مینی چیلر جذبی

مینی چیلر جذبی خانگی در لیست تجهیزات تولید سرما قرار دارد و برای ایجاد فضای سرمایشی استفاده می شود. این مدل از چیلر ها به واسطه آب مقطر و لیتیم بروماید عمل می کنند و آنچه سبب شده تا نا جذبی برای آن در نظر گرفته شود، آب مقطر و پروسه عملکرد آن است.

طرز کار مینی چیلر جذبی

در ابتدا این نکته را متذکر می شویم که قطعات اصلی به کار رفته برای مینی چیلر جذبی خانگی شامل کندانسور، ژنراتور، اواپراتور جذب کننده، پمپ و برج خنک کن هستند. خروجی سیستم های چیلر جذبی به این ترتیب است که آب خنک در درجه حرارتی در حدود ۵ الی ۱۰ درجه سانتی گراد ارزیابی شده است. به طور کلی از این آب می توان برای سرمایش محیط نیز استفاده کرد. حال نوبت بررسی طرز کار مینی چیلر جذبی است که سبب می شود اطلاعات در این زمینه تا حد زیادی بهبود یابد.
در سیستم های مینی چیلر جذبی از کمپرسور گرمایی استفاده شده است که شامل ژنراتور و ابزربر و همینطور پمپ و مبدل حرارتی است. این بخش ها برای جوشش مبرد در محوطه ای از محلول لیتیم بروماید ارزیابی می شود و پروسه فشرده سازی بخار مبرد برای فشار بالا در آنها دیده می شود. زمانی که فشار مبرد بیشتر می شود سبب می شود تا دمای تراکم نیز افزایش داشته باشد و از این رو بخار مبرد به واسطه سطح فشار و دمای بالایی که وجود دارد به مایع تبدیل می شود. از سوی دیگر دمای تراکم بیشتر از دمای محیط است. حرارت از بخش کندانسور به محیط منتقل می شود. مایع فشار بالا پس از اینکه از یک دریچه فشارش عبور کنید تقلیل می یابد.
روند کاهش فشار نقطه ادامه می یابد و نقطه جوش نیز پایین تر خواهد آمد. این مایع فشار پایین وارد اواپراتور می شود و در نهایت می جوشد. دمای جوش اکنون پایین تر از دمای هوا ارزیابی شده است و حرارت از هوا به مبرد انتقال می یابد و مبرد می جوشد و در نهایت هوا خنک می شود.
پس از این بخش مبرد مجدداً وارد آبروبر می شود و در این بخش به واسطه لیتیم بروماید میزان حرارت آن کاهش می یابد و به اصطلاح کندانس می شود. لیتیم بروماید حرارت رقیق شده را جذب می کند و به ژنراتور پمپ می شود. به طور کلی از آنجایی که این محلول نمی جوشد، زمانی که حرارت افزایش می یابد بخشی از محلول بخار می شود و به سادگی از آن جداسازی شده و در نهایت لیتیم بروماید خالص مجدداً وارد ابزربر می شود. این پروسه به طور روتین تکرار می شود و عملکرد مناسبی ایجاد می کند.

معرفی انواع مینی چیلر جذبی

منبع انرژی مینی چیلر جذبی، بخار است. در واقع از گرمای آب گرم این میزان انرژی تامین می شود و امروزه یک سری جدید از چیلرهای جذبی نیز در بازار دیده می شود که مشهور به مدل های شعله مستقیم هستند. این سبک از چیلر ها خود یک مشعل خاص دارند و مشعل روی چیلرها نصب شده است. از گرمای این مشعل نیز به عنوان ژنراتور استفاده می شود.
چیلرهای شعله مستقیم در کنار مزایایی که دارند یک سری معایب نیز دارند. مثلاً در سیستم های حرارت مرکزی و تهویه مطبوع که نیاز به بویلر برای ایجاد سطح گرمایش ساختمان است. به طور کلی نقش ژنراتور ها برای این سبک از چیلر ها مشخص می شود. در این ساز و کار موتورخانه های بخار وجود دارد که از رایج ترین انواع سیستم های حرارت مرکزی محسوب می شوند و در کنار خود یک سری پروتکل مخصوص در راستای گرمایش و سرمایش را نیز مد نظر قرار می دهند.
مینی چیلر جذبی بر اساس نحوه انتقال حرارت در ژنراتور طبقه بندی می شود. چیلر های جذبی گازسوز یکی از مدل های مخصوص هستند و به واسطه حرارت به صورت مستقیم تولید می شوند و یا از یک سری دستگاه های تکمیل کننده نیز استفاده می شود. این دستگاه ها به طور کلی شامل بویلر یا توربین تولید برق هستند و یا موتور تولید برق دارند.
یکی از انواع مینی چیلر جذبی مشهور به چیلر جذبی تک اثره آبگرم است. در این دستگاه یک سری لوله های مخصوص وجود دارد که سبب ورود آب گرم از بویلر آبگرم می شود. آب گرم وارد بویلر یا دیگ می شود و در نهایت وارد ژنراتور چیلر جذبی می شود.
نوع دیگر چیلر جذبی بخار است. به طور کلی این مدل از چیلر ها بسته به فشار کاری و راندمان دستگاه یک سری پیچیدگی های خاص دارند در این مجموعه از چیلرهای جذبی بهار دو گروه تک اثره دو اثره وجود دارد و طبقه بندی در این زمینه صورت می گیرد. ژنراتور چیلر جذبی بهار به واسطه بخار آب ورودی ارزیابی می شود.
مینی چیلر جذبی شعله مستقیم که در لیست محصولات جدید محسوب می شود دارای مشعل خاصی است. مشعلی که به صورت مستقیم در داخل لوله های آتشخوار ژنراتور حرارت داده می شود و پس از آن ژنراتور به جداسازی لیتیوم بروماید کمک می کند و از آب مقطر در این راستا استفاده می شود. این مدل از چیلر ها محبوبیت زیادی دارند و مهندسان سعی به استفاده از این مدل چیلرها در پروژه های جدید خود دارند.
مینی چیلر جذبی خانگی گاز مستقیم یکی دیگر از محصولاتی است که بارها به آن برخورد داشته ایم. این مدل از چیلر ها دارای ژنراتور هند و به صورت مستقیم به واسطه خروجی توربین اقدام به تولید برق می کنند. این مدل از چیلر ها در نیروگاه های مقیاس کوچک CHP کاربرد دارند و سبب میشود که راندمان سیکل ترکیبی افزایش داشته باشد.

مینی چیلر جذبی خانگی

مینی چیلر جذبی خانگی

 کریستالیزاسیون یعنی چه؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با واژه کریستالیزاسیون برای مینی چیلر جذبی روبرو شده باشید. در اکثر سیکل ها از آب برج خنک کننده پیش از ورود به کندانسور وارد بخش ابزوربر می شود و در نهایت سبب می شود که پروسه خنک سازی لیتیوم بروماید صورت بگیرد و بخشی از عملکرد بهینه را شامل می شود پس از این بخش ورود به کندانسور صورت می گیرد. دقت کنید که دمای پایین آب ورودی به ابزوربر سبب می شود که پدیده کریستالیزاسیون ایجاد شود و در این صورت چیلر از مدار خارج می شود. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری شود نیاز است که یک سری تمهیدات در مدار برج خنک کننده ایجاد شود و همینطور از شیر کنترل و حسگر دمای آب استفاده می شود که سبب می شود برج خنک کننده از مدار خارج شود.

پروسه نگهداری

دقت شود که تعمیرات و نگهداری مینی چیلر جذبی می بایست به صورت بهترین متخصصان صورت بگیرد و نگهداری از محصول می بایست به صورتی باشد که عملکردهای آزمایشگاهی برای آن ارزیابی شود. نیاز است که با هر تعمیر یا تعویض خصوصیات دستگاه چک شود و در نهایت نیاز است که مقدار جبرانی لازم اضافه شود. یکی از موضوعاتی که برای مینی چیلر جذبی دیده می شود سختی آب در مدار خنک کننده است به طوری که باید همیشه در سطح استاندارد باشد و در این زمینه شرایط به شکلی است که از آسیب به کندانسور جلوگیری صورت می گیرد. پمپ وکیومی که برای مینی چیلر جذبی در نظر گرفته می شود باید به درستی کار کند و در نهایت سطح احتراق مشعل کامل خواهد بود.

نقش لوله کشی در مینی چیلر جذبی

یکی از مهمترین بخش های مینی چیلر جذبی خانگی لوله مسی است. لوله های مسیر در بخش های اواپراتور و کندانسور قرار می گیرند و معمولاً به دلیل گران بودن مس، این قطعه از بخش های بسیار گران قیمت برای دستگاه مینی چیلر جذبی است و قیمت آن نیز به صورت دوره ای به روز می شود. قیمت دستگاه جذبی به واسطه تغییرات قیمت مس در بازار ارزیابی می شود. البته که لوله های مسی در لیست محصولاتی قرار دارند که از نظر جنس و کیفیت با هم متفاوت هستند. راندمان دستگاه به واسطه لوله های مسی بهینه تر می شود.

مصرف آب

اگر بخواهیم در خصوص مصرف آب در مینی چیلر جذبی به صورت سرانگشتی محاسبه ای داشته باشیم، شرایط به این صورت است که چیلرهای جذبی به ازای هر تن تبرید یک متر مکعب آب برای کندانسور نیاز دارند. به طور کلی یک چیلر ۱۰۰ تن تبرید نیاز به ۱۰۰ متر مکعب آب برای کندانسور است و بر اساس طرح خارج و منطقه مورد استفاده نیز ظرفیت ۱۲۰ الی ۱۵۰ متر مکعبی در ساعت ارزیابی می شود. آب جبرانی در برج خنک کننده به طور کلی به میزان یک الی دو درصد آب در گردش را به خود اختصاص می دهد. اینطور که بررسی ها نشان می دهد مصرف آب برای مینی چیلر جذبی در هر ۱۰۰ تن تبرید به میزان ۱۲۰۰ لیتر در ساعت ارزیابی شده است.

خرید آسان

اگر قصد خرید مینی چیلر جذبی دارید این نکته را بدانید که هزینه های واسطه معمولاً زیاد است بنابراین خرید مینی چیلر جذبی به صورت اینترنتی و بدون واسطه سبب می شود که هزینه های شما کاهش یابد و در این زمینه موفق می شوید تا محصولی خریداری کنید که از نظر کیفیت در شرایط خوبی قرار داشته باشد. عملکرد این دستگاه به شکلی است که می توان انتظار داشت محصول برای مدت طولانی کارکرد درستی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.