چگونه می توان واحد داخلی اسپلیت خود را در خانه تمیز کرد؟

تعمیر و نگهداری اسپلیت
تعمیرات و نگهداری سیستم های تهویه مطبوع
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
بهترین داکت اسپلیت
شرایط انتخاب داکت اسپلیت
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
Show all

چگونه می توان واحد داخلی اسپلیت خود را در خانه تمیز کرد؟

تمیزکاری اسپلیت

تمیزکاری اسپلیت

سیستم های تهویه مطبوع در تنظیم دمای مناسب منازل و دفاتر ما به ویژه در تابستان نقش اساسی دارند. سیستم های تهویه مطبوع به یک منظره معمول در هر خانه تبدیل شده است و باعث می شود خانه شما در هوای گرم خنک شود. استفاده طولانی مدت از AC بدون هیچ گونه تعمیر و نگهداری می تواند دستگاه شما را خراب کند، بنابراین هزینه های غیر ضروری را در پی دارد.
نگهداری و تمیز کردن هرگونه کولر گازی به صورت دوره ای برای جریان هوای تازه حیاتی است و همچنین به افزایش طول عمر دستگاه کمک می کند. اگر مراحل زیر را دنبال کنید، تمیز کردن قسمت داخلی کولر گازی اسپیلت آسان است:

مرحله ۱: تهویه مطبوع را خشک کنید
اگر از کولر گازی استفاده می شود، رطوبت و احتمالاً آب نیز در آن وجود دارد. قبل از شروع فرایند تمیز کردن AC، خشک کردن آن ضروری است. سیستم تهویه مطبوع را روی “حالت فن” قرار دهید و آن را به مدت ۳۰-۴۰ دقیقه روشن کنید زیرا این امر به تبخیر رطوبت کمک می کند.

مرحله ۲: دستگاه را از منبع تغذیه جدا کنید
قبل از شروع به تمیز کردن هر دستگاه، ضروری است دستگاه را از منبع تغذیه جدا کنید. قبل از شروع به جداسازی آن برای تمیز کردن، مطمئن شوید منبع تغذیه آن وجود ندارد.

مرحله ۳: دستگاه را با یک کیسه تمیز کننده بپوشانید
پس از قطع دستگاه از منبع تغذیه آن، یک کیسه زباله بزرگ یا یک کیسه هوا را در اطراف واحد داخلی AC قرار دهید تا تمام خاک و قطرات ریزش را بگیرد.

مرحله ۴: پنل جلویی را جدا کنید
قفل ها یا زبانه هایی را که پنل جلویی واحد داخلی کولر گازی شما را در خود جای داده است قرار دهید، قفل ها را باز کرده یا زبانه ها را فشار داده و با دقت پانل را به سمت بالا بلند کنید تا به قسمت داخلی دستگاه خود دسترسی پیدا کنید. اگر صفحه بیرون نیامد، آن را با یک دست نگه دارید تا فضای داخلی را تمیز کنید.

تعمیر اسپلیت در خانه

تعمیر اسپلیت در خانه

مرحله ۵: فیلترهای هوا را باز کنید
هنگامی که پنل جلویی کولر گازی خود را جدا یا بلند می کنید، قطعات مستطیلی بلندی که به دستگاه وصل شده اند، فیلترهای هوای شما هستند. زبانه هایی را که فیلترهای هوا را به دستگاه وصل می کند، پیدا کنید، آنها را فشار داده و فیلترهای هوا را بردارید. اگر نمی توانید برگه ها را پیدا کنید، راهنمای کاربر را برای راهنمایی بررسی کنید. گرد و غبار فیلترها را با کمک جاروبرقی یا مسواک تمیز کنید.

مرحله ششم: فیلترهای هوا را بشویید
هنگامی که فیلترهای هوا را از دستگاه جدا کرده و گرد و غبار را با موفقیت باز کردید، آنها را با صابون ملایم و آب خنک تمیز بشویید تا ذرات ریز خاک از بین بروند. از یک اسفنج یا یک تمیز کننده برای تمیز کردن فیلترها استفاده کنید تا همه گرد و غبار را به آرامی از بین ببرید. فیلترها را کاملاً بشویید و قبل از تعمیر مجدد آنها را کاملا در هوا خشک کنید. از خشک شدن فیلترهای هوا در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا اکثر آنها ممکن است برای خشک شدن در زیر نور خورشید ساخته نشده باشند.

مرحله ۷: فیلترهای باکتری را تمیز کنید
پس از برداشتن فیلترهای هوا، برخی از مدلها دارای فیلترهای باکتریایی هستند که نیاز به تمیز کردن دارند. شما می توانید آنها را مانند فیلترهای هوا شستشو دهید. بگذارید فیلترهای هوا قبل از اینکه دوباره آنها را تعمیر کنید با هوا کاملا خشک شوند. همچنین می توانید از پاک کننده و تصفیه کننده کولر گازی برای از بین بردن باکتری ها و میکروب های فیلترها استفاده کنید. این پاک کننده همچنین هرگونه بوی نامطبوع را از AC حذف می کند.

