وی آر اف چیست؟

وی آر اف یا همان VRF چیست ؟ شاید تا به حال با این اصطلاح مخفف برخورد نکرده باشید. این اصطلاح به سیستم های تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش اشاره می کند.

مبانی سیستم وی آر اف چیست ؟    

سیستم VRF سیستم های پمپ حرارتی انبساطی مستقیمی هستند که در آنها چندین دستگاه داخلی به یک دستگاه متراکم متداول متصل می شوند ، که می تواند منبع هوا یا آب از طریق شبکه لوله کشی مبرد باشد.

در سیستم های وی آر اف از کمپرسورهای مبتنی بر اینورتر استفاده می شود ، که سرعت و جابجایی مبرد را بر اساس شرایط کل سیستم تغییر می دهند. این روش به بهبود کارایی در مقایسه با سیستم های معمولی کمک می کند و باعث کاهش مصرف انرژی در شرایط نیمه بار می شود. سرعت کمپرسور با توجه به دما و فشار اشباع بالا و پایین و همچنین تا چه اندازه مقادیر از پیش تعیین شده تعیین شده توسط منطق صفحه کنترل واحد تعیین می شود. در حالت خنک کننده ، دمای اشباع تبخیر هدف تقریبا ۶ درجه سانتیگراد است و در حالت گرمایش ، دمای چگالش هدف تقریبا ۱۱۵ درجه است. در نظر گرفتن این نکته مهم، دما از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در نهایت دمای هوای تخلیه شده از فن کویل را تعیین می کند ، که ممکن است بر میزان تهویه مورد نیاز تأثیر بگذارد.

ظرفیت در دستگاه های داخلی نیز کنترل می شود. دریچه های انبساط در سیم پیچ داخلی ، دریچه های انبساط الکترونیکی هستند که می توانند در مراحل بین کاملا باز و کاملا بسته تعدیل شده و به درصد دهانه مطلوب برسند. شیرهای انبساطی مقدار مبرد را از طریق سیم پیچ واحد داخلی براساس نقطه تنظیم اتاق ، برگشت واقعی یا هوای اتاق (اندازه گیری شده از طریق سنسور هوای برگشتی یا در صورت وجود در کنترل کننده از راه دور اندازه گیری می کنند) ، دمای بیش از حد گرم در کویل  تنظیم می کنند (در صورت وجود حالت خنک کننده) ، یا خنک سازی در کویل (اگر در حالت گرمایش باشد). این کنترل مهم است که در طراحی تهویه مورد توجه قرار گیرد زیرا این دستگاه ها احتمالاً قادر به کنترل میزان تنظیم دمای هوای تخلیه نخواهند بود. وی آر اف چیست؟ و چقدر می توان در سیستم تهویه از آن استفاده کرد.

طراحی فن کویل وی آر اف چیست ؟    

دستگاه های داخلی خط تولید ،  به طور معمول از ۰.۵-۸ تن اسمی ظرفیت خنک کننده متغیر است. دستگاه های داخلی داکت شده معمولاً cfm نامی را در فشارهای بین ۰.۴-۰.۸ اینچ هوای مرطوب تولید می کنند. این پارامترها مهم است که باید به خاطر بسپارید ، زیرا نسبت گرمای معقول در نهایت توانایی دستگاه را برای رطوبت زدایی از هوای خارج تعیین می کند ، و برای اطمینان از افت فشار در فیلتراسیون هوا به علاوه ، باید فشارهای فشار ثابت نیز بررسی شوند. کانال نصب شده مانع جریان هوای واحد نمی شود.

فن کویل های VRF مدل تولید معمولاً به سه سیم پیچ ردیفی محدود می شوند که به صورت پیکربندی های دمنده مرتب شده اند. دستگاه های داخلی معمولاً دارای نسبت گرمای محسوس بین ۰.۷-۰.۸۵ در شرایط اسمی و جریان هوا در محدوده ۳۲۵-۴۵۰ cfm / ton هستند.

