وی آر وی

VRV چیست ؟ برای پاسخ به این پرسش، سیستم وی آر وی را بررسی می کنیم. سیستم VRV نسبت به سایر سیستم های سرمایش و گرمایش متفاوت است.
حروف اختصاری VRF مخفف Variable Refrigerant Flow است. واقعیت این است که اینها دو اسم متفاوت برای همان فناوری هستند.
چرا دو اسم برای یک چیز وجود دارد؟ در سال ۱۹۸۲ ، صنایع Daikin اولین سیستم Variable Refrigerant Volume را اختراع کرد و اصطلاح تجاری VRV را به نام خود ثبت کرد. وقتی بعدا شرکتهای دیگری آمدند و سیستم هایی را با استفاده از فناوری مشابه توسعه دادند ، مجبور شدند آن را چیز دیگری بنامند. از همین جا اصطلاح Flow Refrigerant Flow متغیر است.
بنابراین اگر سیستمی را به نام VRV می بینید ، مشخص است که سیستم Daikin است. از طرف دیگر ، اگر VRF نامیده شود ، توسط شخص دیگری ساخته شده است. حروف اختصاری  VRF اصطلاحی است که بیشتر شرکت ها از آن استفاده می کنند. این روش رایج ترین استفاده از این فناوری است ، اما VRV در واقع نام اصلی است.

VRF و VRV چیست ؟

فناوری VRV و VRF (جریان مبرد متغیر) ، دو اصطلاح متفاوت برای فناوری یکسان هستند.

  1. اول ، این سیستم ها فقط از مبرد برای ایجاد هوای خنک استفاده می کنند. این را با یک سیستم HVAC سنتی مقایسه کنید که از آب برای خنک کردن هوا استفاده می کند. در یک سیستم سنتی ، از مبرد فقط برای خنک سازی آب استفاده می شود که سپس از طریق سیستم پخش می شود. حالا سوال VRV چیست؟ چندان مبهم نخواهد بود.
  2. ثانیا ، یک سیستم VRF از کمپرسور اینورتر استفاده می کند. این کمپرسورهای کم مصرف مصرف برق بسیار محدودی دارند و به دستگاه اجازه می دهند تا فقط انرژی کافی را برای خنک سازی جزئی سیستم بکشاند.
  3. بعد ، سیستم های VRF دارای چندین کنترل کننده هوا هستند که می توانند در یک حلقه مبرد به یکدیگر متصل شوند.
  4. سرانجام ، این ویژگی تعریف کننده به سیستم های VRF امکان گسترش مدولار برای پروژه های در حال رشد را می دهد.

نحوه کار وی آر وی چیست؟

اصطلاح VRV فناوری است که حجم مبرد را در سیستم متناوب می کند تا با نیازهای دقیق ساختمان مطابقت داشته باشد. فقط یک مقدار حداقل انرژی برای سیستم لازم است تا دمای تنظیم شده را حفظ کند و اطمینان حاصل کند که در صورت عدم شناسایی سرنشینان در اتاق ، سیستم به طور خودکار خاموش می شود. این مکانیسم منحصر به فرد در طولانی مدت به پایداری بیشتری دست می یابد ، زیرا کاربران نهایی ضمن کاهش انتشار کربن سیستم خود ، در هزینه های انرژی صرفه جویی می کنند.
سیستم VRV با حداکثر ۶۴ دستگاه داخلی به ۱ دستگاه خارجی متصل است و عملکردی مشابه سیستم Multi-Split دارد. هر دستگاه داخلی مستقل ظرفیت مورد نیاز خود را بر اساس دمای داخلی فعلی و دمای درخواستی از کنترل از راه دور (نقطه تنظیم) تعیین می کند. VRV چیست؟ دیگر سوال مبهم و دشواری نخواهد بود.
تقاضای کل در بین تمام دستگاه های داخلی تعیین می کند که دستگاه خارجی چگونه حجم و دمای مبرد را متناسب با آن تنظیم می کند. فقط با تأمین سرمایش یا گرمایش مورد نیاز ، کمپرسور اینورتر همچنان در هنگام کار VRV مقدار زیادی انرژی را ذخیره می کند.

