چیلر خانگی

دسته دیگری از دستگاه های چیلر، چیلر های خانگی هستند که برای استفاده از منازل و ساختمان های مسکونی ساخته و طراحی گردیده اند. چیلر خانگی و قیمت آن از نظر ساختمان داخلی شباهت بسیاری زیادی به چیلر هوا خنک دارد و برای خنک سازی و گرمایش محیط از ساز و کار چیلرهای هوا خنک استفاده می کند. در صورتی که قصد دارید برای خانه خود دستگاهی خریداری کنید که عملکرد سرمایش و گرمایش را بتواند به خوبی انجام دهد، چیلر خانگی یک پیشنهاد ویژه برای شما به شما می رود. مانند همه دستگاه ها و وسایلی که تا به امروز ساخته شده است، چیلر خانگی نیز معایب و مزایایی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی مزایا، معایب، مشخصات و نحوه ساز و کار این چیلر می پردازیم.

چیلر خانگی چیست؟

کمپانی های مختلفی برای سرمایش و گرمایش محیط خانه اقدام به ساخت دستگاه های تهویه هوای متنوع و متفاوتی کرده اند. یکی از دستگاه های تهویه هوا، مینی چیلرها هستند که امروز با نام چیلرهای خانگی نیز شناخته می شوند. مینی چیلر یا چیلر خانگی برای ایجاد گرما و سرما در خانه به کار می روند. استفاده از مینی چیلر یا چیلر خانگی تنها به خانه محدود نمی شود، بلکه می توان از این دستگاه برای ایجاد سرما و گرما در مکان های سرپوشیده مختلف با متراژ کم نیز استفاده کرد. چیلرهای خانگی اغلب از نوع هوا خنک هستند. یعنی در این نوع دستگاه خنک سازی، در بخش کندانسور به وسیله جریان هوا صورت می گیرد.

اجزای سازنده چیلر خانگی

 • اپراتور

در بخش اپراتور که می توان آن را تکمیل کننده سیکل تبریدی در دستگاه چیلر خانگی دانست، لوله های مسی فراوانی دیده می شود. لوله های مسی به کار رفته ضریب انتقال حرارتی بسیار بالایی دارند. در چیلر خانگی، عمل خنک سازی به کمک فن کویل ها صورت می گیرد، به همین منظور کویل حرارتی اپراتور به فن کویل های ساختما متصل می گردد.

 • کمپرسور

کمپرسور را می توان قلب تپنده دستگاه چیلر خانگی دانست. در مینی چیلرها یا چیلرهای خانگی کمپرسور می تواند از نوع اسکرو و اسکرال باشد. از آنجا که این نوع کمپرسورها صدای کمتری تولید می کنند و توان بیشتری دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر مزیت هایی که ذکر شد، کمپرسورهای اسکرو و اسکرال کمتر دچار خرابی می شوند و نگهداری از آن ها در مقایسه با دیگر کمپرسورها راحت تر است.

 • کندانسور

همانطور که در پاراگراف های بالا ذکر کردیم، خنک سازی دستگاه به وسیله کندانسور موجود در چیلر صورت می گیرد. کندانسور به وسیله جریان هوا دستگاه را خنک می کند، به همین دلیل نام دیگر چیلر خانگی، مینی چیلر هوا خنک است.

 • شیر انبساط

شیر انبساط بعد از بخش کندانسور در دستگاه نصب می گردد و تکمیل کننده سیکل تبریدی در دستگاه چیلر خانگی می باشد. پس از اینکه سیال مبرد از بخش کندانسور عبور کرد، وارد شیر انبساط می شود تا آماده‌ی ورود به بخش اپراتور گردد.

 • فن

می توان گفت که فن، مکمل کندانسور است. این بخش مسئولیت به جریان در آوردن هوا در اطراف چیلر را بر عهده دارد.

