فن کویل چیست؟

فن کویل چیست ؟ دستگاهی است که هر دو وظیفه سرمایش/ گرمایش را انجام می دهد و در ضمن فضای بسیار کمتری را اشغال کرده و به لحاظ هزینه نیز شما نیز در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می کنید. برای خرید فن کویل می توانید به فروشگاه های مختلفی مراجعه کنید ولی قیمت های شرکت فروشگاهی تهویه وایو مناسب است.

فن کویل چیست ؟

دستگاه فن کویل (FCU) دستگاهی است که از سیم پیچ و فن برای گرم یا سرد کردن اتاق بدون اتصال به کانال کانال استفاده می کند. هوای داخلی بر روی سیم پیچ حرکت می کند ، که باعث گرم شدن یا خنک شدن هوا قبل از فشار دادن آن به داخل اتاق می شود. نصب FCU نسبت به سیستم های داکت هزینه کمتری دارد و در پیکربندی های سقفی ، کف نصب شده و مستقل موجود است.

به عنوان جایگزینی برای دستگاه فن کویل ، سیستم های مینی تقسیم سهولت نصب و انعطاف پذیری مشابهی دارند و می توانند راحتی و بهره وری انرژی بیشتری را فراهم کنند. پمپ های حرارتی مینی اسپلیت Lennox دارای راندمان کارآیی ۲۲ SEER و بالاتر ، سطح صدای داخلی تا ۲۶ دسی بل و فناوری اینورتر است که فاقد شروع و توقف معمول سیستم های معمولی است.

انواع فن کویل چیست ؟

– فن کویل ایستاده
– فن کویل دیواری
– فن کویل سقفی
– فن کویل کاستی
– داکت فن کویل
– فن کویل کانالی
– فن کویل افقی توکار
– فن کویل عمودی توکار
– فن کویل افقی روکار
– فن کویل عمودی روکار
– فن کویل کابینتی

ویژگی های طراحی فن کویل چیست ؟

از دستگاه های فن کویل می توان برای وارد کردن هوای بیرون به فضا ، گردش و فیلتر هوا در یک فضا و تأمین گرمایش و / یا سرمایش در یک فضا استفاده کرد. اجزای اساسی دستگاه فن کوئل یک سیم پیچ گرمایشی / خنک کننده ، قسمت فن و یک فیلتر است. دستگاه های ممکن است در یک فضای دستگاه به تنهایی بایستند یا برای سرویس دهی به چندین فضا مجاری هستند و می توانند با یک سوئیچ دستی ، ترموستات یا سیستم مدیریت ساختمان کنترل شوند.

نحوه کنترل فن کویل چیست ؟

دستگاه های فن کویل به طور معمول برای گرم کردن و خنک کردن یک منطقه کوچک با نیاز بار خاص انتخاب و اندازه می شوند. یک منطقه ممکن است از یک فضای تقسیم نشده ، یک اتاق تقسیم شده یا چند اتاق با بارهای کمتر مشابه تشکیل شده باشد که در مجموع به مجموع بار دستگاه فن کویل طراحی شده برای کنترل اضافه می کند. چنین سیستم های فن کویل را می توان توسط یک ترموستات مستقر در مرکز کنترل کرد. اگر این سیستم دارای سیستم هوای برگشتی کانال دار باشد ، یک سنسور هوای برگشتی نصب شده در مجرای مشترک نیز می تواند کنترل دقیق دمای تهویه مطبوع را فراهم کند. دستگاه های فن کویل عمودی ، چه در پیکربندی پشته ، برای دستگاه های مستقل طبقه بلند یا نصب شده روی زمین ، در فضاهای منفرد معمولاً فقط برای کاربردهای یک اتاق استفاده می شوند و اغلب توسط یک ترموستات نصب شده در فضا یا روی خود دستگاه کنترل می شوند. بسته به سیستم کنترل ساختمان ، کنترل بیشتر دستگاه های فن کویل می تواند در سیستم کنترل ساختمان یا سیستم مدیریت انرژی ساختمان در صورت طراحی انجام شود.

