مینی چیلر صنعتی

مینی چیلر صنعتی به نوعی دستگاه گفته می شود که به واسطه سیکل تبرید تراکمی یا جذبی و به واسطه سرد کردن سیال سبب تولید سرمایش و برودت می شود. معمولاً سیال واسط در چیلر های صنعتی اغلب آب یا اتیلن گلیکول هستند که مشهور به ضد یخ است. به طور کلی طراحی و قیمت مینی چیلر صنعتی به صورتی است که می تواند سرمایش لازم تا سطح ظرفیت مناسب را تهیه کند.

ساختار مینی چیلر صنعتی

از مینی چیلر صنعتی برای صنایع استفاده می شود و از نظر ظرفیت و ابعاد به نسبت مدل های خانگی متفاوت هستند. معمولاً مینی چیلر صنعتی از نوع تراکمی هستند و بر اساس شرایط مورد نیاز در سبک های آب خنک یا هوا خنک ارزیابی می شوند. ساختاری که برای مینی چیلر در نظر گرفته می شود خاص است. ۴ قسمت اصلی برای مینی چیلر در نظر گرفته می شود شامل کمپرسور، اواپراتور و اکسپنشن ولو هستند. قطعات مختلف کنترلی برای برای مینی چیلر در نظر گرفته می شود. به طور کلی چیلرهای جذبی برای محیط های صنعتی کمتر استفاده می شود.
در واقع چیلر جذبی هزینه خرید بالاتری دارد و همینطور نگهداری و استهلاک بسیار بالایی برای این مدل از چیلر در نظر گرفته می شود. ظرفیت های برودتی برای مینی چیلر های جذبی بالا است بنابراین سطح کنترل ظرفیت ان سخت تر می شود.  به طور کلی کارفرمایان ترجیح می دهند که از مینی چیلر تراکمی استفاده کنند.

تفاوت مینی چیلر یا چیلر تهویه مطبوع

به طور کلی ساز و کار مینی چیلرها مثل هم است اما سوال اینجاست که بین مینی چیلر صنعتی و چیلرهای خانگی و دستگاه های تهویه مطبوع جه تفاوت هایی وجود دارد. یکی از بخش های مهم و تفاوت های اصلی که می توان در مورد آن صحبت کرد میزان صدا و لرزش است. در واقع در چیلرهای صنعتی به واسطه نصب آن ها در کارخانه های بزرگ حساسیت کمتری در خصوص سر و صدا و لرزش دیده می شود این در حالی است که برای چیلرهایی که مخصوص تهویه مطبوع هستند می بایست دقت صورت بگیرد که سطح سر و صدا تا حد مشخصی باشد. بررسی میزان صدا و لرزش دستگاه وابسته به کمپرسوری است که در دستگاه استفاده شده است. در مینی چیلر از کمپرسور سیلندر پیستونی استفاده می شود و این کمپرسورها صدا و لرزش بیشتری به نسبت انواع دیگر از کمپرسورها دارند.
یکی از مزیت های مهمی که برای کمپرسورهای سیلندر پیستونی دیده می شود اینکه از نظر قیمت مناسب تر هستند و ساختاری ساده دارند و همینطور رویکرد تعمیر مناسبی داشته و طول عمر آنها بالاتر است. دقت شود که این مدل از کمپرسورها از نظر سطح مقاومت نیز شرایط خوبی دارند.
تفاوت دیگر در مینی چیلر صنعتی با دستگاه های تهویه مطبوع مربوط به اواپراتور است. در واقع بر اساس محیط پروژه فشار کاری و تنوع دمایی که مدنظر است می توان انتخاب خوبی در دستگاه دید. به طور کلی اواپراتورها در مدل های صفحه ای و پوسته و لوله و یس بانکی طراحی شده اند که هر یک از نظر کیفیت در شرایط مناسبی هستند.
در صنایع تزریق پلاستیک و صنایعی که به حجم آب سرد بیشتری نیاز دارند معمولاً مدل های یس بانکی گزینه بهتری هستند.
به طور کلی استفاده از مینی چیلر به صورت پیوسته و مداوم است و احتمال اینکه کارخانه اصلاً تعطیل نشود وجود دارد  و از آنجایی که دستگاه مینی چیلر در ماه های سرد سال نیز به صورت روتین کار می کند از انواع کنترل آلات و حفاظت های ویژه در تابلو برق استفاده می شود. از سوی دیگر برای کنترل فشار و دما نیز از این محصول استفاده می شود.
بهترین انتخاب برای کنترل چیلر صنعتی ارزیابی ظرفیت سرمایشی بالا است و به طور کلی یک سری سنسورهای دمایی خاص استفاده می شود و از پی ال سی تا حد مشخص استفاده می شود.

قیمت مینی چیلر صنعتی

قیمت مینی چیلر صنعتی

 هزینه مینی چیلر صنعتی

یکی از موضوعاتی که در راستای اجرای مینی چیلر صنعتی دیده می شود بخش هزینه است. تعیین قیمت مینی چیلر صنعتی بر این اساس بررسی می شود که آیا دستگاه قرار است در تمام طول سال کار کند و نیاز به رنج دمایی متفاوتی دارد و یا برای برهه زمانی مشخصی کار می کند و رنج دمایی برای آن ثابت است بنابراین هرچه رنج دمای عملکردی و اقلیم محل نصب حساس تر باشد قیمت مینی چیلر صنعتی بیشتر است. مینی چیلر صنعتی هم در سبک آب خنک و هم در سبک هوا خنک ارزیابی می شود و مدل های آب خنک نیاز به منبع آب دارند و سبک های هوا خنک معمولاً به شکلی طراحی می شوند که از نظر نیاز به منبع آب بی نیاز هستند. از سوی دیگر ظرفیت برودی واقعی از دیگر بخش های مهم در برآورد قیمت مینی چیلر صنعتی می شود.

