آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر
آشنایی با داکت اسپلیت اینورتر
یکشنبه، ۳ مرداد ۱۴۰۰
آشنایی با اسپلیت حاره ای
آشنایی با اسپلیت حاره ای
یکشنبه، ۳ مرداد ۱۴۰۰
Show all

درباره فن کویل دیواری

درباره فن کویل دیواری

درباره فن کویل دیواری بیشتر بدانیم

فن کویل دیواری یکی از متداول ترین دستگاه های تاسیساتی سرمایش/ گرمایش است که به دو نوع فن کویل دیواری روکار و فن کویل دیواری توکار تقسیم می شود که هر یک کدام ویژگی ها و خصوصیات خود را دارند.
در ساخت معمول سیستم آب و هوا، از خصوصیات هوا و آب به منظور تأمین انرژی مورد نیاز فضاهای قابل سکونت در ساختمانها استفاده می شود. هوا و آب در سیستم های متمرکز گرم و سرد می شوند و سپس به واحدهای پایانی نصب شده در فضاها توزیع می شوند.

سرمایش/ گرمایش همرفت فن کویل دیواری

به طور کلی، هوای تأمین شده را هوای اولیه و آب را آب ثانویه می نامند. سیستم های هوا و آب از ترکیبات مختلفی شامل تجهیزات تهویه مطبوع مرکزی، سیستم های توزیع آب، مجاری و پایانه های اتاق تشکیل شده اند. پایانه های اتاق به واحدهایی گفته می شود که می توانند گرمایش / سرمایش را با استفاده از اصول همرفت یا تابش از بین ببرند. نمونه هایی از ترمینال های اتاق معمولی فن کویل ها یا خروجی هوای منبع تغذیه متعارف همراه با یک صفحه تابشی است. تجهیزات تهویه مطبوع مرکزی تهویه لازم را در نقاط مختلف ساختمان تأمین می کنند. توزیع آب ثانویه ترکیبی از سیستم های توزیع آب است، جایی که آب سرد از طریق حلقه های هیدرونیک به پایانه های اتاق یا کویل های خنک کننده / گرمایش در AHU می رسد.
در تمام سیستم های آبی، آب تولید شده به طور مرکزی از طریق حلقه های هیدرونیک گردش می یابد. مجاری بخشی از سیستم آب نیست، جایی که لوله ها و حلقه های هیدرونیکی تمام مایعات / آب را منتقل می کنند. سیستم های کاملاً آب از آب سرد / گرم استفاده می کنند که برای تهویه هوا در پایانه های اتاق گردش می کند. گرما از طریق هدایت، همرفت یا تشعشع بین هوا در فضا و آب گرم به داخل اتاق منتقل می شود. سیستم توزیع در مقایسه با تمام سیستمهای هوا به فضای ساختمان کمتری، فضای مجرای کوچک و فضای فن مرکزی کوچکتر / بدون نیاز دارد. ساخت این سیستم ها با استفاده از یک کارخانه مرکزی برای گرم کردن / خنک سازی آب، ضمن حفظ قابلیت کنترل میزان جریان در هر فضای جداگانه، امکان پذیر است. با این حال، سیستم های تمام آب در مقایسه با سیستم هوای مرکزی با نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند. یک نقص اضافی در مورد تعمیر و نگهداری که ممکن است در مناطق اشغالی صورت گیرد.
تعداد مختلفی از سیستم های تمام آب وجود دارد از جمله: تابش تخته پایه، پانل های دیواری، کف یا سقف، فن کویل ها، لوله لخت (بر روی دیوار لرزیده) و رادیاتورها و کنوکتورهای ایستاده علاوه بر این، سیستم ها را می توان به روش های مختلفی مانند سیستم های گرمایش همرفتی و سیستم های تابش، گردش طبیعی یا اجباری، سیستم های یک لوله یا دو لوله طبقه بندی کرد. متداول ترین کاربردی که در سیستم های گرمایشی استفاده می شود سیستم های دو لوله ای است که دارای یک منبع تغذیه و یک خط برگشت آب گرم است. فایده اصلی در اینجا این است که همه رادیاتورها آب یکسانی با تقریباً درجه حرارت یکسان دریافت می کنند.