چرخش آب در سیستم فن کویل چیست ؟

به طور معمول ، آب موجود در سیستم لوله کشی هیدرولیک که به دستگاه های فن کویل و سایر تجهیزات HVAC سرویس می دهد ، توسط دستگاه محلی به کارخانه یا ساختمان مرکزی تأمین می شود. از آنجا با استفاده از دیگ بخار برای تأمین آب گرم یا چیلر تأمین آب سرد ، گرما به آب منتقل می شود. تصفیه شیمیایی آب اغلب درگیر است ، از جمله افزودن پروپیلن یا اتیلن گلیکول برای جلوگیری از یخ زدگی. توجه به این نکته مهم است که این مواد افزودنی خصوصیات انتقال حرارت سیال را تغییر می دهند. این تفاوت باید هنگام انتخاب و اندازه گیری سیستم محاسبه شود. سپس آب از طریق خطوط تأمین اولیه و ثانویه آب گرم یا آب سرد آب لوله کشی می شود. آب تأمین به پایین سیم پیچ منتقل می شود تا اطمینان حاصل شود که هر گونه حباب هوا در آب منبع تغذیه به سطح بالایی منتقل می شود جایی که می توانند از طریق دریچه هوای اختیاری روی لوله برگشت بلافاصله خارج از سیم پیچ از سیستم تخلیه شوند.

فن کویل چیست

فن کویل چیست

فن کویل دو و چهار لوله چیست ؟

تنظیمات دو لوله و چهار لوله گزینه های لوله کشی هستند که در سیستم های دستگاه فن کوئل استفاده می شوند. درست همانطور که به نظر می رسد ، یک سیستم دو لوله ای به معنای واقعی کلمه توسط دو لوله ارائه می شود – منبع تغذیه و بازگشت. آب سرد یا گرم از طریق لوله ها قابل تهیه و برگشت است ، نه هر دو. این نیاز به تغییر سیستم از گرم شدن به خنک کننده یا خنک کننده به گرمایش دارد. اگرچه آنها از مزایای کمترین هزینه های اولیه مرتبط با لوله کشی و نصب برخوردار هستند ، اما سیستم های دو لوله ای انعطاف پذیری کمتری را با تقاضای گرمایش و سرمایش فراهم می کنند ، زیرا اجازه نمی دهد در یک دستگاه گرم شود و در دستگاه دیگر خنک شود. این مسئله گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد ، مانند زمانی که بارهای فصلی یا ساکنان تغییر می کند. سیستم های چهار لوله از تأمین و برگشت آب سرد و تأمین و برگشت آب گرم تشکیل شده اند. یک سوپاپ سه طرفه فعال شده با منبع تأمین آب سرد و گرم می تواند توسط یک ترموستات اتاق یا حسگر هوای برگشتی کنترل شود و یا از طرف منبع گرم یا گرم آب را باز یا بسته کند. بر خلاف دو سیستم لوله ، سیستم های چهار لوله اغلب هزینه های لوله کشی و نصب بالاتری دارند اما قادر به حفظ سطح بالاتری از راحتی سرنشینان در تمام فصول سال هستند.

تنظیمات برگشت آب فن کویل چیست ؟

دو پیکربندی مختلف برای لوله کشی برگشت ، بازگشت استاندارد و برگشت معکوس در دسترس است. در پیکربندی استاندارد ، آب از فن اول سیم پیچ در حلقه از طریق آخرین جریان می یابد و از آخرین دستگاه به عقب از دستگاه اول برمی گردد. در سیستم برگشت معکوس ، جریان تأمین و بازگشت از دستگاه اول سیستم از طریق دستگاه آخر انجام می شود و از طریق یک جداکننده جداگانه به چیلر برمی گردد.