 کاربرد مینی چیلر صنعتی

معمولاً از مینی چیلر صنعتی برای صنایع تزریق پلاستیک و همینطور صنایع شیمیایی و دارویی و بهداشتی و باطری سازی استفاده می شود. این دستگاه در خطوط رنگ و عصاره گیری نیز استفاده می شود و بسیار مهم است که محصول با کیفیت عالی عرضه شود.
مینی چیلر صنعتی برای پروژه رطوبت گیری میتواند هوای فشرده را خنک سازد و سیستم های پنوماتیک را رشد دهد. از سوی دیگر خنک کاری تجهیزات و دستگاه ها نیز به واسطه این دستگاه صورت می شود و شامل دستگاه های لیزر برش و MRI می شود.
چیلرها در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارند و برای خنک کردن تجهیزات از آنها استفاده می شود. قالب های صنعتی و راکتورهای دارویی و شیمیایی به کار رفته برای مینی چیلر به صورتی است که سبب می شود پس از مدتی دچار استهلاک زیاد در ساعت کاری مشخص شود.
از چیلرهای تولید به واسطه وجود یک سری قطعات یدکی نیز استفاده می شود و هزینه های نگهداری و تعمیرات نیز به صورت چشمگیری کاهش خواهد داشت.
یک نکته مهم اینکه به طور کلی در خرید مینی چیلر صنعتی بهتر است برندی خریداری شود که قطعات آن در دسترس است در غیر این صورت مشکلات زیادی ایجاد می شود و تعمیرات دستگاه با مشکل روبرو می شود برخی از برندهای خارجی از نظر واردات قطعه در تحریم هستند بنابراین گاه جنس ایرانی گزینه خوبی برای مینی چیلر محسوب می شود و کیفیت ساخت را بیشتر می کند.
یکی از موارد دیگر تنظیم دمای ورودی و خروجی چیلر صنعتی است و شرایط تنظیم برای این بخش وجود دارد چون در پروژه های صنعتی این رویکرد دیده می شود که تنظیم دما در سطح معقول صورت بگیرد و قابلیت اجرای مناسبی داشته باشد.

نصب مینی چیلر

برای اینکه در هزینه لوله کشی صرفه جویی صورت بگیرد و همینطور ساز پمپ ها نیز کمتر شود از مینی چیلر صنعتی در اتاق های تجهیزات مکانیکی استفاده می شود که معمولاً در داخل ساختمان قرار دارند، به طور کلی برخی از چیلرهای صنعتی به صورت مستقیم در کنار فرآیند قرار می گیرند از سوی دیگر این محصول برای فضای بیرون نیز گزینه خوبی است.
بر اساس ساعت کاری بالایی که برای چیلر صنعتی دیده می شود و سطح استهلاک قطعات و تجهیزاتی که در آن دیده می شو نصب می بایست به واسطه موقعیت پروژه به شکل روتین دنبال شود. امکان باز و بست قطعات و همینطور انتقال آنها نیز وجود دارد و یک فضای خالی نیاز است که موقعیت مناسب برای گردش هوا فراهم شود.
تابلو برق چیلر صنعتی یکی از بخش های مهم در دستگاه مینی چیلر محسوب می شود. به طور کی وظیفه تابلو برق این است که از الکتروموتورها حفاظت می کند و همینطور می تواند اضافه بار الکتریکی را از بین ببرد و دو فاز شدن جریان برق از موارد مهمی است که برای این تابلوها بررسی می شود.
تابلو برق بر اساس ظرفیت برودتی و دما و همینطور ساعت کاری مورد نیاز کنترل شود و سطح مدیریتی آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد. طراحی درست برای تابلو مینی چیلر سبب می شود که عمر دستگاه بیشتر شود و دقت آن نیز بیشتر شود و ضریب خطای عملکرد دستگاه کاهش یابد. از سوی دیگر این رویکرد سبب می شود تا هزینه های تعمیرات نیز کمتر شود و از موارد بسیار مهم محسوب می شود.
تابلو برق برای مینی چیلر صنعتی به دو صورت ساده و کنترل هوشمند است. برای تابلو برق ساده مدار فرمان به صورت سیم کشی ساده بوده و بین کنترل فاز و کنتاکتورها قرار می گیرد و همینطور از کلیدهای حرارتی مخصوص نیز استفاده می شود و شامل تایمر و رله خاص است.

نگهداری و تعمیر مینی چیلر

در طراحی مینی چیلر حساسیت بالایی دیده می شود و باید آماده به کار بودن دستگاه همیشه چک شود بنابراین بسیار مهم است که مبحث نگهداری و تعمیرات در ابتدای کار محاسبه شود. به طور کلی در نگهداری مینی چیلر مواردی مانند کنترل جریان برق مصرفی چیلر، فشارهای مکش و دهش و همینطور سطح شستشوی به موقع کنانسور و کنترل روغن کمپرسور ارزیابی می شود. کنترل دمای ورودی و خروجی چیلر نیز پیش بینی شده و لوله کشی ها کنترل می شوند از سوی دیگر اطمینان از عدم نشتی دستگاه نیز صورت می گیرد. در هر صورت به طور کلی نگهداری مینی چیلر صنعتی باید به دقت صورت بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.