داکت اسپلیت سقفی

یکی از کاربردی ترین سیستم هایی که در زمینه ی تهویه هوای داخل ساختمان ها امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است داکت های اسپلیت می باشند. داکت اسپلیت سقفی یکی از انواع همین سیستم ها می باشند که در فضا های اداری و مسکونی به طور معمول راه اندازی می شود. قسمت های تشکیل دهنده ی این نوع سیستم یونیت داخلی و خارجی می باشد که قسمت خارجی آن در بیرون ساختمان و در هوای آزاد به جهت عملکرد بهتر نصب می شود. بخش داخلی آن در زیر سقف کاذب نصب می شود که معمولا به صورت مخفی می باشد و این کار باعث زیبایی هرچه تمام تر آن می شود.
برای اتصال دو بخش مجزای این داکت از لوله هایی که معمولا از جنس مس می باشند بهره می گیرند. برای تقسیم هوای سرد و گرم نیز از کانال هایی برای جداسازی اتاق ها و فضا های مختلف استفاده می کنند. البته این تقسیم بندی باید بر اساس اصول خاصی انجام پذیرد چرا که امکان دارد قسمتی از فضا بیشتر از سایر بخش های آن از هوای خروجی داکت بهرمند شود و بخش های دیگر کمتر. برای تامین آب گرم مورد نیاز داکت هم از پکیج و یا موتور خانه کمک می گیرند. البته در تمامی محصولات تولیدی و برند های مختلف از تکنولوژی های گوناگون استفاده می شود که در برخی موارد سیستم سرمایشی و در برخی دیگر سیستم گرمایشی آنها به یکدیگر برتری دارند.

دلایل خرید داکت اسپلیت سقفی

داکت اسپلیت سقفی در میان سیستم های تهویه مطبوع دارای ویژگی های خاص خود می باشند که باعث شده اند طرفداران خود را داشته باشند. در ادامه برخی از این ویژگی ها را شرح خواهیم داد.
یکی از ویژگی های سیستم های سقفی استفاده از گاز های R410a است که مشخصه ی اصلی آن سازگاری با محیط زیست می باشد و فاقد هر گونه آلودگی برای زیست محیط اطراف می باشد.
این نوع داکت ها به دلیل بهره مندی از تکنولوژی اینورتر تا میزان بالای ۶۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. این ویژگی با توجه به وضعیت بازار و عدم توان مردم در پرداخت فیش های نجومی می تواند یکی از دلایل گرایش آنها به خرید این محصول باشد. محصولات داکت سقفی در هنگام شروع به کار از صدای فوق العاده پایینی برخوردار هستند که در نوع خود با توجه به استارت اولیه نرم و راه اندازی نرم سیستم منحصر به فرد می باشند.
داکت های سقفی از طریق کانال هایی که در بالای سقف کاذب نصب می شوند هوای تازه و بسیار مطلوبی را به داخل فضای ساختمان هدایت می کند. برخورداری از فن های سه سرعته در این مدل ها می تواند ظرفیت های زیادی را پوشش دهد که برای خریداران گزینه های زیادی را در اختیار می گذارد که به انتخاب خود و برابر متراژ مقدار فضایی که دارند اقدام به خریداری نمایند. زمانی که این داکت ها از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز خریداری شوند شامل گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش نیز می شوند که از بابت تعمیرات و پرداخت هزینه های اضافی در صورت خرابی های احتمالی تا حدود زیادی جلوگیری می کند. از دیگر مزایای استفاده از داکت های اسپلیت سقفی پوشش زیاد فضا از طریق کانال هایی با طول حداکثر ۷۵ متر می باشد که این مورد برای ساختمان هایی که به صورت طولی می باشند خیلی مناسب می باشد.
این سیستم تهویه ی هوا دارای ابعاد بسیار کمتری به نسبت سایر مدل ها می باشد و همچنین میزان وزن کمتری را نیز دارا می باشد. این خصوصیت برای مناطقی که از کمبود فضای کافی برای نصب آن رنج می برند بسیار مناسب می باشد. داکت های سقفی این قابلیت را دارند که چند فضای مختلف را به دلیل فناوری های خاص آنها ساپورت کنند و هوای داخل آنها را تهویه ی کامل کنند. همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از این داکت ها استفاده از فیلتر های قابل شستشو است که موجب می شود هوای تهویه شده همیشه در حالت بسیار مطلوبی باشد و ساکنین از بو و رایحه ی آن رضایت داشته باشند.