 • بدنه‌ی چیلر

بدنه‌ی چیلر خانگی از مواد ضد زنگ ساخته شده است و در مقابل خوردگی مقاومت می کند. دلیل استفاده از مواد ضد زنگ که معمولا این مواد را ورقه آهنی ضد زنگ در بر می گیرد، این است که چیلر خانگی باید در محیط باز نصب گردد.

چیلر خانگی و قیمت آن

چیلر خانگی و قیمت آن

سرمایش و گرمایش محیط

 • گرمایش محیط

در صورتی که قصد دارید برای گرمایش محیط چیلر خانگی استفاده کنید لازم است را به یک جریان آب گرم متصل نمایید. جریان آب گرم مورد نیاز می نیکوله را فراهم نماید لازم است خط لوله پکیج را به دستگاه متصل کنید می توانید برای گرم سازی محیط و گرمایش از یک وسیله گرمایشی مانند پکیج های زمینی یا بویلر گاز سوز استفاده نمایید. عمل گرما سازی در چیلر خانگی ساعت به وسیله ها صورت می گیرد. هوای گرم که در فن کویل ها در جریان است، از روی کویل های نصب شده در دستگاه عبور می‌کند و بعد از اینکه به خوبی گرم شد به درون خانه وارد می شود.

 • سرمایش محیط

عملکرد مناسب چیلر در زمینه سرمایش محیط باعث شده چیلر های خانگی یک گزینه مناسب برای ایجاد سرما در خانه تلقی شوند. مینی چیلرها یا چیلرهای خانگی برای خنک سازی محیط از سیکل تبرید تراکمی استفاده می‌ کنند. پس از این که سیال مبرد وارد کمپرسور گردید، انرژی لازم برای گردش در سیکل تبریدی را به دست می آورد. در بخش کمپرسور دمای سیال بالا می رود و سیال به بخار داغ تبدیل می شود. این بخار داغ وارد بخش کندانسور می شود و به وسیله جریان هوا، کمی از گرمای خود را از دست می دهد. فن تعبیه شده در این دستگاه وظیفه خنک سازی سیال را بر عهده دارد. همانطور که گفته شد سیال پس از عبور از کندانسور وارد شیر انبساط دستگاه می شود. شیر انبساط یکباره فشار سیال را پایین می آورد و همین امر موجب می شود که سیال کاملا به بخار تبدیل گردد. بخار سیال وارد بخش اپراتور گردیده و از طریق خط لوله فن کویل ها در محیط ساختمان پخش می گردد.

چیلر خانگی علاوه بر اینکه یک دستگاه پر قدرت برای تولید سرما به شمار می رود، میزان مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد و در آن صرفه جویی می کند. این مزیت ها باعث شده چیلر خانگی یک وسیله محبوب در بین کاربران تلقی شود. لازم به ذکر است که چیلر خانگی برای خنک سازی محیط هایی با متراژ ۱۵۰ متر مربع مناسب می باشد.

مزایای استفاده از دستگاه چیلر خانگی

 کاهش میزان مصرف انرژی
 کشور ایران در ناحیه کم آب کره زمین واقع گردیده است به همین دلیل همواره بسیاری از شهرهای ایران با بحران کم آبی رو به رو هستند. در صورتی که شما نیز در شهرهایی زندگی می‌کنید که کمبود آب وجود دارد برای سرمایش محیط می توانید از این نوع چیلر استفاده نمایید. در صورتی که چیلر خانگی به صورت هوا خوراک طراحی گردیده است برای انجام کار خود نیازی به جریان آب ندارد به همین دلیل یک پیشنهاد ویژه برای شما به حساب می آید.

جلوگیری از خرید تجهیزات اضافه
چیلر خانگی و قیمت آن برخلاف بسیاری از دستگاه‌ها که برای نصب نیاز به وسایل و تجهیزاتی مانند کولینگ، هواساز و موتورخانه دارند، به راحتی نصب می گردد و از تحمیل هزینه های اضافی به مصرف کننده جلوگیری می کند.

قابل استفاده در تمامی فصول سال
همانطور که اشاره کردیم مینی چیلر توانایی سرمایش و گرمایش محیط را دارند به همین دلیل شما می توانید در تمامی فصول از این دستگاه استفاده نمایید.

مناسب تمام شهرهای ایران
همانطور که می دانید استفاده از دستگاه‌هایی مانند کولر آبی برای محیط هایی که رطوبت بسیار بالایی دارند مناسب نیست از آنجا که این نوع چیلر تاثیری روی میزان رطوبت خانه ندارد، می تواند یک گزینه مناسب برای استفاده در تمامی آب و هوا ها باشد.

مدیریت دما
 در صورتی که قصد دارید دمای هر بخش از خانه را مطابق میل خود و نظر خود مدیریت فرمایید، می توانید دستگاه مینی چیلر را به چند فن کویل نصب نمایید.

قابل نصب در فضای باز
بدنه‌ی آهنی ضد زنگ مینی چیلر این قابلیت را به کاربر می دهد که دستگاه را در محیط های باز خانه مانند حیاط یا پشت بام نصب نماید.

اشغال فضای کم
مینی چیلرها اندازه کوچکی دارند به همین دلیل در صورتی که در حیاط یا پشت بام خانه نصب شوند، فضای بسیار کمی را اشغال می کنند و در بر می گیرند.

از دیگر مزایای چیلر خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش میزان سر و صدای دستگاه
 • لوله کشی برای فواصل طولانی
 • قابل استفاده برای مغازه ها
 • هزینه مناسب

معایب استفاده

هزینه بالا
راه اندازی مجدد این نوع چیلر و نگهداری از این دستگاه نیازمند دانش و تجربه بیشتری نسبت به کولرهای آبی است. به همین دلیل لازم است به کمک یک متخصص اقدام به راه اندازی مجدد چیلر نمایید.

خشک بودن هوای خروجی
از آنجا که در دستگاه چیلر خانگی امکان رطوبت زنی وجود ندارد باعث می شود هوایی که از دستگاه خارج می شود، خشک بوده و محیط را سرد و خشک کند.

ظرفیت سرمایشی کم
همانطور که اشاره شد، چیلر خانگی نمی تواند فضای بزرگ را به خوبی خنک کند. در نتیجه، افزایش قیمت چیلر خانگی موجب شده بسیاری از افراد از خرید این دستگاه صرف نظر نمایند.

قیمت چیلر خانگی

مانند دیگر دستگاه هایی که امروزه در جهان مورد استفاده قرار می گیرند، لازم است چیلر خانگی نیز کیفیت ساخت بالایی داشته باشد. برای خرید یک مینی چیلر با کیفیت ما محصولات وایو را به شما پیشنهاد می کنیم. شرکت وایو با ارائه محصولات با کیفیت می تواند توجه شما را به خود جلب کند و با یک قیمت مناسب، دستگاه با کیفیتی را در اختیار شما قرار دهد. بسته به مدل و تن تبرید مینی چیلر، قیمت دستگاه نیز متفاوت خواهد بود. میانگین قیمت یک دستگاه چیلر خانگی با کیفیت بین ۹ میلیون الی ۱۱۰ میلیون برآورد شده است.

جمع بندی

مینی چیلرهای یک دستگاه تهویه مطبوع اند که با داشتن قابلیت ایجاد سرما و گرما، یک محصول پرطرفدار به شمار می روند. داشتن قابلیت لوله کشی برای فواصل طولانی از مزایای این دستگاه است که باعث شده کاربر بتواند دستگاه را در بیرون از محیط خانه نصب کند. این دستگاه یک پیشنهاد ویژه برای افرادی که به دنبال یک دستگاه تهویه هوا برای خانه یا مغازه با متراژ کم هستند به شمار می رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.