درباره فن کویل دیواری

درباره فن کویل دیواری

کندانسور فن کویل دیواری

عملکرد اصلی کندانسور انتقال گرما از مبرد به محیط است. همانطور که قبلاً اشاره شد، مبرد از کمپرسور به عنوان بخار فوق گرم خارج شده و وارد کندانسور می شود. هنگامی که مبرد از کندانسور تخلیه می شود، آن را به مایع کمی خنک شده تبدیل می کند. این اصل برای رساندن گرما به محیط داخلی در پمپ گرما یا به سیستم های گرمایش هیدرولیکی استفاده می شود. بازده کلی چرخه تبرید یا پمپ حرارتی به شدت به اثر انتقال گرما بین مبرد و مخزن گرما بستگی دارد. از نظر تئوری، مقدار گرمای رد شده در دمای تبخیر پایین مبرد افزایش می یابد.
کندانسورها را می توان به سه نوع مختلف تقسیم کرد: به گرماگیر یا محیط خنک کننده استفاده شده در چرخه مبرد. این موارد عبارتند از: کندانسور خنک کننده هوا، کندانسور آب خنک کننده و کندانسور تبخیری. کندانسورهای خنک کننده هوا می توانند در هر دو کاربرد بزرگ صنعتی استفاده شوند اما در سیستم های کوچک مانند یخچال های خانگی غالب هستند. این به دلیل پتانسیل تبادل حرارت پایین بین هوا و مبرد است. کندانسورهای خنک کننده هوا برای همرفت اجباری، فن کویل نیز نامیده می شوند، با آرایش روی لوله در واحدهای کوچک توان مبرد طراحی شده اند.

سیستم های توزیع خنک کننده فن کویل دیواری

سیستم های تهویه مطبوع زیادی در ساختمان ها وجود دارد، مانند سیستم های حجم مبرد متغیر، واحدهای بسته مستقل، سیستم های مرکزی و واحدهای بسته آب خنک. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی متداول ترین سیستم تبرید هوا در ساختمان های بزرگ و ساختمان های تجاری هستند، جایی که تقاضای سرمایش زیاد است.
در یک سیستم تهویه مطبوع معمولی مرکزی، اواپراتور چیلر ساختمان منبع گرما / آب سرد را خنک می کند. آب خنک شده توسط پمپ به واحدهای AHU، فن کویل ها و مبادلات حرارتی مستقر در قسمت های مختلف ساختمان توزیع می شود. برای از بین بردن خنک کننده، فن هایی در فن کویل ها، حال چه نوع فن کویل دیواری یا فن کویل ایستاده و یا فن کویل کاستی ، بافل های خنک شده نصب شده اند تا هوا را از طریق سیم پیچ های مبدل حرارتی دمیده و گرما را از هوا به آب سرد منتقل کنند. پس از تبادل گرما، آب سرد شده گرم شده به اواپراتور چیلر منتقل می شود تا خنک شود و چرخه مداوم را حفظ کند.

دستگاه های فن کویل دیواری

اگر بخواهیم به صورت دقیقتری بگوییم که فن کویل چیست ، باید بگوییم دستگاه فن کویل (FCU) دستگاهی مکانیکی برای ارائه سرمایش و / یا گرمایش است که متشکل از مبدل حرارتی یا سیم پیچ (گرم کننده یا خنک کننده) و فن است. کاربرد واحدهای فن کویل حال از نوع فن کویل سقفی ( به ویژه فن کویل سقفی توکار ) یا فن کویل کانالی ، در درجه اول هدف کنترل دما در فضایی است که در آن نصب شده است. نیروگاه های گرمایش و سرمایش مرکزی، گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز مبدل های حرارتی فن کویل ها را تأمین می کنند. تنظیم این نوع سیستم ها بر اساس ترموستات دستی کنترل می شود، که با استفاده از شیر کنترل و سرعت فن قابل تنظیم میزان آب را از طریق مبدل حرارتی تنظیم می کند. فن کویل ها از این مزیت برخوردار هستند که به راحتی قابل استفاده هستند و دمای منطقه را کنترل می کنند، خصوصاً در فضاهایی که جلوگیری از آلودگی متقابل بین اتاقها ضروری است. انرژی به دلیل تأمین برق به موتور فن که هوای گرم و خنک تولید شده را در داخل منطقه گردش می دهد، مصرف می شود.

