دستگاه وی آر اف

دستگاه وی آر اف که به آن سیستم سرمایش وی آر اف نیز گفته می شود، یکی از بهترین سیستم های تهویه مطبوع است که شرکت وایو در طی سالهای اخیر، آن را در ظرفیت های مختلف برای انوع فضاهای اداری، تجاری و مسکونی به فروش می رساند. VRF ها سیستم های هوشمند هستند که از طریق یک کندانسور می توانند چند پنل را گرم یا سرد کنند.
این سیستم مخفف واژه های ( Variable Refrigerant Flow ) می باشند و جزو سیستم های پیشرفته در صنعت تهویه مطبوع به شمار می روند. لازم است قبل از اینکه با ساختار، نحوه ی عملکرد، مزایا و معایب وی آر اف آشنا شویم، تاریخچه ی این سیستم را بررسی کنیم. سیستم های VRF برای اولین بر توسط شرکت DAKIN معرفی و تولید شد. همچنین در حال حاضر شرکت های داخلی محدودی نیز نماینده فروش این سیستم ها هستند.
دستگاه های وارداتی وی آر اف با برندهای مختلف از جمله برند LG، برند Hisense، برند Panasonic و برند میتسوبیشی در بازار وجود دارند. دستگاه وی آر اف برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ در کشور ژاپن تولید شد و جالب است بدانید که هم اکنون در ژاپن بیش از ۵۵ درصد از ساختمان های اداری و ۳ درصد از ساختمان های نجاری از این سیستم استفاده می کنند.
سیستم های سرمایش وی آر اف در تعریفی ساده همانند یک کولر گازی با چند یونیت داخلی هستند. طراحی این سیستم بسیار تخصصی می باشد که نیاز است حتما از یک شرکت معتبر خرید گردد و همچنین نصب آن به دلیل حساسیت های دستگاه توسط خود شرکت مذکور انجام شود.

دستگاه و سیستم سرمایش وی آر اف

دستگاه و سیستم سرمایش وی آر اف

دستگاه وی آر اف شامل یک یونیت خارجی که تشکیل شده از دو قسمت اصلی کمپرسور و کندانسور می باشد. در بیرون واحد نصب می گردد و چند هواساز یا همان یونیت داخلی در مدل های مختلف اعم از سقفی توکار، دیواری، کانالی پر فشار و کاستی در داخل واحد یا هر فضایی که نیاز به برودت یا گرمایش دارد نصب می گردد. تهویه وایو در این بخش توضیحات کاملی را در مورد این دستگاه خدمت شما همطونان گرامی تقدیم می کند.
در سیستم های سرمایش وی آر اف مایع مبرد در یونیت خارجی به وسیله برنچ یا Separation به داخل یونیت های داخلی هدایت می شود. نیاز هر پنل با توجه به اکسپنشن موجود در هر پنل ها که فرمان را توسط برد به یونیت خارجی صادر می کند، مبرد وارد پنل داخلی می شود و فن ها سرمایش یا گرمایش مبرد را به صورت پرتاب باد به داخل اتاق یا محل مورد نیاز هدایت می کند.
دستگاه وی آر اف دارای کمپرسور دیجیتال اینورتر یا اسکرال اینورتر می باشند که با تغییر نرخ جریان مبرد در پنل های مختلف با ظرفیت های مختلف امکان کنترل دما را در هر فضا به صورت جداگانه فراهم می سازند.

قابلیت سرمایش و گرمایش به صورت همزمان

در سیستم سرمایش وی آر اف این قابلیت وجود دارد که به صورت همزمان یک اتاق از گرمایش و دیگری از سرمایش استفاده کنند و هر فضا با توجه به نیاز خود، سرد و گرم شود.
در حالی که در کولر گازی های متداول و یا سیستم های اسپیلت یونیت معمولی این عمل انجام نمیشود.
علاوه بر این دستگاه وی آر اف میزان اختلاف درجه حرارت مبرد بین یونیت داخلی و خارجی را به کمترین حد خود رسانده و ضریب عملکرد COP سیستم به بالاترین مقدار خود خواهد رسید.
این روند متناظر با دمای فضای مورد تهویه می باشد، بدین ترتیب که یونیت داخلی موجود در هر فضا در هر لحظه به وسیله PCB و ۴ حسگر T1,T2,T3,T4 موجود در آن دمای فضا را با دمای تعیین شده توسط مصرف کننده ها مقایسه و با توجه به دمای مبرد ورودی و خروجی مقدار مبرد مورد نیاز را به وسیله PCB از یونیت خارجی دستگاه وی آر اف درخواست می نماید و شیر برقی با تغییر مقطع در هر لحظه میزان مبرد ورودی به اواپراتور را تنظیم می کند تا دمای فضا را به دمای مطلوب برساند.

اجزای کلی دستگاه وی آر اف

سیستم سرمایش وی آر اف از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل می شود. همانطور که از اسم یونیت ها پیداست، یونیت داخلی یا همان هوارسان در داخل واحد یا ساختمان نصب می شوند. یونیت های خارجی نیز در خارج از ساختمان و حتما در یک محیط باز نصب و اجرا می شوند. یونیت خارجی  از دو قسمت کندانسور و کمپرسور تشکیل شده است.
VRF و VRV ( وی آر وی ) که مخفف واژه های ( Variable Rerigerant Volume ) می باشد، به معنای کنترل کننده ی حجم گاز یا مبرد می باشند. بنابراین این سیستم به طور کامل بر روی جریان مبرد کنترل دارد و بر اساس نیاز، آن را کاهش و یا افزایش می دهد. ناگفته نماند که مبرد این سیستم گاز R410A است که کاملا دوست دار محیط زیست می باشد و آسیبی نمی رساند.

نحوه ی عملکرد سیستم سرمایش وی آر اف

جالب است بدانید در سیستم های سرمایش وی آر اف آب وجود ندارد و برعکس چیلرها که آب در آن ها جریان دارد و گرمایش و سرمایش با چرخش آن تولید می شود، گاز مستقیما انرژی گرمایی را بین یونیت های داخلی و خارجی حمل می کند. در این سیستم گاز فریون به فن کویل هایی که در داخل ساختمان نصب شده اند ارسال می شود. این امر سبب می شود که در هر فصل گرما و سرمای مورد نیاز مصرف کننده را تامین کند.
مدل ها و گروه های مختلف دستگاه وی آر اف عبارتند از GHP و EHP. مدل EHP از طریق انرژی الکتریکی کار می کند و مدل GHP از طریق انرژی گاز شهری. همانطور که در بالا اشاره کردیم مدل EHP از طریق انرژی برق کار می کند. در این مدل در قسمت یونیت خارجی یک یا چند الکتروموتور وجود داردکه باعث گردش کمپرسور می شود. همچنین در مدل GHP و در قسمت یونیت خارجی یک موتور شبیه موتور خودرو ( موتور احتراق داخلی گازسوز ) وجود دارد.
در مرحله بعد کمپرسور گاز را متراکم می کند و آن را در مدار به چرخش در می آورد. در نهایت گاز از طریق لوله کشی به اواپراتور در فن کویل ها منتقل می شود و در اثر این تبادل حرارت با محیط ، بر اساس نیاز مصرف کننده دمای هوا را سرد یا گرم می کند. یونیت خارجی در بام نصب می شود و گاز را از طریق لوله های مسی به یونیت های داخلی منتقل می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دستگاه وی آر اف و سایر وسابط تهویه مطبوع با ما تماس بگیرید.