درباره انواع چیلر
انواع مینی چیلر کدامند؟
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
آشنایی با داکت اسپلیت اسکرال
آشنایی با داکت اسپلیت اسکرال
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
Show all

داکت اسپلیت چیست؟

درباره داکت اسپلیت

درباره داکت اسپلیت

برای آنکه در مورد داکت اسپلیت اطلاعات بیشتری کسب کنیم، در وهله ی اول باید سراغ این مطلب برویم که اساس این اصطلاح به چه معنایی است و چه کاربردی می تواند داشته باشد. دانستنی های لازم در هر زمینه ای می تواند ذهن خریدار را نسبت به محصولی که می خواهد تهیه کند باز کند و با خیالی آسوده آن را خریداری نماید. اینکه هر محصولی دارای یک سری معایب و یک سری مزایا می باشد شکی در آن نیست و ما هم در این مقاله تلاش خواهیم کرد ضمن پرداختن به اصل موضوع که این دستگاه اصولا چه کاربرد های می تواند داشته باشد، انواع آن را برای کاربران گرامی تشریح نموده و نیز موارد استفاده و معایب و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم های که برای تغییر دمای کنونی هوا در داخل ساختمان ها و ادارات و … به کار می روند به طور معمول در طول زمان دارای تغییرات گسترده ای بوده اند و پیشرفت های انجام شده کاملا محسوس و چشمگیر می باشد به طوری که در حال حاضر انواع مختلف وسایل گرمایشی برای فصل زمستان و وسایل سرمایشی برای فصل گرم در بازار موجود می باشند. سیستم داکت اسپلیت ایرانی یا انواع خارجی همچون داکت اسپلیت گرین یا همان داکت اسپلیت Green با عنایت به اینکه خصوصیات زیادی در رابطه با تهویه و تنظیم هوا را با خود به یدک می کشد، به روند قابل ملاحظه ای خود را به سر تیتر پر فروش ترین این حوزه ی صنعتی رسانده است. این نوع داکت شاید تشابهات فراوانی را با کولر های گازی داشته باشد، اما تفاوت ها و برتری هایی که نوع اسپلیت دارد به طور حتم علاوه بر رقابت سنگین میان آنها می تواند خود را به عنوان جایگزین نیز معرفی کند.

داکت اسپلیت یا کولر گازی

این روزها با توجه به ویژگی های زیادی که داکت اسپلیت دارد، در بسیاری از ساختمان ها از آن استفاده می کنند. شاید این مساله که برخی از افراد از آن به عنوان کولر گازی نیز اسم می برند تا حدودی قانع کننده باشد، اما در واقع تفاوت هایی که این دو با هم دارند باعث تمایز آنها و رد این مساله شده است. تفاوت در یونیت داخلی این دو محصول آشکار ترین و مهمترین موضوعی است که به آن می توان اشاره کرد. در نوع اسپلیت به طور معمول طراحی آن توکار می باشد. این در حالی است که برای کولر های گازی این امر به صورت سقفی و در حالاتی هم دیواری طراحی و اجرا می شود. یکی دیگر از تفاوت هایی که می توان به آن اشاره کرد نحوه ی عملکرد سیستم گرمایشی آنها است که دارای مکانیزم کاملا متفاوت می باشند. البته وجه اشتراک این دو محصول در نوع سرمایشی مشابه یکدیگر است.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

اینکه داکت اسپلیت چگونه کار می کند شاید برای بسیاری از مردم جای سوال باشد. این سیستم در نوع گرمایشی آن به این صورت عمل می کند که در موتور خانه اب را گرم می کند و سپس آن را وارد مدار کویل می کند. این حرکت موجب می شود که کویل تغییر دما داده و به گرمی لازم برسد. زمانی که فن دستگاه شروع به هوا سازی می کند چرخش پیدا می کند و همین امر باعث می شود گرمایی که در داخل آن وجود دارد به وسیله ی فن به داخل فضای ساختمان هدایت شود و فضا را گرم نماید. رعایت اصول فنی در هنگام نصب و نیز توجه به قطعات خریداری شده از نظر اصالت کالا می تواند از بروز خرابی های متعدد و بلاتکلیفی های بی مورد پیشگیری نماید. بر همین اساس باید در هنگام خرید از نمایندگی و ها مراکز معتبر اقدام به خرید تجهیزات لازم نمود.

انواع داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت

مشخصات داکت اسپلیت اسکرال

یکی دیگر از انواع داکت اسپلیت می توان به نوع داکت اسپلیت اسکرال آن اشاره کرد. این مدل دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که در ذیل به آنها اشاره ای خواهیم کرد.

یکی از این ویژگی ها استحکام در بدنه ی و عایق کاری آن می باشد که تا حدود زیادی توانسته است نظر مشتریان را به خود جلب کند. هر محصولی با توجه به نوع قطعاتی که در آن به کار رفته است دارای ابعاد مختص به خود می باشد که بعضی از آنها امکان دارد بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر باشند. این مدل از داکت از نظر ابعاد استاندارد بوده و مورد تایید صاحب نظران امر می باشد. داکت ها از نظر فنی در برخی حالات ویژگی های متنوعی دارند که یکی از بارزترین خصوصیات این مدل قابلیت تنظیم فن می باشد که می توان آن را در سرعت های گوناگون به تناسب نیاز و فضای موجود همسان نمود.