این تغییرات برای در نظر گرفتن طرح بسیار مهم است ، زیرا تغییر در نسبت گرمای محسوس بر دمای هوای تخلیه به فضا تأثیر می گذارد. دمای هوای تخلیه تحت تأثیر نسبت گرمای محسوس سه ظرفیت مختلف فن کوئل از همان مدل قرار می گیرد. رساندن هوای تأمین کننده با نقطه شبنم بالاتر از فضای اشغال شده ، به تدریج نسبت رطوبت موجود در فضا را افزایش می دهد و می تواند باعث ناخوشایند و ناخوشایند ساکنان شود. این امر اغلب نادیده گرفته می شود اما می تواند منجر به کاهش نقاط تنظیم شده خنک کننده برای احساس راحتی بیشتر شود.

مدنظر قرار دادن دمای هوای ورودی و VRF چیست ؟    

همچنین لازم به ذکر است که مهندسان باید دمای هوای ورودی را در کویل دستگاه VRF در نظر بگیرند. دامنه های مجاز کار برای فن کویل های استاندارد VRF 58 درجه تا ۸۲ درجه هوای مرطوب در عملیات خنک سازی و ۵۸ درجه تا ۸۰ درجه هوای خشک در گرمایش است.

اگر هوای بیرونی در فضای اشغال شده به فن کویل وارد شود ، طراحان باید اطمینان حاصل کنند که دمای هوای مختلط ورودی به کویل برای مدت طولانی از این محدودیت ها فراتر نرود تا از خاموش شدن یا خرابی تجهیزات جلوگیری شود. دمای هوای مخلوط نیز بر روی عملکرد سیم پیچ در حالت سرمایش و گرمایش تأثیر می گذارد. درجه کویل خنک کننده در شرایط تبادل هوایی بر اساس ۸۰ درجه و ۷۰ درجه هوای خشک برای گرم کردن است. اگر هوای ورودی به کویل از این دما منحرف شود ، عملکرد کویل از رتبه بندی کاتالوگ منحرف می شود. برای خنک سازی ، کاهش دمای هوای ورودی ظرفیت کویل را کاهش می دهد و در گرمایش ظرفیت کویل را افزایش می دهد. این تابعی از اختلاف میانگین دمای ورود به سیستم بین دمای مبرد و هوا در سراسر کویل است که در هنگام انتخاب استراتژی تهویه اهمیت دارد.

برای سیستم وی آر اف بدون کانال، تولید کنندگان معمولاً توانایی ادغام درصد خاصی از هوای خارج را تبلیغ می کنند. این معمولاً برای دستگاه های نوع کاست معمول است. با توجه به تجربیات گذشته ، توصیه می کنم دمای هوای مختلط را تعیین کرده و مطمئن شوید که در محدوده عملکرد تجهیزات است.

سیستم وی آر اف یا VRF چیست

سیستم وی آر اف یا VRF چیست

سیستمهای VRF هوای خارج و وی آر اف چیست ؟    

برای برنامه هایی که به ظرفیت های نهفته بالاتر و قابلیت های جریان هوای بالاتر یا فشار استاتیک بیشتر نیاز دارند ، می توان با استفاده از کیت سوپاپ های کنترل شده تهیه شده توسط چندین تولید کننده وی آر اف ، فن کویل های سومی و کنترل کننده های هوا را به کندانسورهای VRF متصل کرد. اکثر تولید کنندگان VRF همچنین می توانند فن کویل کانال مدل کاتالوگ را برای استفاده با دمای هوای ورودی بالاتر و پایین تهیه کنند. به طور معمول ، این دستگاه ها دمای هوای خارج را بین ۲۳ درجه هوای خشک تا ۹۵ درجه هوای خشکB / 85 درجه هوای مرطوب مجاز می کنند. ظرفیت ها در شرکت های تولیدی متفاوت خواهد بود و این دستگاه ها معمولاً ملاحظات کاربردی اضافی دارند. حال میخواهیم بدانیم VRF چیست ؟ و در تهویه محل چقدر نقش دارد؟   

طراحان همچنین باید در نظر بگیرند که هوای خارج ممکن است بیش از حد در طول روز سرد باشد ، به ویژه در شرایط اوج ، و هنگام اعمال فاکتورهای تنوع در سیستم های VRF ، جایی که کندانسورها به هر دو سیستم DOAS و پایانه های تهویه مطبوع متصل هستند ، باید احتیاط شود.

