مینی چیلر آب خنک

مینی چیلر آب خنک در لیست چیلرهای تراکمی قرار دارد و به طور کلی مولد سرما محسوب می شود. در واقع این دستکاه گزینه بسیار خوبی برای تهویه مطبوع تابستانی محسوب می شود. سرمایش به واسطه مینی چیلر آب خنک به نسبت چیلرهای بزرگتر سریع تر و کم صداتر صورت می گیرد.

 ساختار مینی چیلر آب خنک

مینی چیلر آب خنک به شکلی طراحی شده است که تولید سرمایش در این دستگاه بر اساس سیکل تراکمی و تبخیری صورت می گیرد. ظرفیت های متوسط برای آن نیز بین ۲۰ الی ۸ تن تبرید ارزیابی شده است و اگر ابعاد آن کمی بزرگتر باش ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ تن تبرید در آن دیده می شود. این محصول به طور کلی سبک طراحی و تولید خاص خود را دارد و برای سرمایش واحدهای مسکونی و تجاری و اداری گزینه بسیار مهمی محسوب می شود. حتی از این مینی چیلر برای صنایع شیمیایی و دارویی نیز استفاده می شود و سبب خنک سازی تجهیزات می شود و دستگاه های صنعتی را از آسیب نجات می دهد.
پروسه کاری چیلر آب خنک به این صورت است که آب سرد تولید می کند و سرمایش لازم به واسطه فن کویل ها ایجاد می شود از سوی دیگر راکتورهای صنایع دارویی و غذایی نیز از مینی چیلر آب خنک استفاده می کنند و این محصول به عنوان قالب های تزریق پلاستیک و تجهیزات صنعتی قابل قبول خواهد بود.
۴ قسمت اصلی برای این مینی چیلر در نظر گرفته شده است و یک سری قطعات کنترلی و حفاظتی نیز وجود دارد که بخش مهمی از ساختار چیلر تراکمی را تشکیل می دهد.
قطعات اصلی در انواع مینی چیلر آب خنک یکسان هستند و در این محصول از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط استفاده شده است.
مهمترین علتی که به این مدل از چیلر تراکمی، چیلر آب خنک گفته می شود نوع کندانسوری است که در آن اجرا شده است. به طور کلی در چیلر آب خنک، یک کندانسور از نوع آبی دیده می شود و همینطور مبرد داغی وجود دارد که از کمپرسور خارج می شود و پروسه تبادل حرارت را دنبال می کند و به طور کلی سبب می شود که آب در گردش برج خنک کننده با کاهش دما همراه باشد.
برج خنک کننده یک دستگاه مجزا محسوب می شود اما وظیفه اصلی آن تامین آب خنک کندانسور چیلر است و به این ترتیب کارکرد آن روی عملکرد چیلر تاثیر می گذارد. به طور کلی بهتر است که چیلر آب خنک و برج خنک کننده از یک تولیدکننده تامین شوند.

 مزایا و معایب

هزینه خرید اولیه برای مینی چیلر آب خنک پایین است اما هزینه ای که برای تعمیرات و نگهداری در نظر گرفته می شود بالا است. مصرف برق دستگاه پایین است اما نیاز به برج خنک کننده دارد. مینی چیلر آب خنک نیاز به فضای باز و دسترسی به هوای آزاد نماید اما سیستم پمپاژ برج خنک کننده باید دقیق و درست کار کند.
سطح صدا و لرزش برای دستگاه کم است اما نیاز به سختی گیر آب جبرانی برج خنک کننده دارد و این گزینه بخش مهمی از دستگاه را شامل می شود.
این دستگاه ابعاد و اندازه کوچکی در ظرفیت های بالای برودتی دارد و فضای زیادی اشغال نمی کند اما در انتخاب اقلیم محدودیت ایجاد می کند مثلاً در شهرهایی که رطوبت نسبت بالایی دارد قابل نصب نبوده و اجرا نمی شود.
این دستگاه از نظر فشار کاری در سطح پایینی قرار گرفته است اما وابسته بودن آن به برج خنک کننده موضوع مهمی است. راندمان سرمایشی برای این مینی چیلر  بالا است اما مصرف آب آن نیز زیاد ارزیابی شده است. این دستگاه برای دماهای زیر صفر مناسب است.

مینی چیلر آب خنک

مینی چیلر آب خنک

محل نصب

چیلر آب خنک بر خلاف چیلر هوا خنک نیازی به جریان هوا برای پروسه خنک سازی ندارد. بنابراین این رویکرد سبب می شود که نصب مینی چیلر آب خنک در هر محلی به سادگی صورت بگیرد و نیازی به نصب آن بر روی پشت بام و فضای باز نخواهد بود. چیلر آب خنک در قسمت های تحتانی ساختمان قرار دارد و در بخش داخل موتورخانه نصب می شود اما صدا و لرزش این دستگاه کم است بنابراین می توانید آن را بر روی پشت بام نیز نصب نمایید. در صورتی که قصد نصب مینی چیلر آب خنک بر روی پشت بام و یا فضای باز دارید بسیار مهم است که چیلر در داخل باکس قرار بگیرد به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که چیلر در معرض نور خورشید و بارش باران و برق قرار نمی گیرد.
برج خنک کننده به طور کلی وظیفه تامین آب سرد را به عهده دارد و نصب این بخش در فضای باز و در معرض گردش هوا نصب می شود.
فشار کاری مینی چیلر آب خنک کم است و سطح راندمان بیشتری را شامل شده است. از نظر صدا و لرزش نیز بسیار مناسب است و به طور کلی گزینه اقتصادی محسوب می شود اما نمی توان مصرف بالای آب این محصول را نادیده گرفت.