برای تامین سیستم سرمایشی آن می توان کویل آبگرم را نیز بهش وصل نمود. زمانی که این داکت روشن است و کار می کند از صدای بسیار کمی برخوردار است که برای بیشتر مشتریان این امر از ضروری ترین مسائل می باشد. همچنین قدرت و نیروی بالای موتوری در این مدل نصب شده است مزید بر علت می باشد. در فضاهای بزرگ که از تعدد اتاق ها و فضا های متمایز برخوردار است کاربردی ترین داکت، همین داکت اسکرال می باشد چرا که هوای گرم و یا سرد را به صورت مساوی و دلخواه که قابلیت تنظیم را نیز دارد در بین فضا ها تقسیم می کند. یکی دیگر از ویژگی های آن قابلیت شستشو و تمیز نمودن فیلتر آن است که می توان از آن به صورت مجدد بهره برد.

دستگاه فن بکار رفته در این مدل از نوع abs می باشد که هم از میزان صدای کمی برخوردار است و هم از لحاظ سایز در اندازه ای مناسب می باشد. البته باید ذکر کرد که مدل اسکرال در دو نوع دو فن و سه فن با توجه به نیاز محل و مقدار فضای موجود تولید می شود. این محصول اگر حداکثر مقدار ظرفیت آن ۳۶ هزار باشد از برق تک فاز بهره می گیرد و اگر این میزان بیشتر باشد به طور حتم باید از برق سه فاز برای تامین نیروی آن بهره برد. نهایتا این محصول از یک ترموستات دیواری و کویل فابریک بهره می برد که در نوع خود می تواند یک ویژگی فوق العاده باشد.

ویژگی های داکت اسپلیت سقفی

 داکت اسپلیت سقفی از دیگر انواع داکت می باشند که یکی از بارزترین ویژگی های آن قابلیت نصب در کمترین فضای ممکن می باشد که البته این کار به صورت افقی نیز می باشد. از دیگر ویژگی های آن می توان به حذف لوله های مازاد است که البته به دلیل پراکنده شدن لوله ها در سقف و کف ساختمان این کنار صورت گرفته است. با توجه به اینکه سرمایش و گرمایش از طریق کانال های فلکسی که در سقف کاذب اجرا می شوند، موجب شده است که مقدار تهویه ی هوا در کل فضا به صورت یکنواخت باشد. نگهداری از این مدل دستگاه به نسبت سایر مدل ها آسان می باشد و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. پایین بودن هزینه های نصب و عدم نیاز به متخصصین امر جهت نگهداری و همچنین تهویه های جداگانه از دیگر ویژگی های این نوع مدل می باشد.

مزایای داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

یکی دیگر از انواع داکت اسپلیت مدل اینور تر می باشد که به تناسب مدل های هم تراز خود از ویژگی های فوق العاده ای برخوردار است و مشتریان خاص خود را دارد. این مدل بیشتر به دلیل مصرف کم برق باعث شده است که همیشه طرفداران خاص خود را داشته باشد.

داکت اسپلیت اینورتر به دلیل اینکه در شروع به برق کمتری نیاز دارد باعث شده است که در مصرف برق صرفه جویی شود و در نتیجه کاهش برق مصرفی آن به عنوان یک مزیت فوق العاده مطرح شود. این نوع مدل زمانی که شروع به کار می کند پس از مدت زمانی خیلی کوتاه و در حدود نیم ساعت خنک سازی محیط تحت پوشش خود را آغاز می کند. در این میان که کمپرسور خنک کردن محیط را شروع می کند به میزان مشخصی مصرف برق نیز بالاتر می رود که البته زمانی که دمای فضای تحت پوشش به میزان مورد نظر برسد به همان میزان نیز برق مصرفی دستگاه نیز کاهش می یابد.

نکته ای که باید به طور حتم مورد توجه قرار بگیرد تناسب محیط با اندازه ی دستگاه است. اگر به هر دلیل ظرفیت داکت اینورتر از میزان فضای موجود کمتر باشد، دستگاه به صورت فول تایم کار میکند و هیچگونه اتوماتیکی نخواهد داشت و ضمن اینکه به هیچ عنوان نمی تواند بازدهی مورد نظر را داشته باشد. تنوع این ظرفیت ها می تواند در داکت اسپلیت ۱۲۰۰۰ یا داکت اسپلیت ۱۸۰۰۰ و یا داکت اسپلیت ۲۴۰۰۰ نمایان شود. پس باید قطع به یقین این امر را مد نظر داشت که دستگاه خریداری شده با فضای موجود در یک تناسب خیلی خوب قرار داشته باشند.

معرفی داکت اسپلیت زمینی

از دیگر نوع، داکت اسپلیت زمینی آن است که این مدل نیز دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد که بنا به تناسب و نیاز خود دارای طرفداران خاص خود می باشد. یکی از خصوصیات این مدل که در نوع خود منحصر به فرد نیز می باشد، تولید هوای سرد با استفاده از شیر حرارتی TXV که با تنظیم آن می توان ضمن تطبیق هوای خروجی دستگاه با هوای مورد نیاز اتاق باعث افزایش طول عمر مفید دستگاه نیز می شود.

یکی دیگر از ویژگی های داکت اسپلیت زمینی در دستگاه کویل آبگرم فایبریک می باشد که در درون آن تعبیه شده است. این مدل از سیستم بهینه شده ی عیب یاب بهره می گیرد که به صورت هوشمند عمل می کند که در صورت بروز مشکل آن را عیب یابی و به رفع مشکل کمک شایانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *