چیلر اسکرال

چیلر اسکرال از دیگر انواع چیلر تراکمی است که برای سرما سازی در محیط های اداری، خانگی و سردخانه ها  مورد استفاده قرار می گیرد. همانند دیگر چیلر های تراکمی موجود، این چیلر نیز با توجه به کمپرسور به کار رفته در آن نام گذاری شده است. کارایی مناسب در ظرفیت های کم و پایین از ویژگی های کمپرسور به کار رفته در این چیلر می باشد. چیلر های اسکرال به دلیل وجود کمپرسور اسکرال نسبت به چیلر های رفت و برگشتی سر و صدای بسیار کم تری تولید می کنند و به دلیل ساختار ساده ای که دارند، می توان به سادگی از آن ها نگهداری کرد و در صورتی که کمپرسور دچار خرابی شد به راحتی آن را تعمیر یا تعویض نمود. با مطالعه این مقاله شما با چیلر اسکرال و اجزای سازنده این چیلر بیشتر آشنا می شوید.

عملکرد چیلر اسکرال

مانند دیگر چیلرهای تراکمی ساخته شده، در ساختمان چیلر اسکرال نیز تجهیزات و اجزای مختلفی وجود دارد. از جمله این تجهیزات می توان به کمپرسور، دستگاه کندانسور، اواپراتور و سیال مبرد اشاره نمود. چیلرهای اسکرال فعالیت خود را بر پایه سیکل تبرید تراکمی انجام می دهند و قادر به خنک سازی محیط اطراف خود هستند.
در چیلر های تراکمی از جمله چیلر اسکرال، سیال مبرد وظیفه ایجاد سرما یا به اصطلاحی دیگر سرما سازی را بر عهده دارد. کمپرسور اولین بخشی است که سیال در آن حرکت کرده و از آن عبور می کند، زمانی که سیال گاز شکل به کمپرسور وارد می شود فشرده می گردد و دما و فشار آن تا حد قابل توجهی بالا می رود. پس از گذر از این مرحله سیال به خطوط لوله وارد می شود تا بتواند از راه لوله ها به کندانسور راه پیدا کند. بعد از اینکه سیال مبرد از کندانسور عبور کرد و مرحله تقطیر را در کندانسور پشت سر گذاشت، به یک شیر انبساط که داخل چیلر اسکرال وجود دارد هدایت و منتقل می گردد.
در شیر انبساط، سیال افت فشار پیدا می کند، در نتیجه دمای تبخیر سیال نیز کاهش می یابد. پس از کاهش دما، سیال در اواپراتور به جریان در آمده و وارد آن می شود. در اواپراتور، سیال با آب گرم تماس پیدا می کند.  در نتیجه این عمل سیال حالت مایع خود را از دست می دهد و به شکل گاز در می آید. بعد از اینکه سیال تغییر حالت داد، به کمپرسور دستگاه چیلر تراکمی اسکرال فرستاده می شود. با تکرار پی در پی این روند (سیکل) آب گرم چیلر خنک شده و عمل سرما سازی در این چیلر تکمیل می شود.

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال

انواع چیلر اسکرال

کندانسور به کار رفته در چیلر اسکرال می‌ تواند که چیلر را به انواع مختلفی تقسیم نماید. در صورتی­که تقسیم بر اساس نوع کندانسور به کار رفته در دستگاه صورت گیرد، چیلر می‌ تواند به دو دسته آب خنک و هوا خنک تقسیم شود.  در چیلر اسکرال آب خنک، در سیستم کندانسور از آب استفاده می شود و به کمک آب عمل خنک سازی محیط صورت می‌ گیرد. در خصوص چیلر تراکمی هوا خنک نیز عمل خنک سازی به وسیله جریان هوای آزاد انجام می شود.  می ‌توان گفت بزرگ‌ ترین و مهم ترین تفاوت چیلر اسکرال آب خنک و چیلر هوا خنک در قطعات به کار رفته برای ساخت دستگاه می باشد. از آنجا که چیلر هوا خنک به وسیله جریان هوا می‌تواند عمل خنک سازی را انجام دهد باید در ساخت آن از فن و در چیلر آب خنک به دلیل جریان آب در دستگاه، از لوله استفاده شود.