عملکرد مینی چیلر آب خنک

حالا می خواهیم بررسی کنیم که مینی چیلر آب خنک چطور کار می کند. نام دیگری که برای مینی چیلر آب خنک در نظر گرفته می شود چیلر آبی است. این دستگاه از انرژی الکتریکی استفاده می شود و از نوع جذبی نیز کمک می گیرد و به واسطه انرژی گرمایی می تواند سرما و برودت لازم را ایجاد نماید. چیلر آبی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند و بخشی از آن شامل کمپرسور با موتور محرک الکتریکی است. قسمت های دیگر آن شامل کندانسور و اواپراتور و شیر انبساط الکترونیکی به همراه مبرد و لوله کشی آن است. به این ترتیب عملیات سرد سازی صورت می گیرد. روال کار به شکل زیر است:

۱-      آب در اواپراتور چیلر سرد می شود و سپس از پمپ استفاده می شود و به سمت هواساز یا هر نوع مصرف کننده دیگری پمپاژ صورت می گیرد. پس از به گردش درآمدن در واحد مصرف کننده، مجدداً به چیلر آب خنک باز می گردد.

۲-      در سمت دیگر از مینی چیلر آب خنک یک کندانسور در مدل شل اند تیوب وجود دارد و وظیفه اصلی آن گرفتن گرای بیش از حد مبرد است که به واسطه آب صورت می گیرد. در واقع که آبی که باید گرمای مبرد را بگیرد خود نیاز به خنک شدن دارد و در این راستا از برج خنک کننده استفاده می شود و دما چند درجه ای کاهش می یابد و سپس به واسطه پمپ به کندانسور چیلر تراکنی برگردانده می شود و پروسه سیکل کاری دستگاه تکرار می شود.

قطعات مهم مینی چیلر آب خنک

کمپرسور یکی از مهمترین قطعات مینی چیلر آب خنک محسوب می شود. البته انتخاب این قطعه بر اساس نوع و کاربرد دستگاه ارزیابی می شود. دو نوع بهینه تر برای کمپرسورها وجود دارد که در سبک اسکرال و اسکرو است. در صورتی که از کمپرسور اسکرو استفاده شده است سطح cop آن به نسبت کمپرسور رفت و برگشتی بیشتر است و مصرف برق کمتری دارد. از نظر سطح استهلاک و ارتعاش نیز به نسبت سایر بخش ها کمتر است و به طور کلی قطعات متحرک کمتری در آن وجود دارد. از سوی دیگر به جای حرکت رفت و برگشتی یک سری حرکت دورانی برای آن دیده می شود.
این قطعه مقاومت خوبی در برابر بازگشت مایع دارد. کنترل ظرفیت به صورت پیوسته صورت می گیرد و در نهایت سبب ثابت نگه داشتن راندمان آن شده است و بارهای کاری مختلف را پوشش می دهد.
مدل دیگری از کمپرسور وجود دارد که مشهور به مدل اسکرال است. این قطعه طول عمر بالایی دارد و سطح نگهداری آن آسان است و از سوی دیگر نرخ خرابی آن به واسطه گشتاور استارت پایین کمتر اعلام شده است. تعداد قطعات متحرک برای این قطعه کم است و در برابر بازگشت مایع مقاومت خوبی دارد.
از سوی دیگر مینی چیلر آب خنک کارکرد آرامی دارد و بدون صدا کار می کند و در بین سایر کمپرسورها کم صداترین محسوب می شود. سطح cop آن به نسبت کمپرسور رفت و برگشتی بیشتر است و از نظر قیمت نیز گزینه مناسبی محسوب می شود.
یکی دیگر از مدل های کمپرسور، مشهور به سبک پیستونی است. این قطعه به طور کلی مناسب ترین نوع کمپرسور بوده و برای مناطقی که آب و هوای گرم و مرطوب دارد گزینه خوبی محسوب می شود. قابلیت تحمل فشار و دما برای این کمپرسور بالا است و شرایط به صورتی است که می توان آن را در صورت فرسوده شدن تعمیر کرد. از سوی دیگر قابلیت ایجاد فشار بسیار بالا در مبرد را دارد.
به طور کلی ظرفیت های بالای ۵۰ تن باید از نظر نوع کمپرسور دقیق تر باشند و بسیار مهم است که مدل های اسکرال و اسکرو برای آنها در نظر گرفته شود. همینطور برای ظرفیت های پایین یعنی از ۶ الی ۵۰ تن استفاده از کمپرسور اسکرال گزینه بهتری محسوب می شود.
یک شاخص بسیار مهم اینکه به طور کلی ظرفیتی که برای مینی چیلر آب خنک در نظر گرفته می شود با سایر قطعات فرق دارد.

 ضریب عملکرد را از یاد نبرید!

به طور کلی وقتی قرار است که مینی چیلر آب خنک خریداری کنید ضریب عملکرد را جدی بگیرید و نگاه مهندسی به پروژه داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.