مرحله ۸: باله های خنک کننده را تمیز کنید
باله های خنک کننده شبیه مجموعه ای از خطوط فلزی هستند که در جریان متناوب قرار دارند و پس از برداشتن فیلترهای هوا قابل مشاهده هستند. برای پاک کردن گرد و غبار از باله های خنک کننده، از یک دمنده هوا استفاده کنید. می توانید یک جعبه یا یک کیسه را به دمنده هوا وصل کنید تا بتواند تمام گرد و غبار باله ها را جمع کند. با دقت تمام خطوط فلزی را بدون دست زدن به آنها بکشید. تمیز کردن باله ها روند خنک کننده را افزایش می دهد. می توانید تمیز کننده کولر را کمی روی باله ها بپاشید و بگذارید خشک شوند تا دفعه بعد که AC را روشن می کنید، اتاق شما را با هوای تازه و دلپذیر پر کند.

مرحله ۹: سیم پیچ ها را تمیز کنید
سیم پیچ ها قطعات فلزی گرد هستند که از مرکز واحد داخلی عبور می کنند. بهترین راه برای تمیز کردن این کویل ها استفاده از اسپری اواپراتور بدون آبکشی است. می توانید آنها را در مغازه های سخت افزاری محلی خود یا به صورت آنلاین پیدا کنید. هنگامی که تمیز کننده اواپراتور را روی سیم پیچ ها اسپری می کنید، بگذارید بماند و بعد از حدود ۲۰-۳۰ دقیقه آن را پاک کنید.

مرحله ۱۰: اسپری ضد قارچ
اسپری ضد قارچ تهویه مطبوع به جلوگیری از رشد قالب در قسمتهای داخلی دستگاه کمک می کند. از اسپری برای ضدعفونی کردن سیم پیچ ها و باله هایی که احتمال ایجاد سموم در آنها وجود دارد، استفاده کنید. همچنین می توانید فیلترهای هوای ac را با کمک اسپری ضد قارچ ضدعفونی کنید. اجازه دهید اسپری حدود ۵ دقیقه بماند قبل از اینکه فیلترهای هوا را دوباره به جریان متناوب متصل کنید. در صورت عدم یافتن این اسپری در فروشگاه سخت افزار مجاور، می توانید آن را بصورت آنلاین پیدا کنید.

مرحله ۱۱: فیلترهای هوا و باکتری ها را تعمیر کنید
قبل از اینکه فیلتر هوا را بچرخانید، تا فیلتر باکتری ها دوباره به جریان متناوب متصل شوند، مطمئن شوید که خشک شده اند. با استفاده از یک پارچه خشک تمام رطوبت را به سرعت پاک کنید. هر دو فیلتر را در داخل ac تعمیر کنید. آنها باید به راحتی به موقعیت خود برگردند، و اگر با مشکل روبرو شدید، دفترچه راهنمای کاربر را بررسی کنید. دفعه بعد که AC را روشن می کنید، این فیلترها باید به شما cl بدهند

هوای خوب و تازه با تثبیت پنل جلویی، فیلترها را بپوشانید. پنل را به درستی چسبانده و با یک پارچه خشک تمیز کنید.

مرحله ۱۲: خطوط تخلیه را بشویید
لوله ای که واحدهای داخلی و خارجی را جدا می کند جدا کنید. یک کیت شستشوی تحت فشار می تواند به رفع انسداد خطوط تخلیه AC کمک کند. کیت های شستشوی تحت فشار دارای یک نازل تحت فشار هستند که می تواند به رفع هرگونه گرفتگی در لوله تخلیه کمک کند. با استفاده از نیروی آب یا پاک کننده و با کمک نازل تحت فشار، می توانید خط تخلیه AC را مسدود کنید. قبل از اتصال مجدد لوله و روشن کردن جریان متناوب، مطمئن شوید که خط تخلیه را حداقل یک ساعت خشک کنید.

مرحله ۱۳: AC را روشن کنید تا خودش را تمیز کند
هنگامی که تمام قطعات را با خیال راحت برمی گردانید، ضروری است که دستگاه را دوباره به منبع تغذیه متصل کرده و بررسی کنید که آیا AC به درستی کار می کند یا خیر. آن را روی حداکثر خنک کننده تنظیم کنید و AC را برای حدود ۱۵-۲۰ دقیقه اجرا کنید تا تمام آب کثیفی که احتمالاً پس از شروع به کار دستگاه خارج می شود، تخلیه شود. یک کیسه تمیز کننده یا پارچه و سطل را آماده نگه دارید تا تمام آب کثیف جمع آوری شود. هنگامی که تمام آب کثیف توسط جریان هوا بیرون ریخته می شود، باید نسیمی خنک و تمیز را در حال جریان به داخل اتاق تجربه کنید.
اگر از کولر گازی خانگی خود به طور گسترده استفاده می کنید، لازم است حداقل فیلترهای هوا را به صورت دوره ای تمیز کنید تا همیشه در سطح مطلوب کار کند. علاوه بر این، در صورت اجازه زمان، می توانید کویل ها را با جارو برقی بدون استفاده از اسپری بدون شستشو تمیز کنید. نظافت و نگهداری کولر گازی یکی از راه های افزایش طول عمر دستگاه و همچنین کنترل کلی مصرف انرژی خانگی است. اگر به دنبال خرید کولر گازی اسپلیت جدید برای منزل یا محل کار خود هستید، می توانید از نمایندگی های برتر خرده فروشی ما در نزدیکی خود دیدن کنید. علاوه بر این، می توانید برای هر گونه راهنمایی یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *