مینی چیلر خانگی

مینی چیلر خانگی چیست ؟ مینی چیلر خانگی همانطور که از اسمش پیداست یک دستگاه مخصوص منزل است که برای ساختمان های مسکونی و ویلایی طراحی شده است. به طور کلی مینی چیلر خانگی از نظر قیمت شباهت داخلی بسیار به چیلرهای هوا خنک نزدیک هستند. در واقع همان ساز و کار برای این دستگاه تعبیه شده است اما سایز و فضایی که اشغال می کند به نسبت چیلرها کمتر است و به نوبه خود برای خنک سازی هوا گزینه خوبی محسوب می شود.

مینی چیلر خانگی چیست؟

در دنیای امروز برای اینکه موقعیت سرمایش و گرمایش برای منزل به درستی تعبیه شود نیاز به یکسری از دستگاه های تهویه است و مینی چیلر خانگی نیز در این لیست قرار دارد که دارای یک سری مزایا و معایب مربوط به خود است. مینی چیلر ها با توجه به نوع نصبی که دارند گزینه خوبی برای منزل محسوب می شوند و می توان این انتظار را داشت که فضای سرمایشی و گرمایشی لازم در منزل ایجاد شود. در واقع به طور کلی مینی چیلر از نوع هوا خنک هستند این مدل از دستگاه ها از کندانسور مخصوص استفاده می کنند تا جریان هوا به خوبی صورت بگیرد. عملکرد مینی چیلر مانند چیلر است و همه اصول به کار رفته در چیلر برای مینی چیلر نیز دیده می شود اما در توان کمتر و موقعیت ساخت محدودتر!

 اجزای اصلی مینی چیلر

مینی چیلر خانگی دارای یک سری قطعات اصلی است و بسیار مهم است که هر یک از قطعات به خوبی اجرا شود. بدنه چیلر ها یکی از بخش های مهم هستند. در واقع مینی چیلر خانگی می بایست در محیط باز نصب شود و جنسی که برای بدنه در نظر گرفته می شود باید در برابر باران و رطوبت از خوردگی و زنگ زدگی دور بماند و سطح مقاوم بدنه مینی چیلر بسیار مهم است. معمولاً برای بدنه این دستگاه از ورقه های آهنی استفاده می شود که یا خود خاصیت ضد زنگ دارند و یا به صورتی طراحی شده اند که ماده ضد زنگ بر روی آنها استفاده می شود.
یکی دیگر از قطعات بسیار مهم برای مینی چیلر کمپرسورها هستند. کمپرسورها در واقع حکم قلب تپنده دستگاه را ایفا می کنند. معمولاً برای مینی چیلر خانگی استفاده از کمپرسورهای اسکرو یا اسکرول مناسب تر است و می توان از آن انتظار توان بیشتری داشت. یکی از مشکلاتی که در مورد کمپرسورها دیده می شود سر و صدای زیاد آن است بنابراین استفاده از کمپرسورهای اسکرو یا اسکرال سبب می شود تا سطح سر و صدا برای مینی چیلر بسیار کاهش یابد.
در صورتی که کمپرسورها دچار خرابی شده باشند نیز هزینه تعمیر و نگهداری آنها آسانتر می شود و از این رو یکی از موارد بسیار پر اهمیت برای مینی چیلرهای خانگی خواهد بود.
گزینه دیگر مربوط به کندانسورها است که در واقع مسئول خنک سازی دستگاه هستند. کندانسورها در مسیر جریان هوا قرار می گیرد و در مینی چیلر یکی از بهترین محصولاتی هستند که استفاده می شود.
گزینه دیگر از اجزای اصلی مینی چیلر خانگی فن است. در واقع نیاز به قطعه ای است تا بتوان حرکت و جریان هوا را به خوبی ایجاد نماید. به طور کلی بخش کندانسور به واسطه فن تکمیل می شود و در صورت خرابی هر یک، عملکرد مینی چیلر دچار مشکل می شود بنابراین این گزینه نیز یکی از بخش های مهم برای مینی چیلرها است.
شیر انبساط که در دستگاه های تهویه مطبوع یکی از بهترین و مهمترین قطعات محسوب می شود سبب تکمیل شدن سیکل تبریدی در چیلرهای آپارتمانی می شود. این شیر در بخش کندانسورها وجود دارد. سیال مبرد پس از عبور از بخش کندانسورها از شیر انبساط نیز عبور می کند و در نهایت وارد بخش اواپراتور می شود.
اواپراتور که از دیگر قطعات مهم مینی چیلر ها است در واقع کویل های حرارتی هستند که سبب تکمیل سیکل تبریدی می شود. در این بخش یک سری لوله های مسی دیده می شود و سطح ضریب انتقال حرارت بالا برای آنها گزارش می شود کویل های حرارتی به فن کویل های ساختمان متصل می شوند و در نهایت پروتکل خنک سازی به کمک این فن کویل ها صورت می گیرد. در هر صورت این قطعه می توان یکی از بهترین قطعاتی باشد که سبب کارکرد درست مینی چیلر می شود.

مینی چیلر خانگی چیست

مینی چیلر خانگی چیست

 پروسه سرمایش در مینی چیلر خانگی چیست

از آنجایی که عملکرد سرمایش در مینی چیلر خانگی بسیار مهم است در ابتدا قصد داریم این بخش را مورد بررسی قرار دهید. در مینی چیلر مثل بسیاری از چیلر ها یک سیکل تبرید تراکمی برای خنک سازی محیط محسوب می شوند. به طور کلی شرایط کار به شکل زیر است:

۱-      سیال مبرد وارد کمپرسور انرژی می شود. تا گردش لازم در سیکل تبریدی صورت بگیرد.

