دانستنی های چیلر برقی

آشنایی با اسپلیت پرتابل
درباره اسپلیت پرتابل
جمعه، ۱ مرداد ۱۴۰۰
آشنایی با انواع اسپلیت
درباره اسپلیت چه می دانیم؟
جمعه، ۱ مرداد ۱۴۰۰
Show all

دانستنی های چیلر برقی

درباره چیلر برقی

درباره چیلر برقی

از مهم ترین سیستم هایی که در سیکل های تبرید مورد استفاده قرار می گیرد و به آن توجه خاصی می شود چیلر برقی یا همان چیلر تراکمی می باشد. شاید یخواهید بدانید وظیفه چیلر چیست ؟ وظیفه اصلی چیلر برقی یا به اصطلاح دیگر سرد کن این است که حرارت را از سیال بگیرد و آن را از بین ببرد. زمانی که سیال مبرد (سیال مبرد انواع مختلفی دارد اما رایج ترین سیال مبردی که برای عملکرد دستگاه های چیلر مورد استفاده قرار می گیرد، آب می باشد.) در مسیر سیکل حرکت می‌کند و این مسیر سیاسی را طی می نماید، حرارت هایی را به خود جذب می کند. لازم است که برای دفع حرارت سیال سیستمی در دستگاه قرار بگیرد و بتواند حرارت را به خارج از سیال هدایت و دفع نماید. کولر برقی با هدف و منظور دفع حرارت سیال مبرد، در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. سیستم برقی در انواع مختلفی ساخته می شود و با توجه به شرایط و سیکل که در دستگاه قرار دارد نوع چیلر مشخص می شود و انتخاب می گردد که از این دست می توان به چیلر اسکرو یا چیلر اسکرال و همچنین چیلر ساختمان و چیلر جذبی اشاره کرد. چیلر برقی می تواند در مکان های مختلف به منظور خنک سازی و تولید سرما به کار برود. این دستگاه در فضا و مکان ها مختلف نظیر ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، مراکز تجاری، کارخانجات و برای تولید سرما و برودت در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد.

اجزای چیلر برقی

همانند دیگر دستگاه هایی که تا به امروز طراحی و ساخته شده اند، چیلر های برقی نیز تجهیزات و اجزای منحصر به خود را دارند. در ادامه مقاله به بررسی اجزا و تجهیزاتی که در ساخت چیلر برقی به کار می روند می پردازیم.
کمپرسور: در مقاله های بسیاری در خصوص نقش کمپرسور در دستگاه های چیلر سخن گفته شده است. به همین دلیل در خصوص این بخش از دستگاه می توان به این موضوع اشاره نمود که کمپرسور یک عضو مهم در چیلر است و با عنوان قلب تپنده سیستم از آن یاد می شود.

قطعات چیلر برقی

اواپراتور: یکی دیگر از اجزای دستگاه چیلر برقی، اواپراتور می باشد. لازم به ذکر است که این بخش از دستگاه را با نام تبخیر کننده نیز می شناسند. در سیستم ها و دستگاه های برودتی، اواپراتور سیال مبرد را خنک می کند و این عمل را با کمک بخار کردن مبرد انجام می دهد. بعد از اینکه سیال مبرد (آب) خنک شد و دمای آن کاهش پیدا کرد، مجددا وارد سیکل تبرید می شود.
کندانسور: کندانسور را می توان یک بخش مهم در دستگاه چیلر برقی دانست. کندانسور قطعه ای است که بعد از بخش کمپرسور قرار می گیرد و نصب می شود. در این بخش سیال مبرد به شکل بخار وارد کندانسور می شود تا با تغییراتی که روی سیال صورت می گیرد، در فاز مایع از کندانسور خارج گردد.
شیر انبساط: شیر انبساط که با نام های دیگری نظیر اکسپنشن ولو نیز شناخته می شود، وظیفه کم کردن فشار مبرد خارج شده از بخش کندانسور را بر عهده دارد. زمانی که سیال مبرد از کندانسور خارج می شود، فشار بسیار زیادی دارد و لازم است این فشار را به وسیله قطعه یا دستگاهی کنترل نمود، به همین منظور از شیر انبساط یا اکسپنشن ولو استفاده می گردد. شیر انبساط قبل از اواپراتور و در بخش ورودی قطعه نصب می گردد. شیر انبساط می تواند میزان مبرد وارد شده به دستگاه را با توجه به عواملی نظیر بار سرمایشی و پارامترهای مختلف دیگری تنظیم نماید.

