مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر چیست و چه تفاوتی با چیلر دارد؟ در ساخت مینی چیلر از چه تکنولوژی استفاده می شود؟ چیلر ها دستگاه سرد کننده آب هستند و وقتی صحبت از سیستم مینی چیلر است یعنی یک دستگاه با ابعاد کوچکتر مطرح است که یک سری تفاوت های خاص برای آن به نسبت چیلر تعریف شده است.

مینی چیلر چیست

مینی چیلرها یک دستگاه سرد کننده آب محسوب می شود. شرایط کار مینی چیلر به این صورت است که پس از سرد شدن آب ، آب سرد به واسطه پمپ برای مصارف سرمایشی پمپاژ می شود. این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش ساختمان استفاده می شود. در دستگاه مینی چیلرها یک بخش پمپ وجود دارد که آب سرد به واسطه پمپ به فن کویل ها پمپاژ می شود. البته پمپ سبب پمپاژ آب سرد به هواسازهای درون ساختمان نیز می شود. در نهایت پروسه سرمایش هوا به خوبی انجام می شود.
سوالی که مطرح است اینکه اگر قرار باشد از مینی چیلرها به عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود، دقیقاً وظیفه اش چیست؟ در چنین سیستم هایی معمولاً شرایط به این صورت است که آب سرد وارد یک مبدل حرارتی می شود. البته که از دستگاه صنعتی خاص نیز استفاده می شود و سبب کاهش دما نیز می شود. به طور کلی در لیست دسته بندی های خاص، پر کاربردترین آن مینی چیلرهای تراکمی در مدل هوا خنک هستند و میزان فروش و استفاده از این محصول بیشتر است. به طور کلی منظور از مدل های هوا خنک این است که از کندانسور های دستگاه استفاده می شود و همینطور شامل لوله های مسی فین دار است. این لوله ها به واسطه فن خنک می شوند. البته این مدل به نسبت سایر مدل ها یک سری تفاوت ها دارد و شرایط به صورتی است که هیچ گونه مصرف آب ندارد.
به طور کلی برای خنک کردن کندانسور نیازی به متعلقات خاصی نیست و همینطور برج خنک کننده نیز در این مدل ها نیاز نیست. اینکه پروسه ساخت مینی چیلر چیست و بر چه اساسی صورت می گیرد موضوع دیگری است اما آنچه که بسیار اهمیت دارد اینکه معمولاً مینی چیلر ها سطح استفاده مناسب تر و کاربردی تر دارند و می توانند بهترین شرایط را داشته باشند.

مینی چیلر چیست

مینی چیلر چیست

کاربردها

حقیقت اینکه در خصوص کاربرد مینی چیلرها باید به شرایط تهویه ساختمان اشاره شود. مینی چیلرهای تراکمی مشابه با چیلر تراکمی هستند که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کنند. مثلاً کمپرسور، اواپراتور و کندانسور و همینطور شیر انبساط و مبرد دارند. به طور کلی این محصول در مداری بسته عمل سرد سازی آب را انجام داده و روش مخصوص خود را دارند. سیستم مینی چیلر به شکلی طراحی شده است که برای ساختمان ها جنبه اجرایی داشته باشد.
به طور کلی در هر بخش از ساختمان یک یا چند فن کویل وجود دارد که معمولاً از سبک های سقفی و زمینی و دیواری برای آنها استفاده شده است. مینی چیلرها دارای سیستمی هستند که سبب می شود آب و پمپاژ آن سرد شود و در نهایت به فن کویل ها وارد شود. در این شرایط عملیات سرمایش هوا صورت می گیرد.
برای پروسه گرمایش شرایط مینی چیلر چیست؟ زمانی که صحبت از گرمایش است به جای اینکه آب سرد وجود داشته باشد آب گرم یک پکیج دیواری یا زمینی گازسوز به فن کویل ها پمپاژ می شود. به هر صورت موقعیت مینی چیلرها به شکلی طراحی شده اند که می توانند در داخل ساختمان نیز استفاده می شوند.

نقش مینی چیلر چیست و چرا مهمترین دستگاه خنک کننده در صنعت شناخته شده است؟

وقتی قرار است مینی چیلر خریداری کنید یکی از مواردی که بسیار دیده می شود کاربرد این دستگاه در صنعت است. در واقع اینکه بگوییم مینی چیلرها تنها برای ساختمان هستند اشتباه است. این محصول در صنعت نیز یک دستگاه خنک کننده قوی محسوب می شود. شرایط به این صورت است که آب سرد خروجی از دستگاه مینی چیلر به لوله ورودی یک مبدل شل اند تیوب وصل می شود. پس از آن شرایط گردش آب سرد ایجاد می شود و این گردش در مبدل صورت می گیرد و می تواند حرارت اضافی اسید سولفوریک را جذب نماید و به سیستم مینی چیلر باز گرداند. این پروسه سبب می شود که فرایند سرد شدن مجدداً صورت بگیرد و در نهایت پمپاژ به سمت مبدل باشد.