کمپرسور چیلر اسکرال

برای اینکه بتوانیم با ساختمان چیلرهای اسکرال بیشتر آشنا شویم لازم است که درباره نوع کمپرسور بکار رفته در چیلر اطلاعاتی کسب کنیم.  کمپرسورهای اسکرال  بسیار امروزی هستند و با آخرین فناوری ها و تکنولوژی موجود در خصوص ساخت کمپرسور ساخته شده اند. کمپرسور چیلر اسکرال از دو حلزون غیر هم محور ساخته شده است. در این دستگاه یک حلزون ثابت و داخل حلزون دیگر که متحرک است، قرار داده می شود. با حرکت حلزون متحرک، فرآیند فشرده سازی و تراکم سیال مبرد صورت می گیرد و گاز مبرد با قرار گرفتن در میان این دو حلزون فشرده و متراکم می گردد.
می‌ توان گفت که کمپرسورهای اسکرال بهترین و رایج ترین کمپرسورهایی هستند که جایگزین کمپرسورهای رفت و برگشتی می شوند. با توجه به ساختار کمپرسور های اسکرال، سیال مبرد برای فشرده سازی لازم است که به سمت یک روزه مارپیچ حرکت کند. هم این عمل باعث می ‌شود که تعداد قطعات متحرک کمپرسور کاهش پیدا کند و کمپرسور سر و صدای بسیار کمتری از خود تولید نماید. لازم به ذکر است که  سیال مبرد داخل مارپیچ گیر می‌افتد و دیگر جریانی به داخل کمپرسور باز نمی گردد.
مواردی که در پاراگراف بالا به صورت مختصر توضیح دادیم از عواملی است که باعث شده کمپرسورهای اسکرال برای ساخت و طراحی چیلرهای تراکمی مورد استفاده قرار گیرند. از دیگر مزیت های کمپرسور اسکرال می توان به امکان استفاده از کمپرسور ها در کنار یکدیگر اشاره نمود. یعنی برای اینکه دستگاه تقویت شود می توان به طور همزمان ۲ الی ۴ عدد کمپرسور اسکرال را در کنار یکدیگر نصب کرده و به منظور ایجاد سرما یا سرد سازی سیال مبرد از آن ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که استفاده از چند کمپرسور زمانی اهمیت دارد که بخواهید ظرفیت این نوع چیلر را افزایش دهید. علاوه بر اینکه استفاده از چند کمپرسور می تواند قدرت کنترل چیلر را افزایش دهد، باعث می شود که شما بتوانید توان چیلر را به صورت پلکانی کاهش یا افزایش دهید.
کمپرسورهای اسکرال با وجود ظرفیت پایین و کمی که دارند می توانند عملکرد بهتر و مناسب تری نسبت به کمپرسور های مشابه خود یعنی کمپرسور های پیستونی یا کمپرسورهای رفت و برگشتی داشته باشند. این مزیت باعث می‌ شود که استفاده از کمپرسور اسکرال برای ساخت چیلر تراکمی و تعبیه کمپرسور اسکرال در ساختمان چیلر کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر باشد. اگر بخواهیم راندمان کمپرسوراسکرال را با کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی مقایسه کنیم خواهیم دید که مصرف انرژی کمپرسور اسکرال بسیار پایین تر از کمپرسور اسکرو و پیستونی است، علاوه بر آن با وجود مصرف کم انرژی عملکرد و بازده کمپرسور اسکرال بسیار ویژه تر و بهتر خواهد بود. همانطور که در پاراگراف های بالاتر ذکر کردیم، ساختمان کمپرسور اسکرال بسیار ساده است و احتمال بروز خرابی در آن کمتر می باشد. شایان به ذکر است، در صورتی که کمپرسور اسکرال دچار خرابی شود، نیازمند تعمیر ویژه نخواهد بود و تعمیر آن هزینه زیادی را به کاربر تحمیل نخواهد کرد. ساختمان ساده کمپرسور اسکرال باعث می شود طول عمر کمپرسور افزایش پیدا کند و برای مدت طولانی بتواند به درستی کار کند.

مزایای استفاده

مزیت های متعدد دستگاه چیلر تراکمی اسکرال باعث شده که این چیلر نسبت به سایر چیلرهای تراکمی موجود در بازار از برتری خاصی برخوردار باشد. در ادامه به بررسی مزایا و برتری های چیلر اسکرال می پردازیم.

۱. سیستم حفاظتی
به منظور حفاظت از موتور و دیگر قطعات الکترونیکی بکار رفته در ساختمان ابن چیلر، در طراحی این دستگاه از محافظ هایی استفاده شده است.

۲. طول عمر بالا
همانطور که گفته شد این چیلر از قطعات متحرک ساخته شده همین امر باعث می شود که دستگاه دچار استهلاک کمتری شود و بتواند برای مدت طولانی کار کند، یا به اصطلاحی دیگر طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند.

۳. نگهداری و تعمیر آسان
کمپرسور به کار رفته در چیلر های اسکرال و کم بودن قطعات متحرک دستگاه، نسبت به دیگر چیلرهای موجود در بازار سبب گشته نگهداری و تعمیر چیلر اسکرال آسان باشد.

۴. سر و صدای کم
در چیلر ها مسئله تولید سر و صدا از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.  در میان تمامی کمپرسورهای ساخته شده برای چیلر، کمپرسور اسکرال سر و صدای کمتری تولید می کند و می توان گفت یکی دیگر از مهم ترین مزیت های چیلر اسکرال همین موضوع است.

معایب چیلر اسکرال

می‌ توان گفت قیمت بالای دستگاه چیلر اسکرال در مقایسه با دیگر چیلر های ساخته شده، بزرگ ترین عیب این دستگاه می باشد.

کاربردها

 چیلر اسکرال می تواند در ساختمان ها و مجموعه های زیر به کار گرفته شود:

– بیمارستان ها
– ساختمان های اداری
– مراکز تجاری
– رستوران ها
– سالن های ورزشی
– صنایع پتروشیمی
– مجتمع های مسکونی
– کارخانجات
– تالار های پذیرایی
– هتل ها
– سردخانه ها

جمع بندی

چیلر اسکرال فعالیت خود را بر پایه سیکل تبرید تراکمی انجام می دهد و می تواند بر این اساس کار تولید سرما یا به اصطلاحی دیگر سرما سازی را انجام دهد. همانند دیگر چیلرهای تراکمی، نام این چیلر نیز با توجه به نوع کمپرسور به کار رفته در چیلر انتخاب شده است. به دلیل توان و عملکرد کمپرسور اسکرال، برای طراحی چیلر های کوچک معمولا از این کمپرسور استفاده می گردد. از مهم ترین مزیت های این چیلر می توان به تولید کم سر و صدا و طول عمر مفید و بالای آن اشاره نمود. همانطور که گفته شده در صورت  بروز هرگونه خرابی در کمپرسور، می توان اقدام به تعمیر آن نمود که این امر هزینه بسیار کمی برای مصرف کننده ایجاد خواهد کرد. از آنجا که هزینه اولیه جهت خرید دستگاه بسیار زیاد است، می‌ توان همین موضوع را به عنوان بزرگ ترین عیب چیلر اسکرال تلقی کرد. این چیلر می تواند در ساختمان ها و مکان های مختلفی نظیر ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.