گزینه دیگر استفاده از یک سیستم کاملاً جداگانه برای تهویه هوای خارج است. این کار را می توان با دستگاه های بسته بندی شده و کنترل کننده های هوا انجام داد که دامنه های cfm و دما بیشتر ، کنترل ظرفیت و فیلتراسیون دقیق تر دارند. بسیاری از دستگاه های تهویه هوای خارج نیز از طریق استاندارد سیستم تهویه مطبوع هوای خارج  ، رتبه بندی عملکرد واحدهای سیستم هوای خارج رتبه بندی می شوند ، که به طراحان اجازه می دهد کارایی دستگاه را به درستی ارزیابی کنند.

روش های تهویه هوا خارجی و وی آر اف چیست؟    

راهنمای طراحی برای سیستمهای اختصاصی هوای خارج سه روش تهویه را برای تهویه مکانیکی مشخص می کند – مستقیم ، یکپارچه و عایق بندی است.

روش مستقیم سیستم VRF چیست؟    

روش مستقیم مبتنی بر رساندن هوای تصفیه شده در خارج به فضای اشغال شده است. هوای تهویه را می توان مستقیماً از طریق یک مجرای اختصاصی به فضا رساند و یا می توان به فن کوئل یا هوا گیر استفاده کرد که برای خنک سازی راحت استفاده می شود. در هر صورت ، سیم پیچ (های) خنک کننده و گرمایشی هواگیر هوا یا فن کوئل فضا باید به اندازه مناسب اندازه شده و فضا و بار ساختمان را برای هوای خارج از منزل انتخاب کند. روش مستقیم معمولاً ارزانترین گزینه طراحی است ، زیرا هیچ دستگاه تهویه هوای خارجی یا دستگاه تهویه بازیابی انرژی برای تصفیه هوای خارج وجود ندارد. با این حال ، ظرفیت اضافی مورد نیاز دستگاه خنک کننده ممکن است هزینه تجهیزات را افزایش دهد.

روش یکپارچه در وی آر اف چیست ؟    

در روش تلفیقی ، یک واحد اختصاصی هوای خارج یا واحد بازیابی انرژی برای پیش تصفیه هوای خارج برای رساندن به فضای اشغال شده استفاده می شود. پیش تصفیه به منظور تهویه هوای خارج طراحی شده است تا بارهای معقول و نهان را از سیم پیچ های خنک کننده و گرمایشی خارج کند. چه میزان پیش درمانی به تیم طراحی بستگی دارد که باید شرایط را بر اساس هزینه و امکان سنجی ارزیابی کند. شما می توانید جهت جواب به این پرسش مقالات دیگری را هم مطالعه کنید.

روش عایق بندی سیستم VRF چیست ؟    

روش عایق بندی از یک سیستم اختصاصی هوای خارج برای تهویه کامل هوای تهویه استفاده می کند به طوری که هیچ فن آوری اضافی توسط فن کوئل یا کنترل کننده هوا که برای خنک سازی راحت استفاده می شود لازم نیست. این روش می تواند ظرفیت مورد نیاز تجهیزات ترمینال را کاهش دهد زیرا دیگر نیازی به تحمیل بار تهویه نیست. در عملیات خنک سازی ، دستگاه تهویه هوای خارجی معمولاً هوای خارج را به دمای نقطه شبنم زیر دمای نسبت رطوبت فضا مطبوع می کند ، که منجر به دمای هوای تأمین کننده به اندازه کافی پایین می شود تا برخی از بار خنک کننده فضا را نیز جبران کند.

نتیجه گیری

VRF چیست؟ حالا می توانید جواب این پرسش را بدهید. چندین ویژگی اصلی سیستم های VRF و چگونگی تأثیر آنها بر تهویه هوای خارج مورد نیاز توسط قوانین ساختمان را بررسی کردیم. طراحان باید از کدهای محلی خود برای نیازهای خاص تهویه و همچنین قوانی دیگر برای انواع خاص ساختمان مانند مراقبت های بهداشتی استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه VRF چیست و سایر اطلاعات همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.