قطعات مهم در ساخت

زمانی که اقدام به خرید مینی چیلر می کنید یک سری قطعات در لیست اصلی ترین و بهترین گزینه قرار می گیرند. کمپرسور به طور کلی یکی از قطعات اصلی برای چیلر و مینی چیلر محسوب می شود. کمپرسور مینی چیلر ها اغلب در سبک اسکرال هستند و برای مناطق گرم و مرطوب و حاره ای گزینه خوبی محسوب می شوند. بنابراین در جواب سوال اینکه رایج ترین کمپرسور مینی چیلر چیست باید اشاره به مدل پیستونی اشاره کرد. اسکرال ها ساده ترین ساختار را در بین انواع کمپرسورها دارند. این محصول استهلاک کمتری به نسبت سایر مدل ها دارد. به طور کلی این قطعه به شکلی طراحی شده است که طول عمر سیستم را افزایش می دهد.
هرچه ظرفیت دستگاه افزایش یابد به جای اینکه از یک کمپرسور استفاده شود معمولاً دو کمپرسور و ۲ مدار برای تبرید نیاز است. دقت کنید که این محصول علاوه بر اینکه سبب کاهش مصرف برق می شود می تواند پروتکل کار مرحله ای برای کمپرسورها را اجرا کند و فشار کمی به دستگاه وارد شود.  این موضوع در کاتالوگ مینی چیلر نیز قید شده است. در واقع یکی از معایب مینی چیلر سبب خراب شدن کمپرسور می شود به واسطه کارکرد مرحله ای و توان ۵۰ درصدی هر کمپرسور، برطرف می شود. موضوع دیگر اینکه به طور کلی این محصول به شکلی کار می کند که ضریب اطمینان سیستم را بیشتر می کند.
کندانسور یکی دیگر از قطعات مینی چیلر محسوب می شود. کندانسورها در مدل حرارتی هستند و به طور کلی در نوع هوا خنک و آب خنک طراحی می شود. وظیفه آن در این دستگاه این است که سبب می شود گرمای بیشتر از حد مبرد گزینه می شود و شرایط برای ادامه سیکل کاری دستگاه فراهم می شود.

ساخت سیستم مینی چیلر

ساخت سیستم مینی چیلر

نقش اواپراتور در مینی چیلر چیست؟

سیستم مینی چیلر به شکلی طراحی شده است که اواپراتور در آن نقش بسیار زیادی دارد. معمولاً اواپراتوری که استفاده می شود از مدل های پوسته فولادی و لوله های مسی هستند. برخی از سبک ها به شکلی است که در سبک های صفحه ای یا پلیتی طراحی شده است و وظیفه دارد تا دمای آب را کاهش دهد. اواپراتورها به طور کلی دارای یک لوله ورود و یک لوله خروج برای مبرد هستند و همینطور یک لوله ورود و خروج برای آب نیز دارند. حال آب یا سیالی که برای این دستگاه وجود دارد می بایست سرد شود.
معمولاً پوسته خارجی که برای اواپراتور در نظر گرفته می شود با فوم مخصوص عایق کاری می شود و این روال سبب می شود تا راندمان آن نیز به واسطه کمتر شدن اتلاف انرژی بیشتر شود و همینطور جلوی شکل گیری قطرات آب نیز گرفته می شود.

 تجهیزات جانبی

اگر بپرسید که مهمترین بخش ساخت مینی چیلر چیست باید کرد که تابلو برق! در واقع برای اینکه سطح کارکرد دستگاه مینی چیلر کنترل شود از یک تابلو برق استفاده می شود تا بتواند همه تجهیزات کنترل کننده برقی را روی آن نصب کرد. در برخی از کاربردهای خاص نیز برای اینکه شرایط درستی ارزیابی شود از سیستم پی ال سی برای کنترل کارکرد دستگاه استفاده می شود.
از دیگر تجهیزات مهم برای ساخت مینی چیلر می توان به شیر انبساط مکانیکی یا الکترونیکی اشاره کرد و همینطور قطعاتی مثل پمپ آب، مخزن عایق کاری شده و همینطور شیر سرویس و شیرهای برقی و … نیز در این تجهیزات عملکرد مناسبی دارند. نیاز است که یک سری قطعات محافظ برای ولتاژ و جریان آب و … نیز در نظر گرفته شود. از یاد نبرید که تجهیزات به کار رفته برای مینی چیلرها به شکلی است که می تواند راهکاری عالی برای پروسه سرد سازی داشته باشد.
انواع مبرد مینی چیلر چیست ؟ مبردها در معمولاً در انواع مختلف هستند مثلاً یکی از انواع پر کاربرد R407 است که بر اساس نیاز یا درخواست مشتری ارزیابی می شود. البته که این مبردها به واسطه سبکی که دارند قیمت گذاری می شوند و بر روی قیمت نهایی دستگاه اثر گذار است.

نتیجه گیری

در این مقاله در ابتدا پاسخ سوال مینی چیلر چیست را دادیم تا متوجه شویم که این دستگاه دقیقاً چه سیستمی است و چه عملکردی دارد. پس از آن بررسی کردیم که سیستم سرمادهی مینی چیلر چیست و چه کاربردی دارد. بسیار مهم است که بررسی کنید اجزای اصلی ساخت مینی چیلر چیست و چطور می توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.
در خرید مینی چیلر سعی کنید دقت زیادی به کندانسور داشته باشید. این مبدل حرارتی به شکلی کار می کند که می تواند بر مصرف آب و هزینه نگهداری اثر گذار باشد. از سوی دیگر مشکلات بهداشتی نیز به واسطه انتخاب کندانسور مناسب برطرف می شود. دقت شود که ظرفیت این محصول به طور کلی به واسطه کیفیتی که دارد مورد بررسی قرار می گیرد و سطح کیفیت بالایی برای آن گزارش شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر  و خرید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.