مزایای وی آر وی چیست؟

  • صرفه جویی در انرژی و VRV چیست؟

کنترل دقیق فردی و فناوری اینورتر ، مصرف انرژی را به حداقل می رساند تا صرفه جویی در مصرف انرژی بهینه باشد.
با یکپارچه سازی فناوری های پیشرفته نرم افزاری و سخت افزاری برای صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی در حین کار واقعی و ترکیب فن آوری های VRV ، VRT و VAV ، هم به صرفه جویی در انرژی و هم به تهویه مطبوع راحت کمک می کند.

  • طراحی سازگار وی آر وی

طراحی مدولار دستگاه های بیرونی و انتخاب گسترده دستگاه های داخلی از طراحی سیستم که به طور ایده آل متناسب با محیط نصب شده باشد اطمینان می دهند.
توابع کنترل فناوری اینورتر در صفحه مدار چاپی ادغام شده است. علاوه بر بهبود قابلیت اطمینان ، این امر باعث کاهش تعداد قطعات و امکان کوچک سازی می شود

  • کنترل فردی وی آر وی چیست؟

سیستم های VRV تنظیمات کنترل آب و هوا را برای هر منطقه فراهم می کنند تا حداکثر راحتی را در تنظیمات ساختمان تجاری داشته باشند.

  • طرح بندی انعطاف پذیر VRV چیست ؟

علاوه بر حداکثر اتصال ۶۴ دستگاه داخلی به ۱ دستگاه خارجی ، مقدار زیادی برای طول لوله و اختلاف سطح یک طرح انعطاف پذیر را ایجاد می کند.
عملکرد شارژ مبرد اتوماتیک با فشار دادن یک سوئیچ بعد از پیش شارژ کردن ، میزان شارژ مبرد مناسب و بسته شدن دریچه های خاموش را به طور خودکار انجام می دهد. این عملکرد به بهره وری عملکرد بهینه ، کیفیت بالاتر و نصب آسانتر کمک می کند.

وی آر وی یا VRV چیست

وی آر وی یا VRV چیست

نحوه کار VRV چیست ؟

سیستم VRV نوعی سیستم چند تقسیم شده است. این یک دستگاه خارجی دارد که ممکن است شامل یک یا چند کمپرسور باشد. این توسط لوله های مبرد به چندین دستگاه داخلی (گیرنده های هوا) متصل می شود. همچنین سیم کشی ارتباطی وجود دارد که دستگاه خارجی را به هر دستگاه داخلی متصل می کند.
مبرد از دستگاه خارج به داخل دستگاه ها می رود ، به طور کلی در هر حلقه مبرد چندین دستگاه داخلی وجود دارد. این امکان را برای بسیاری از دستگاه های داخلی فراهم می کند تا به یک دستگاه خارج متصل شوند. به عنوان مثال ، سیستم های VRV تجاری Daikin اجازه می دهد حداکثر ۶۴ دستگاه داخلی به یک دستگاه خارجی متصل شود.
سیستم VRV شامل کمپرسورهایی است که به فناوری اینورتر مجهز هستند. این امکان را برای کمپرسورها فراهم می کند تا دقیقاً متناسب با شرایط داخلی و خارجی و همچنین تعداد دستگاه های داخلی در هر زمان مشخص ، دقیقاً بر روی سرعت مورد نیاز برای گرم کردن یا سرمایش تنظیم شوند.
اما آنچه واقعاً فناوری VRV را از سایر سیستم های چند کانالی بدون کانال جدا می کند ، کنترل دقیق جریان مبرد است. در یک سیستم VRV ، دریچه های انبساط الکترونیکی ویژه جریان مبرد را به داخل دستگاه در داخل دستگاه کنترل می کنند. با این دریچه ها ، دستگاه داخلی دقیقاً به اندازه مورد نیاز مبرد برای گرم کردن یا خنک سازی اتاق درون خود مبرد دریافت می کند.

