تهویه مطبوع – معرفی انواع سیستم های تهویه و کیفیت هوای اطراف ما

سیستم های گرمایش و سرمایش که اصطلاحا با نام HVAC نامگذاری شده اند اصطلاحا تهویه مطبوع نامیده می شوند. واژه HVAC مخفف : Heating , Ventilation and Air Conditioning می باشد.
یکی از موارد بسیار مهم و حائز اهمیت در معماری ، ساختمان ها ، فضاهای اداری ، تجاری ، بیمارستان ها و هر مکانی که شاید فکر کنید که کمتر اهمیت داشته باشد موضوع تهویه مطبوع بسیار مهم و قابل اهمیت است.

یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل باید بتواند شرایط زیر را برای شما به ارمغان بیاورد:
1.سیستم سرمایش و گرمایش که اصلی ترین وظیفه ی دستگاه مد نظر خواهد بود.
2.امکان کنترل سرعت حرکت هوا که ابتدایی ترین تنظیمات دستگاه می باشد.
3.فیلترهایی که بتواند هوایی سالم را در محوطه پراکنده کند.
4.نابودسازی گازهای سمی متداول و بوهای ناخوشایند
5.آخرین اما مهمترین کارآیی نیز تنظیم رطوبت محیط می باشد.

دمای ایده آل سیستم های تهویه مطبوع

دمای متناسب عموما 24 درجه سانتیگراد می باشد با رطوبت میانگین 50 درصد ، در تهیه سیستم های تهویه مطبوع دقت داشته باشید که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوای محیطی دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بطور مثال در مناطقی که هوای معتدلی دارند شاید تهویه مطبوع های تک فصلی یا فقط خنک کننده یا فقط گرم کننده بتواند نیاز را برآورده کند. البته در ایران به دلیل چهار فصل بودن بیشتر از محصولاتی برای تهویه مطبوع استفاده می شود که برای تمام فصول کاربرد داشته باشد.

علاوه بر اینکه در کلان شهر ها اکثر ما دنبال راه حلی برای رهایی از آلودگی های هوا و حتی آلودگی صوتی نیز هستیم در نتیجه یک تهویه مطبوع مناسب نیاز خواهیم داشت که تمام شرایط را برای ما مهیا سازد
1.گرمایش محیط در فصل های سرد
2.سرمایش محیط در فصل های گرم
3.تصفیه ی هوا با فیلترینگ پر قدرت
4.صدای کم برای آرامش بیشتر
تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

امروزه با آلودگی هوا ، مبحث حفظ و کنترل مدیریت انرژی و در نهایت آسایش شخصی باعث شده تا مبحث تهویه مطبوع از اهمیت شایانی برخوردار شود.
این مبحث که در شاخه ی مهندسی مکانیک قرار دارد در واقع شامل اقداماتی می شود که برای مطلوب سازی و ارتقاء سطح کیفی هوا صورت میگیرد.
قاعدتا هوای مطلوب برای تمام اماکن برای تنفس ، فعالیت روزمره و مراکز صنعتی و به ویژه بیمارستان ها بسیار مهم است.

یک مثال مهم که اهمیت تهویه مطبوع را در کلیه اماکن دو چندان می کند استفاده از هواساز ها در بیمارستان ها می باشد. همانطوریکه مستحضر هستید بیمارستان منشاء انتشار آلودگی می باشد و با توجه به ورود و خروج جمعیت مراجعه کننده این آلودگی بیشتر می شود به ویژه انکه مرکز درمانی در شرایط آب و هوایی متفاوتی واقع شده باشد مثلا در موقعیتی که رطوبت بالایی داشته باشد.

هواسازهایی مانند اسپیلت ، داکت اسپیلت و اسپلیت کاستی چهارطرفه بهترین انتخاب هایی می باشند که بصورت یکنواخت می توانند رطوبت هوا همینطور کیفیت هوا را ارتقاء دهند و از انتشار آلودگی در محیط جلوگیری نمایند. البته حفظ و نگهداری هواسازها نیز بسیار مهم است تا بیشترین بهره برداری را بتوانید از محصول خریداری شده داشته باشید.
تهویه مطبوع با تنظیم دما ، کنترل رطوبت و بهبود کیفیت هوا در مجموعه ی هدف ، شرایط ایده آل را برای کلیه افرادی که در آن محیط فعالیت دارند ایجاد می نماید و طبیعتا راندمان فعالیت را بهبود می بخشد.

بهترین تهویه مطبوع در سال 2020


یقینا یکی از اصلی ترین پارامترهایی که بعد از موارد بالا در کنار کیفیت بالای کالا با توجه به وضعیت اقتصادی و شرایط سخت این روزهای جامعه در ایران مهم است مقرون به صرفه ترین محصولاتی می باشد که برای تهویه مطبوع استفاده می شود.
در بین برندهای معتبر ، تهویه مطبوع وایو ، تهویه مطبوع گرین و تهویه مطبوع وسترن ایر شاید نام های آشنایی باشند که مانند برندهای معتبر LG و یا Sumsong امروزه به دلیل بهره مندی از دانش مهندسان مجرب ایرانی و دانش روز دنیا با کیفیتی ایده آل و در مواردی حتی بسیار مطلوب تر اما با هزینه های بسیار کمتر توانسته اند جایگزین مناسب برندهای خارجی باشند.
لذا در صورتیکه به دنبال ارزان ترین اسپلیت ، مقرون به صرفه ترین سیستم تهویه می باشید حتما محصولات وایو را بررسی نمایید.
محصولات وایو شامل : انواع اسپیلت ، داکت اسپیلت ، کولرگازی ایستاده ، فن کویل ، VRF ، چیلر و مینی چیلر می باشد.

تهویه مطبوع مستقل بهتر است یا تهویه مطبوع مرکزی ؟


شاید جالب باشد که بدانید چرا بهترین سیستم ها در بخش تهویه مطبوع مستقل قرار گرفته است.
ابتدا باید به این نکته بپردازیم که فرق این دو بخش با یکدیگر چیست؟ امروزه سیستم تهویه مطبوع مستقل کاربرد بیشتری دارد به دلیل ارتقاء سطح کیفی و استانداردها به ویژه در کنترل انرژی نصب آسان سیستم عموما برای مجموعه های کم واحد پیشنهاد می شود ، در این روش کندانسور در پشت بام و یا در تراس تعبیه می شود (طبق استانداردهای نظام مهندسی).

• کولر گازی یا همان اسپلیت


یکی از عمومی ترین محصولات در گروه تهویه مطبوع مستقل می باشد که بصورت جدا نصب می شود و بسیار پرکاربرد می باشد به ویژه در آب و هوای شرجی و یا گرم

• داکت اسپیلت


که در واقع همان اسپیلت می باشد اما در فضای مناسب تری تعبیه می شود تا از طریق دریچه های کانال کولر هوارسانی صورت گیرد ، حسن داکت اسپیلت در مخفی بودن آن است و دست معماران و طراحان داخلی در طراحی فضای داخل ساختمان باز است.

• مینی چیلر و چیلر مدولار


مینی چیلر بهترین انتخاب می باشد زیرا نسبت به اسپیلت دارای برتری بیشتری است به عنوان مثال شما می توانید برای کلیه واحدها از یک کندانسور مشترک استفاده نمایید و این امر کمک شایانی به کنترل هزینه های جانبی می کند ضمن اینکه دما را در مکانهای مختلف می توانید کنترل کنید.
پیشنهاد می شود از مدل های مینی چیلر و چیلر مدولار وایو بازدید نمایید.