داکت اسپلیت سقفی

داکت اسپلیت سقفی

ظرفیت های داکت اسپلیت سقفی

داکت اسپلیت سقفی نیز به مانند سایر انواع داکت از ظرفیت های مختلفی برخوردار هستند. برای آنکه برآورد دقیقی از میزان مورد نیاز و تعیین ظرفیت داکت مورد استفاده باید در ابتدا پلان ساختمان را در اختیار متخصصان امر قرار دهیم تا آنها با طراحی های دقیق و اندازه گیری های لازم میزان ظرفیت مورد نیاز را برای ما محاسبه کنند. یکی از مسائلی که در تعیین میزان ظرفیت مورد نیاز باید مدنظر قرار گیرد شرایط آب و هوایی منطقه است. آنچه که مسلم است این است که باید به طور قطع میزان مساحت ساختمان از ظرفیت داکت بیشتر نباشد. بیشتر بودن فضا باعث می شود که دستگاه به صورت ۲۴ ساعته کار کند و به مرور زمان کارهای خود را از دست بدهد و این بزرگترین لطمه و خسارت به یک دستگاه می تواند باشد. میزان هوادهی داکت های سقفی نیز برای محیط هایی که از آن قرار است بهره ببرند باید مد نظر باشد. امکان دارد برخی مکان ها به هوا دهی بیشتری نیاز داشته باشد که باید آن را اصلاح کرد و یا از ظرفیت های بزرگتر استفاده نمود.
براساس آنچه مهندسان و سازندگان داکت اسپلیت سقفی تعیین نموده اند به صورت تقریبی ظرفیت این داکت ها بر اساس متراژ تعیین می شود که در آن برای داکت های با ظرفیت ۱۸ هزار تا میزان ۴۰ متر مربع را پوشش میدهد. ظرفیت های ۲۴ هزار تا ۵۰ متر مربع، داکت های سقفی ۳۰ هزار تا ۶۰ متر مربع، ظرفیت های ۳۶ هزار تا ۸۵ متر مربع، ظرفیت های ۴۸ هزار تا ۱۱۰ متر مربع و ظرفیت های ۶۰ هزار تا ۱۵۰ متر مربع را تحت پوشش خود قرار می دهند و در فصول سرما گرمایش مساحت های یاد شده را تامین و در فصول گرم سال نیز با وارد کردن هوای مطلوب باعث تهویه ی مطلوب خواهد شد.
میزان های محاسبه شده برای ساختمان ها و مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی نسبتا متوسطی هستند تعیین شده است و بنا به شرایط خاص اب و هوایی هر منطقه می تواند این اعداد متغیر باشند.

نکات ضروری در مورد داکت اسپلیت سقفی

داکت اسپلیت سقفی همانطور که گفته شد یکی از مهمترین داکت هایی هستند که به عنوان سیستم های سرمایشی و گرمایشی قوی از آنها استفاده می کنند. این داکت ها به واسطه ی کارکرد مناسبی که دارند دارای مشتریان خیلی زیادی می باشند. البته در کنار همه ی مزیت ها و مشخصه های موجود یک سری نکات وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آنها امکان خرابی در آینده ی نزدیک و نیز عدم جوابگو بودن سیستم گرمایش و سرمایش را می تواند در پی داشته باشد. یکی از این نکات محل قرار گرفتن داکت می باشد. با توجه به اینکه این سیستم ها باید بر اساس پارامتر هایی که سازنده ی آن تعیین می کند نصب شوند، هرگونه جابجایی غیر اصولی و یا نصب خارج ضوابط تعیین شده می تواند باعث ناهماهنگی در کارکرد مناسب آن شود.
میزان ارتفاع سقف کاذب از کف ساختمان یکی دیگر از نکاتی است که در هنگام محاسبه ی ظرفیت باید مورد توجه قرار داد. در برخی موارد فاصله ی یونیت بیرونی تا یونیت داخلی مقداری زیاد می باشد و باید بررسی نمود که تا چه اندازه می توان میان این دو قسمت فاصله ایجاد نمود و به کارکرد داکت آسیب نمی رساند. امکان اجرا نمودن لوله کشی برای تامین آب گرم و نصب کویل برای تامین گرمایش تا چه حدی امکان پذیر می باشد که باید قبل از هرگونه اقدام این مورد نیز مورد توجه باشد. با عنایت به اینکه میزان صدا برای هر فردی می تواند دارای اهمیت زیادی باشد، بر همین اساس مکانی که سوتین خارجی در آن نصب می شود به طرز چشمگیری در کیفیت کار اهمیت دارد. پس باید این قسمت را طوری جانمایی کنیم که هیچگونه صدایی به درون فضای داخلی ساختمان نفوذ نداشته باشد و آرامش ساکنین ساختمان را تحت الشعاع قرار ندهد.
نکته ی دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد نقشه ای است که برای کانال کشی تهیه می شود. این نقشه معمولا کل فضای ساختمان از اتاق ها تا راهرو ها و هر آنچه که مورد استفاده قرار می گیرد را تحت پوشش قرار می دهد. بنابراین باید در هنگام تهیه ی نقشه باید مناسب ترین راه ها را برای آن در نظر بگیریم. چرا که علاوه بر اینکه کانال کمتری مصرف می شود، موجب کارای بهتر داکت نیز خواهد شد. همچنین در موقع خریداری داکت سقفی به میزان برق مورد نیاز آن توجه داشته باشید، چرا که برخی از داکت ها به برق تک فاز و برخی دیگر به برق سه فاز نیاز دارند و در صورتی که ظرفیت داکت مورد نیاز بیشتر از قدرت برق ساختمان باشد در ابتدای امر باید نسبت همگام سازی این دو مورد اقدامات لازم را انجام داد.

نکته آخر

به طور معمول تعدادی از داکت اسپلیت سقفی به کویل آب گرم مجهز نمی باشند و در فصول سرد نمی توان از آنها استفاده نمود. برای این کار به طور حتم باید نسبت به تجهیز آنها به کویل اقدامات را انجام داد تا بتوان هم از ظرفیت سرمایش و هم گرمایش آن به نحو احسن استفاده نمود. نمایندگی های مجاز در سراسر کشور که البته نصب این داکت های سقفی را هم انجام می دهند می توانند نسبت به راه اندازی آن به ازای دریافت مبلغ و حق الزحمه انجام دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.