگه داشته، باعث می شود تا رطوبت لازم در محیط نیز وجود داشته باشد. نوع سیستم این دستگاه را سیستم اشباع آدیاباتیک می نامند. دمای محیطی که خشک و گرم است، توسط ایرواشر مرطوب و خنک خواهد شد. اجزای مختلفی در ساخت این دستگاه به کار رفته است که ما می توانیم به فن دمنده، نازل های آب پاش، پمپ سیرکولاسیون اشاره نماییم. هر کدام از این سیستم ها دارای ویژگی های مختلفی هستند و به گونه ‌ای در ایرواشر نقش خود را ایفا می نمایند. با توجه به این که ایرواشر ها چه ویژگی هایی داشته باشند و این که میزان رطوبت رسانی آن ها در چه حد باشد، آن ها را به کلاس های مختلفی تقسیم می نمایند. مسلماً در بازار این دستگاه با کلاس ‌های چهار، شش و هشت یافت می ‌شود. ظرفیت و در واقع هوای عبوری هرکدام از این کلاس ها متفاوت خواهد بود و به ترتیب به اندازه ۱.۵، ۱.۸، ۳.۱ است.

تفاوت ایرواشر با هواساز

تفاوت ایرواشر با هواساز

این در حالیست که هواساز یکی از اصلی‌ ترین دستگاه‌ های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌ گیردو این مشخص ترین تفاوت ایرواشر با هواساز محسوب می شود.
به طور کلی شما می توانید انواع مختلفی از این دستگاه را در بازار مشاهده نمایید که با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. این دستگاه با استفاده از پیشرفت های تکنولوژی ساخته شده و نوعی سیستم سرمایشی و گرمایشی می باشد. رایج‌ ترین نوعی که دارد سیستم‌ های تهویه هوا هستند. این سیستم ها نظیر سایر سیستم های مشابه مثل کولر آبی، کولر گازی و غیره هستند. صنعت و سایر مشاغل نیاز به تهویه هوا دارند. این دستگاه ها به خاطر داشتن تجهیزات و تکنولوژی های ویژه به خنک کردن و تهویه هوای یک محیط خواهند پرداخت. اما در رابطه با این دستگاه سوالی پرسیده می شود که آیا هواساز با ایرواشر متفاوت است یا خیر؟ باید بدانیم که هواساز نیز دستگاهی در راستای تهویه مطلوب هوا می باشد که با استفاده از تجهیزاتی چون فیلتراسیون، تنظیم دما و تنظیم رطوبت عملکرد خود را اعمال می نماید. لذا از این دستگاه ‌ها برای تهویه هوای صنایع بزرگ و همچنین مکان‌ های مسکونی نظیر ویلا ها، آپارتمان ها و غیره استفاده می ‌شود. اما بایستی بدانید که با ایرواشر ها کاملاً متفاوت می باشند. چرا که اگر چه می توانند هوای مطلوب تولید کنند اما توانایی سرد کردن یا گرم کردن هوا را ندارند. این در حالی است که دستگاه ایرواشر علاوه بر این که می ‌تواند به تهویه مناسب هوا بپردازد، می تواند هوای محیط را خنک سرد و یا گرم کند. در اینجا نیز با تفاوت ایرواشر با هواساز پی بردید. از مهم ترین مزیت های این دستگاه هم می توانیم به اقتصادی بودن آن اشاره کنیم. چراکه این دستگاه علاوه بر این که دارای قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه است، دارای عملکردی مناسب و بهینه نیز می باشد که می توان با استفاده از آن به صرفه جویی در مصرف منابع انرژی چون برق و آب پرداخت.
هواساز نیز دستگاهی کاملاً مشابه با ایرواشر می باشد. اگر چه این دستگاه ها ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. اما می‌ توانیم در عملکرد آن ها تفاوت هایی را مشاهده کنیم. در واقع تصور غلط در رابطه با این دو دستگاه این است که آن ها جزئی از یکدیگر می باشند. این درحالی است که می ‌توانیم بگوییم دو سیستم مجزا از یکدیگر می باشند. هر کدام از آن ها می‌ توانند مناسب برای ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری و صنعتی به شمار آیند. همانند دستگاه‌ های ایرواشر ما می توانیم دستگاه های هواساز را در مدل های مختلف مشاهده کنیم. از هردو برای تهویه و تصفیه هوا استفاده می نمایند. همچنین قابلیت ایجاد سرما و گرما در این دو دستگاه دیده می ‌شود و تنها تفاوت آن ها در رطوبت زنی بوده، لذا دستگاه هواساز نمی تواند رطوبت هوا را افزایش دهد. بلکه تنها سه عمل گرمایشی سرمایشی و تهویه هوا را انجام خواهد داد و اجزای هواساز کاملاً مشابه با برخی از انواع دستگاه ایرواشر است. به طور کلی با بررسی دقیق تر در می یابیم که دستگاه کارواش می تواند زیر مجموعه ای از دستگاه های هواساز باشد. این موارد عمده تفاوت ایرواشر با هواساز می باشند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم های قابل عرضه تهویه مطبوع، با ما تماس بگیرید.