سرپیچی سرد فن کویل دیواری

دزدگیرهای خنک شده جزء سیستم های HVAC هستند که برای پاسخگویی به تقاضای سرمایش محلی طراحی شده اند. دزدگیرهای خنک شده گرما را با استفاده از یک اصل همرفت اجباری با استفاده از فن انتقال می دهند و معمولاً روی سقف نصب می شوند. آب خنک شده چیلرها از طریق یک سیم پیچ مبدل حرارتی گردش کرده و هوا را خنک می کند، که پس از آن از واحد پایین می رود. با خنک شدن سیم پیچ مبدل حرارتی، هوا متراکم شده و به زمین فرو می رود. هوای گرم که با هوای خنک جایگزین می شود به دلیل اختلاف فشار به سمت بالا حرکت می کند. هوای گرم شده از طریق فیلتر به طرف فن جریان می یابد که باعث حرکت مداوم هوای داخلی می شود. پرتو خنک شده می تواند با اتصالات هوای منبع سازگار باشد تا به عنوان ابزار تأمین هوا عمل کند و در بسیاری از موارد ظرفیت خنک کننده را در نافذها افزایش دهد. ظرفیت اثر خنک سازی با شیر کنترل تنظیم می شود که میزان جریان آب سرد را به منظور تنظیم می کند. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با داکت فن کویل سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
سطح خنک کننده مورد نظر را برآورده کنید. اصل کار بافل های سرد کاملاً شبیه فن کویل ها ( مخصوصا فن کویل کاستی یک طرفه و فن کویل کاستی چهار طرفه ) است که حاوی اجزای مشابه نیز می باشد.
تمام فرم های انرژی ورودی به تأسیسات از نظر برق و گرمایش محلی تأمین می شود. گرمایش در درجه اول برای تأمین گرمایش راحت از طریق فن کویل های نصب شده در هر فضای اداری استفاده می شود. از گرمایش منطقه ای برای تأمین آب شیر گرم از طریق مبدلهای حرارتی در مراحل مختلف سیستم انرژی نیز استفاده می شود. برای تأمین نیاز به آب گرم در تابستان ها، یک پمپ گرمایی دائماً کار می کند تا تأمین گرمایش محلی را کاهش دهد.

مرزهای سیستم انرژی فن کویل دیواری

مرزهای سیستم در اطراف محیط های توسعه سیستم شامل تجهیزات و زیر سیستم های انرژی است که برای انجام کارهای مداوم مهم هستند.

نتیجه گیری

میزان مصرف انرژی فن کویل دیواری بسیار کم است و این چنین سیستمی در اکثر اماکن عمومی و خصوصی نصب می شود. پیکربندی های مختلفی از فن کویل ها مانند فن کویل های افقی یا عمودی در دسترس است. اما واحدهای فن کویل را می توان در دو نوع اصلی دسته بندی کرد: فن کویل های دو لوله ای و فن کویل های چهار لوله ای. در سیم پیچ های دو لوله ای یک منبع تغذیه و یک لوله برگشت وجود دارد که فضا را مطبوع می کند، در حالی که در سیستم های چهار لوله دارای دو منبع تغذیه و دو لوله برگشتی است. پیکربندی چهار فن کویل لوله امکان تأمین آب سرد یا گرم را به واحدهای فن کویل در هر زمان داده می شود. چنانچه قصد خرید فن کویل را دارید، برای استعلام قیمت فن کویل سقفی و دیواری همین حالا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *