چیلر برای سالن پرورش قارچ

اگر شما هم جزو تولیدکنندگان قارچ هستید، برای تامین تهویه مطبوع سالن خود به یک خنک کننده مطمئن نیاز دارید. از این رو، از چیلر برای سالن پرورش قارچ خود استفاده خواهید کرد. اما چه روشی برای اینکار وجود دارد؟ آبا بدون چیلر نیز می توان یک سالن پیشرفته برای پرورش قارچ داشته باشیم؟ با ما باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

فضای استاندارد با حضور چیلر برای سالن پرورش قارچ

برای کشت قارچ می توانید از یک اتاق، زیرزمین، انبار متروکه، یا هر مکان خالی دیگر که دارای سقف مناسب باشد، استفاده نمود. این مکان باید توانایی نگهداری دمای اتاق را داشته باشد بطوری که تا حد امکان از اختلاف شدید درجه حرارت جلوگیری کند. چنانچه مکانی که برای اینکار استفاده می کنید، دارای تهویه هوای مناسبی نیست، می توانید از چیلر برای سالن پرورش قارچ خود استفاده کنید. وجود تهویه مطبوع برای پرورش قارچ ها کاملا ضروری و بنیادی است. در غیر اینصورت، کل زحمات شما در پرورش قارچ، به هدر رفته و محصولی را برداشت نخواهید کرد.

محیط کاشت

محیط کشت قارچ از کاه گندم، کاه جو، کاه برنج، تراشه چوب صنوبر و … تهیه می شود. در این کشت از خاک و کود استفاده نمی شود، بنابراین هیچگونه آلودگی زیست محیطی ندارد. این مورد، از جمله مزایای پرورش گلخانه ای یا سالنی قارچ محسوب می شود.

نحوه کشت

کاه و کلش خرد شده را یک شب در آب گذاشته تا کاملا مرطوب شده، سپس مدت ۲ تا ۳ ساعت در آب جوش پاستوریزه کرد. برای این کار می توان از یک بشکه خالی استفاده کرد. زمان پاستوریزه کردن از وقتی محاسبه می شود که آب به نقطه جوش رسیده باشد. جهت اطمینان خاطر بهتر است از دماسنج الکلی برای سنجش دمای آب جوش استفاده شود. سپس کاه را آبکش کرده آنرا به حال خود رها کرد تا پس از چند ساعت خنک شود بطوریکه با لمس کردن کاه با پشت دست هیچگونه گرمایی احساس نشود.

بذر پاشی با وجود چیلر برای سالن پرورش قارچ

پس از اینکه کاه کاملا خشک شد با ۳ تا ۵ درصد اسپان (بذر قارچ) مایه زنی می شود. به این منظور برای هر ۱۰ کیلوگرم کاه پاستوریزه شده مقار ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم بذر قارچ اضافه شده و مخلوط می شود. مخلوط حاصل درون کیسه هایی به قطر ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر با ارتفاع ۸۰ تا ۱۵۰ سانتی متر ریخته سپس سطح آن کمی فشرده شده تا رطوبت کاه حفظ گردد. پس از بستن سر کیسه آن را به محیطی که از قبل بعنوان سالن کشت در نظر گرفته شده انتقال داده و از سقف آویزان می کنند. می توان کیسه های کشت شده را روی زمین هم قرار داد. اما حالت آویزان شده برای رشد بهتر است.

چیلر برای سالن پرورش قارچ

چیلر برای سالن پرورش قارچ

لزوم استفاده از چیلر برای سالن پرورش قارچ

از اولین روز کشت تا مدت ۲۵ الی ۳۰ روز دما روی ۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری شده، در صورت امکان محیط را تاریک می کنند. نور خورشید برای قارچ مناسب نیست. لذا، باید جلوی تابش مستقیم نور خورشید گرفته شود. پس از اینکه سطح کاه پوشیده از تارهای سفید رنگ و ظریف قارچ شد، سوراخ هایی به فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و به اندازه کف دست در اطراف کیسه کشت شده ایجاد و با آبپاشی مداوم کف سالن رطوبت محیط را افزایش می دهند. در این زمان دما به ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش داده می شود. وجود نور یک لامپ در این زمان ضروری بوده و باعث افزایش محصول می شود. قارچ ها پس از یک هفته دیگر آماده برداشت می باشند. توجه به تمامی نکات گفته شده در فوق، برای برداشت به موقع قارچ های کشت شده ضروری می باشد.

آبیاری سالن

زمانی که کیسه ها پاره می شوند، چنانچه رطوبت محیط پایین باشد، سطح کاه خشک شده و بایستی با مقادیر خیلی کم آب بصورت اسپری آبیاری شود. آبیاری ممکن است روزی دوبار یا بیشتر انجام شود. باید توجه داشت که آبیاری ۴۸ ساعت قبل از برداشت قارچ ها متوقف می شود. همچنین، پس از برداشت محصول می توان آبیاری را ادامه داد. بهتر است به زمان برداشت قارچ ها توجه کافی داشته باشید تا از آبیاری بی موقع خودداری شود.

فصل کاشت

بهترین موقع برای پرورش قارچ در سالن بین مهر تا آذر است. ولی چنانچه امکانات تهویه هوا و متعادل نمودن درجه حرارت محیط محل پرورش وجود داشته باشد که با خرید چیلر برای سالن پرورش قارچ می توان این مورد را حل نمود، می توان قارچ را در ماه های دیگر سال نیز پرورش داد. بطور کلی می توان قارچ را در محیط تاریک پرورش داد و بجز نور مستقیم آفتاب، هر مقدار نور را تحمل می کند. در هر صورت در محل پرورش قارچ علاوه بر آنکه، بایستی تهویه هوا به خوبی انجام گیرد، درجه هوای محیط پرورش نیز باید بین ۲۵-۱۴ درجه نگهداری شود. دلیل اصلی استفاده از چیلر مناسب برای سالن پرورش قارچ نیز همین نکته است. قارچ ها در نور مناسب و تهویه مطبوع، به راحتی رشد می کنند و محصولی یکدست و ارزشمند را به کشاورز ارائه خواهند داد. علاوه بر این محل پرورش بایستی کاملا تمیز، قابل شستشو و فاقد درز یا محلی برای پرورش باکتری ها، حشرات و قارچ های مضر باشد. چنانچه در این مدت زمانی، در برداشت محصول خود با مشکل مواجه شدید، بهتر است از کارشناسان فنی مشاوره بخواهید تا در ارائه هرچه بهتر کشت قارچ، شما را یاری کنند. همینطور درباره انتخاب چیلر مناسب برای سالن پرورش قارچ خود، حتما با ما مشاوره کنید تا با توجه به ابعاد سالن پرورش قارچ تان، شما را یاری نمائیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید چیلر برای سالن پرورش قارچ با ما تماس بگیرید.