انواع وی آر وی یا VRV چیست ؟

سه سیستم مختلف VRV وجود دارد: خنک کننده ، پمپ حرارت و بازیابی گرما. سیستم های فقط خنک کننده فقط خنک سازی و رطوبت زدایی را فراهم می کنند. سیستم های پمپ حرارتی محبوب ترین نوع هستند. هم گرمایش و هم سرمایش را تأمین می کنند. با این حال ، یک سیستم پمپ حرارتی فقط یک یا دیگری را در یک زمان مشخص در اختیار تمام دستگاه های داخلی قرار می دهد.
سیستم های بازیابی گرما فناوری جدیدتر و پیچیده تری است. با استفاده از این سیستم ها ، برخی از دستگاه های داخلی یک سیستم می توانند در حال گرم شدن باشند در حالی که برخی دیگر به همان دستگاه خارج متصل می شوند و همزمان خنک می شوند. این امر با انتقال گرما از اتاق های خنک شده به اتاق هایی که گرم می شوند حاصل می شود. بسته به سیستم ، این ممکن است به خطوط مبرد اضافی نیاز داشته باشد.

نکات مثبت و منفی سیستم های VRV چیست ؟

سیستم های VRV مزایای زیادی دارند. اول و مهمترین ، آنها امکان کنترل دقیق منطقه را فراهم می کنند. با استفاده از سیستم VRV ، مجبور نیستید برای گرم کردن یا خنک کردن اتاق هایی که استفاده نمی شود ، هزینه و انرژی را هدر دهید.
بعلاوه ، سیستم هر اتاق را در نقطه تنظیم خود نگه می دارد. این به سرنشینان این امکان را می دهد تا دمای فضای خود را کنترل کنند بدون اینکه بر راحتی دیگران تأثیر بگذارد. این می تواند به خصوص در ساختمان هایی که تغییرات زیادی در دما یا تعداد ساکنین آن در یک اتاق دارید بسیار مفید باشد.
علاوه بر کنترل منطقه ، سیستم های VRV عملکرد بسیار کارآمدی را ارائه می دهند. به لطف فناوری اینورتر ، کمپرسورها برای بارهای جزئی می توانند با سرعت بسیار کم کار کنند. این باعث صرفه جویی در انرژی می شود. این با استفاده از حداقل مقدار مبرد مورد نیاز برای شرایط فعلی است. این یک راندمان افزایش یافته توسط حجم مبرد متغیر است.
این نوآوری های تکنولوژیکی باعث می شود که سیستم های VRV تا ۵۰٪ کارآمدتر از سایر سیستم های HVAC معادل باشند. پس انداز قابل توجه با چنین سرمایه گذاری بلند مدت جمع می شود.
سیستم های VRV همچنین این مزیت را دارند که با تغییر نیازهای ساختمان ، مدولار بوده و به راحتی قابل گسترش هستند. بعلاوه ، آنها فضای کمتری نسبت به مجاری یا لوله های آب استفاده شده با سایر سیستمهای HVAC سنتی دارند و امکان طرح بندی انعطاف پذیر را دارند.
از طرف دیگر ، نصب سیستم های VRV گران تر از برخی دیگر از سیستم های HVAC است. و آنها برای گرم کردن یا خنک سازی فضای داخلی بسیار بزرگ طراحی نشده اند ، زیرا دستگاه های داخلی به طور کلی حداکثر ۳-۵ تن ظرفیت دارند. اگرچه ممکن است استفاده از VRV در محیط های صنعتی و تولیدی را محدود کند ، اما برای بیشتر استفاده های تجاری و مسکونی کافی است.

نتیجه گیری

VRV چیست ؟ از زمان اختراع Daikin فناوری VRV در سال ۱۹۸۲ ، VRV به توسعه و پیشرفت خود ادامه داده است. امروزه مشتریان می توانند با استفاده از فناوری VRV از کارایی بالا و کنترل دقیق راحتی برخوردار شوند. ساختمان های تجاری در سراسر جهان به فناوری VRV متکی هستند. تکنولوژی VRV فناوری آینده سیسستم های HVAC مسکونی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.