فن کویل های عمودی

در ساختمان های بلند مرتبه مانند آپارتمان ها ، آپارتمان های مسکونی یا هتل هایی که طبقه بندی هر طبقه بسیار شبیه است ، استفاده از دستگاه های فن کویل عمودی در طراحی می تواند هزینه های نصب را کاهش داده و وسایل مورد نیاز را ساده کند. هر طبقه می تواند از طبقه بالا و پایین باشد ، بنابراین از لوله های متداول تأمین ، برگشت و میعانات استفاده می کند. این لوله کشی رایج به عنوان رایزر (riser) شناخته می شود و دستگاه های فن کویل پشته ای عمودی با لوله کشی رایزر از قبل لوله کشی می شوند. در سیستم های رایزر ، یک سیستم دو لوله ای شامل سه لوله شامل لوله برگشت میعانات و یک سیستم چهار لوله ای شامل پنج لوله شامل برگشت میعانات می باشد. اگر لوله کشی ارائه شده به اندازه کافی برای اتصال از کف به کف نیست ، می توان پسوندهای بالابر را برای اتصال دستگاه به یک دستگاه دیگر در طبقه مجاور نصب کرد. از الحاقات بالابر نیز می توان به عنوان کاهنده استفاده کرد ، زیرا برای حفظ فشار سر و جریان مورد نیاز ، قطر لوله باید کاهش یا افزایش یابد. به منظور ایجاد انبساط و انقباض سیال درون لوله در اثر تغییرات دما ، دستگاه های پشته عمودی مجهز به حلقه های انبساط داخلی هستند.

ویژگی های فن کویل هیدرولیک چیست ؟

تمام سیستم های هیدرونیک به منظور تأمین انعطاف پذیری ، کنترل جریان ، تأمین بازخورد و پاسخ به بازخورد از سیستم کنترل دما و ایجاد تغییرات فشار و دما ، نیاز به استفاده از شیرها و اتصالات مختلف دارند. این موارد ممکن است توسط پیمانکار نصب کننده تهیه شود یا در کارخانه نصب شود. می توان اتحادیه هایی را برای اتصال سیم پیچ آب به خطوط تأمین و برگشت آب فراهم کرد. اجازه می دهند سیم پیچ آب بدون برش در خطوط آب و لحیم کاری آنها در هنگام نصب و نگهداری از دستگاه خارج شود. شیرهای خاموش دستی ، غالباً شیرهای توپی ، در هر دو خط تأمین و برگشت آب قرار دارند تا سیم پیچ را در هنگام نصب و نگهداری جدا کند. دریچه های تخلیه باعث تخلیه سیم پیچ هنگام نگهداری یا برداشتن می شوند. پورت های فشار و دما ، که به عنوان شاخه های P&T یا Pete نیز شناخته می شوند ، می توانند نصب کننده یا تکنسین تعمیر و نگهداری ابزاری را برای اتصال فشار فشار برای خواندن فشار آب در سیم پیچ فراهم کنند. شیرهای متعادل کننده مدار ، که به آنها CBV یا تنظیم کننده مدار نیز می گویند ، به کنترل جریان سیم پیچ کمک می کنند و اغلب دارای یک پورت تست فشار یکپارچه هستند. شیرهای دو طرفه و سه طرفه که موتوری هستند دارای محرک هایی هستند که توسط ترموستات سیگنال می شوند تا باز و بسته شوند و آب گرم یا سرد را به سیم پیچ ها منتقل کنند. امیدواریم به سوال ویژگی های فن کویل چیست توانسته باشیم پاسخ دهیم.

نتیجه گیری

فن کویل چیست؟ اکنون شما انواع فن کویل را به خوبی شناخته اید و به تمام ویژگی ها آن ها نیز پی برده اید و به راحتی می توانید متناسب با شرایط محیطی و اقتصادی خود، نسبت به خرید فن کویل اقدام کنید. دیگر می توانید به پرسش فن کویل چیست؟ به راحتی پاسخ داده و ویژگی های آن ها را بر شمارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.