چیلر برقی یا چیلر تراکمی

از آنجا که چیلرهای تراکمی مانند چیلر تراکمی هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک برای دفع حرارت و انجام عمل خنک سازی خنک کردن آب از انرژی الکتریکی استفاده می کنند، می توان آن ها را نیز با عنوان چیلر برقی نیز شناخت و تلقی کرد. لازم به ذکر است که معمولا مبرد استفاده شده در چیلر های برقی از نوع فریون می باشد، در بخش های دیگر به بررسی انواع مبرد و تفاوت آن ها با یکدیگر خواهیم پرداخت.
روند کار دستگاه چیلر برقی به این شکل است که سیال مبرد با ورود به بخش اواپراتور، گرمای محیط را دریافت می کند. یعنی گرمای محیط اواپراتور به سیال مبرد منتقل می شود و دمای آن را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد. اواپراتور با انجام این کار باعث می شود سیال مبرد تبخیر شده و محیط دستگاه خنک گردد. به طور معمول در چیلر های برقی برای انتقال سرما و گرما از سیال آب استفاده می شود.

تابلو برق چیلر برقی

از مهم‌ترین اجزای چیلر برقی می توان به تابلو برق اشاره نمود. در چیلر های برقی تابلو برق وظیفه کنترل و فرمان دستگاه را بر عهده دارد.  لازم به ذکر است که در صورتی که چیلر دچار خرابی شود، برای تعمیر و عیب یابی چیلر لازم است دانش لحظه به بررسی تجهیزات تابلو برق و نقشه خوانی را داشته باشیم.

آشنایی با چیلر برقی

آشنایی با چیلر برقی

وظایف تابلو برق چیلر

– تغذیه مصرف کننده و توزیع نیروی برق
چیلر برقی از تجهیزات الکترونیکی مختلفی ساخته شده که لازم است این تجهیزات برای انجام کار خود به یک منبع انرژی متصل گردند. در صورتی که تعدادی منبع برق به چیلر برقی وارد شود می تواند برق لازم را برای اجزای چیلر فراهم کند. تابلو برق در چیلر برقی می تواند برق وارد شده به دستگاه را در میان مصرف کننده پخش و توزیع نماید.

– ایمنی کاربران
یکی دیگر از عواملی که می توان از آن به عنوان مزیت استفاده از تابلو برق یاد کرد، حفاظت از جان کاربران می باشد. تابلو برق می تواند جان انسان ها را در مقابل خطرات این زیر آتش‌سوزی حفظ نماید و و در مقابل کم و زیاد بودن ولتاژ و هرگونه عاملی که باعث میشود به مصرف‌کننده صدمه بزند جلوگیری نماید.
برای اینکه میزان و مقدار جریان خارج شده از سیستم بیشتر از جریان ورودی نباشد، لازم است در مدارات تابلو برق چیلر از فیوز و کلید های محافظ استفاده گردد. فیوزها و کلیدها می‌ توانند نسبت به مقدار جریان وارد شده و جریان خارج شده از چیلر برقی واکنش دهند و در صورت نیاز جریان را قطع نمایند.

– بهینه سازی
از دید صنعت، مبحث کنترل مصرف کننده ها و تجهیزات به کار رفته در چیلر برقی می تواند به دو صورت سنتی و قدیمی یا هوشمند و مدرن اعمال گردد. امروزه با توجه به پیشرفت علم بشری، با نصب تابلو برق می توان مصرف کننده ها را کنترل نمود.

اجزای تابلو برق

در ادامه مقاله به بررسی موردی تجهیزات یا به عبارتی اجزای اصلی تابلو برق چیلر برقی و انواع مختلف آن ها بپردازیم.