۲-      سپس نوبت به بالا رفتن فشار سیال و دمای آن در کمپرسور است و مبرد تبدیل به بخار داغ می شود.

۳-      پس از آن شرایط ورود به بخش کندانسور (عضوی مهم در مینی چیلر خانگی) دستگاه فراهم می شود و در نهایت سیال به واسطه جریان هوا کمی گرمای خود را از دست می دهد.

۴-      مخلوطی از ترکیب مایع در حال اشباع و گاز اشباع ایجاد می شود.

۵-      فن در این بخش مسئول خنک سازی سیال است.

۶-      سیال مبرد از روی کندانسور از یک شیر انبساطی عبور می کند.

۷-      شیر انبساط هم می تواند بر روی شدت جریان سیال مبرد کنترل داشته باشد و هم شرایط برای کاهش فشار آن را دارد و در نهایت سبب می شود که همه وسایل به بخار تبدیل شود.

۸-      با این پروسه، سیال آماده ورودی به اواپراتور می شود.

۹-      وقتی نوبت به بخش اواپراتور می رسد، پروسه خنک سازی محیط آغاز می شود.

۱۰-  خنک سازی هم به صورت مستقیم و هم به شکل مبدل پوسته لوله صورت می گیرد.

۱۱-  از جریان آب در خط لوله نیز استفاده می شود.

۱۲-  سیال مبرد سبب می شود که دمای آب کاهش پیدا کند.

۱۳-  سپس آب خنک شده در خط لوله فن کویل پخش می شود.

۱۴-  از چندین فن کویل می توان برای بخش های مختلف خانه استفاده گرد به طوری که سرمایش محیط را کنترل می کند.

در اینجا با نحوه کار مینی چیلر خانگی آشنا شدید.

پروسه گرمایش در مینی چیلر خانگی چیست

مینی چیلرهای خانگی تنها وظیفه سرمایش ندارند بلکه پروسه گرمایش نیز به واسطه این دستگاه ها صورت می گیرد. در زمان گرمایش لازم است که چیلر ها به یک جریان آب گرم وصل شوند. در صورتی که آپارتمان ها چند طبقه باشد معمولاً چیلرهای معمولی گزینه خوبی هستند و از دیگر و موتورخانه استفاده می شود اما وقتی قرار است از مینی چیلر استفاده شود نمی توان انتظار نصب موتورخانه و بویلر را داشت.
به طور کلی در طراحی مینی چیلر خانگی برای اینکه پروسه گرمایش به خوبی صورت بگیرد از جریان آب گرمی که در پکیج خانگی وجود دارد کمک گرفته می شود. دقت کنید که قرار نیست نیازی به نصب دستگاه جدیدی به جز مینی چیلر نیست. از یک وسیله گرمایشی استفاده می شود تا گرمایش آب خانه به درستی صورت بگیرد. معمولاً پکیج های دیواری و زمینی و همینطور بویلر هایی که در موقعیت گاز سوز هستند برای این کار مناسب خواهد بود. پروسه گرمایش به واسطه مینی چیلر به این صورت است که:
خطر لوله پکیج یا بویلر به دستگاه چیلر وصل شود، فقط همین!
در واقع شرایط گرمایش به این صورت است که یونیت خارجی دتسگاه از مدار اصلی خود خارج می شود و پروسه گرم شدن محیط به واسط فن کویل صورت می گیرد و در واقع جریان آب گرم به واسطه خط لوله ساختمان وارد فن کویل های نصب شده می شود. سپس هوایی که در جریان است از روی کویل های دستگاه عبور می کند و پس از گرم شدن به بخش داخلی خانه دمیده می شود.
وقتی از مینی چیلر خانگی برای گرمایش استفاده می شود نیازی به نصب دستگاه جدید نیست. از سوی دیگر هزینه هی اولیه و هزینه های جاری خانه تا حد زیادی کاهش می یابد و سطح مدیریت حرارت تولید شده برای بخش های مختلف منزل نیز بهبود می یابد.

قیمت مینی چیلر خانگی

قیمت مینی چیلر خانگی

مزایای قیمت مینی چیلر خانگی

از آنجایی که این روزها استفاده از مینی چیلر خانگی بسیار زیاد شده است وقتش رسیده مزایای استفاده از این دستگاه را بدانیم. اول اینکه از این دستگاه در همه فصل های سال استفاده می شود و شرایط برای گرمایش و سرمایش به خوبی فراهم می شود.
گزینه دیگر صرفه جویی در هزینه است به طوری که نیاز به خرید دستگاه های اضافی را کاهش می دهد. میزان مصرف انرژی نیز به واسطه مینی چیلر جذبی خانگی کاهش می یابد به طوری که اگر در منطقه ای هستید که دسترسی به منابع آبی محدود است می توانید استفاده از مینی چیلر جذبی خانگی را گزینه خوبی بدانید. دقت شود که این دستگاه به صورتی طراحی شده است که بر روی پشت بام خانه یا حیاط خلوت نصب می شود و فضای کمتری به نسبت چیلرهای بزرگ اشغال می کند.
از مینی چیلر خانگی می توان برای تمامی شهرها استفاده کرد به طوری که حتی اگر محیط با رطوبت هوای بالا همراه باشد این نوع چیلر گزینه خوبی است و می تواند سطح کارایی خوبی داشته باشد. قیمت مینی چیلر خانگی نیز مناسب تر از چیلرهای بزرگ است و سبب می شود تا هزینه تعمیرات مناسب تر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت مینی چیلر خانگی و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.