– فیوز: فیوز تند کار، فیوز کند کار
کلید کمپکت: کلید کمپکت MCCB، کلید کمپکت MPCB
– کنتاکتور
– بیمتال (رله اضافی بار حرارتی): بیمتال الکترونیکی
– کلید محافظ موتور (کلید حرارتی)
– رله کنترل فاز
– رله کنترل بار

انواع چیلر برقی

 همانطور که در بخش های بالا اشاره کردیم نام دیگر چیلر تراکمی، چیلر برقی است، به همین دلیل می‌ توان گفت که چیلر برقی نیز به دو دسته چیلر برقی آب خنک و چیلر هوا خنک تقسیم می گردد. لازم به ذکر است که این تقسیم بندی بر اساس نوع کندانسور به کار رفته در دستگاه چیلر برقی می باشد. همچنین از این چیلر به عنوان چیلر برای سالن پرورش قارچ نیز استفاده می شود.

مزایای استفاده از چیلر برقی

– از آنجا که ضریب عملکرد چیلرهای جذبی تقریباً ۱ و ضریب عملکرد چیلرهای برقی حداقل ۳ است به همین دلیل چیلر های برقی در مقایسه با چیلر های جذبی بیشتر مورد استفاده قرار می گرند و کاربرد گسترده تری در صنایع مختلف دارد.
– چیلر برقی تجهیزات کوچکی هستند و ابعاد کوچک تری در مقایسه با دیگر چیلر های ساخته شده دارند. این عوامل باعث می شود که چیلر برقی مساحت کمتری را اشغال کند و دستگاه وزن کمتری در مقایسه با چیلر های جذبی دارد.
– چیلر های برقی قیمت کمتری دارند به همین دلیل کاربر هزینه کمی جهت خرید دستگاه چیلر پرداخت می نماید.
– چیلر برقی را می توان در هر نوع شرایط آب و هوایی استفاده کرد و از آن ها بهره برد.

 معایب استفاده از چیلر برقی

زمانی که دستگاه چیلر برقی به عنوان چیلر خانگی روشن است و در حال انجام کار است، صدای زیادی از خود تولید می کند که این صدا می تواند برای کاربر بسیار ناخوشایند باشد.
همانطور که گفته شد چیلر برقی برای اینکه بتواند عمل خنک سازی را انجام دهد، نیازمند انرژی برق می باشد. انرژی الکتریکی یا انرژی برق مورد نیاز دستگاه چیلر برقی پیوسته است و باید در شرایط اضطراری دستگاه به منبع برق متصل باشد. برای اینکه این نیاز در چیلر تامین شود، لازم است که دستگاه را به منبع برق اضطراری متصل نمود که این موضوع می تواند هزینه به نسبت زیادی را به کاربر تحمیل کند.

راهنمای خرید چیلر برقی

در صورتی که قصد دارید چیلر برقی خریداری نمایید لازم است که نکاتی درباره قیمت چیلر خانگی را در نظر بگیرید و بررسی کنید.

– تعداد تجهیزات کوچک و بزرگ الکتریکی موجود در فضای ساختمان
– تعداد نفرات و ساکنان ساختمان
– رطوبت نسبی هوا
– نوع کاربری ساختمان
– اندازه گیری دمای هوای موجود در ساختمان
– ارتفاع سازه از دریا
– دمای خارج محیط سازه (ساختمان)
– شرایط جغرافیایی
– شرایط اقلیمی (آب و هوا)
– جهت قرار گرفتن خورشید نسبت به زاویه تابش نور خورشید
– تعداد طبقات ساختمان
– بررسی سطح زیر بنای ساختمان (با یک حساب سر انگشتی می توان چیلر را بر اساس زیر بنای ساختمان انتخاب نمود. مثلا به ازای هر صد متر مربع زیر بنای ساختمان لازم است، چیلری با ظرفیت ۴۰۰ تن تبرید را
– ظر گرفت.)
– مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان
– نوع مصالح به کار رفته در ساخت نمای ساختمان
– زیر بنای ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *