چیلر ساختمان

مهم ترین کاربرد چیلر ساختمان تامین آب خنک برای مصارف مختلفی از جمله خنک کاری فضای ساختمان می باشد. در ساختمان های مسکونی، چیلر جهت تامین آب مورد نیاز دستگاه تهویه به کار می رود. این در حالی است که در سیستم های صنعتی و کارخانه ها، آبی که توسط چیلر خنک می شود برای خنک سازی واحد های تولیدی کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی انتخاب چیلر برای ساختمان های مسکونی با توجه به دو عامل صورت می گیرد. این عوامل عبارتند از توان دستگاه چیلر و بودجه اولیه جهت خرید دستگاه.

چیلر ساختمان چیست؟

این چیلر در دو مدل هواخنک و آب خنک تولید و عرضه می گردد. در صورتی که شما قصد دارید برای ساختمان خود یک سیستم خنک کننده، با عملکرد بسیار عالی  تهیه کنید به شما چیلر های ساختمانی را پیشنهاد می کنیم.  چیلر های مسکونی می توانند با عمل خنک سازی حرارتی که در فضای سکونت وجود دارد را متعادل کنند. لازم به ذکر است که این دستگاه برای تمامی فصول مناسب است و متناسب با تمامی اقلیم ها ساخته شده است.

انواع چیلر ساختمان

شما می توانید جهت خنک سازی ساختمان خود از هر یک از دستگاه هایی که به شما در ادامه مقاله معرفی می‌ شود استفاده فرمایید، از آنجا که کاربرد این دستگاه ها تهویه مطبوع ساختمان است می تواند یک پیشنهاد ویژه برای شما به حساب بیاید.

 • چیلر تراکمی
 • چیلر جذبی
 • فن کویل
 • هواساز
 • مینی چیلر
 • اگزاست فن
 • دستگاه زنت
 • روفتاپ پکیج

کاربرد

در صورتی که برای ساختمان های تجاری و مسکونی خود به دنبال یک ابزار ایده آل برای خنک سازی و یک سیستم تهویه مطبوع هستید، از خرید این چیلر غافل نشوید. چلیرهای مسکونی برای خنک کردن هوای داخل محیط و جلوگیری از افزایش دما در ساختمان ساخته شده اند. حرارت مازادی که در ساختمان وجود دارد می‌ تواند از طریق چیلر کنترل شود، دستگاه چیلر از ورود حرارت اضافی به دستگاه ها و وسایلی که داخل محوطه ساختمان وجود دارد، جلوگیری می کند و مانع عبور این حرارت ها می شود.

چیلر ساختمان برای تهویه هوای ساختمان آب خنک را تولید می کند. در محوطه ساختمان گرما از راه های مختلفی تولید می شود، گاهی ممکن است این گرما از طریق انرژی خورشید، تجهیزات داخل ساختمان و وسایل برقی یا گاهی توسط فعالیت ساکنان ساختمان تولید گردد. لازم است که گرمای تولید شده و موجود، داخل ساختمان از بین برود و تعادل گرمایی در ساختمان به وجود بیاید و برقرار شود به همین دلیل لازم است از چیلر های ساختمانی استفاده شود.

چیلر ساختمان

چیلر ساختمان

اجزای چیلر

مانند تمامی دستگاه هایی که تا کنون ساخته شده اند، تجهیزات مختلفی باعث به وجود آمدن این چیلر می شوند یا به عبارتی اجزایی آن را تشکیل می دهند. در ادامه مقاله به بررسی موردی اجزای تشکیل دهنده این چیلر می پردازیم.

 • شیر برقی
 • فیلتر درایو
 • کندانسور
 • کمپرسور
 • شیر انبساط
 • شیر تغذیه
 • لوله رانش
 • کوپلینگ
 • الکترو موتور
 • تابلو برق

نصب چیلر

معمولا این چیلر را در بخش موتورخانه در قسمت تاسیسات نصب می کنند. در صورتیکه چیلر از نوع آب خنک باشد لازم است که داخل ساختمان نصب گردد، اگر از چیلر هوا خنک استفاده می‌کنید می‌توانید روی بام یا روی سقف ساختمان چیلر را نصب کنید. این چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک هر دو به وسیله یک سیکل تبرید باعث خنک سازی آب می شوند. با هدایت و انتقال آب خنک به دیگر بخش های ساختمانی و سیستم های سرمایشی ساختمان، گرمای اضافی از بین می رود و متعادل می شود.

مزایای استفاده

می توان گفت بزرگ ترین مزیت استفاده از چیلر ساختمانی این است که این چیلر با رویکرد بهینه‌ سازی مصرف انرژی تولید گشته و در ساخت آن از آخرین فناوری های نوین استفاده شده است. چیلر ساختمان را می توان مقرون به صرفه ترین، مناسب ترین و کارآمد ترین دستگاه تهویه مطبوع برای شرایط اقلیمی مختلف دانست. در ادامه به بررسی موردی دیگر مزایای این چیلر می پردازیم.

 • تهویه مناسب و کارآمد
 • طول عمر بالا
 • مقرون به صرفه
 • بهره وری بالا

معایب استفاده از چیلر ساختمان

می توان گفت بزرگترین عیب استفاده از این چیلر این است که در صورتی که چیلر در فضای باز نصب گردد، از امنیت کمتری برخوردار خواهد بود. همواره بسیاری از افرادی که چیلر را در فضای بیرون ساختمان نصب کرده اند شاهد سرقت دستگاه خود بوده اند.

از دیگر معایب چیلرهای ساختمان می توان به طول عمر کوتاه آن ها اشاره نمود. همانطور که گفته شد چیلر های ساختمان در اندازه های مختلف تولید می شود هرچه اندازه چیلر کوچک تر باشد از فناوری ساده تری برای ساخت آن استفاده شده است به همین دلیل ممکن است با بارش برف و باران یا در مقابل هوای گرم و سرد مقاومت کمتری داشته باشد و به راحتی آسیب ببیند.

چیلر ساختمان را برای کجا خریداری کنیم؟

به طور کلی این چیلر می تواند نیاز تهویه مطبوع را در ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری و ساختمان های تجاری تامین نماید.

مولفه ‌های انتخاب چیلر ساختمان

برای انتخاب چیلر ساختمان لازم است به برخی از نکات توجه گردد و پس از بررسی هر یک اقدام به خرید چیلر شود. این نکات عبارتند از:

 • هزینه نگهداری
 • شرایط آب و هوایی
 • متراژ ساختمان
 • تعداد طبقات ساختمان
 • هزینه نصب چیلر
 • نوع کاربری ساختمان

صادرات چیلر ساختمان

می‌توان گفت نمونه ای از پرکاربردترین چیلرهای ساختمانی، چیلر های تراکمی و چیلر های جذبی هستند که امروز در بازارهای جهانی به فروش می‌ رسند. چیلرهای ساختمانی به گونه ای طراحی شده اند که سر و صدای بسیار کمی را ایجاد می‌کنند، از دیگر ویژگی های این چیلرها می توان به راندمان بالای آن ها اشاره نمود. تمامی ویژگی های گفته شده باعث شد که میزان تقاضا برای خرید این چیلر افزایش یابد و میزان فروش جهانی آن تا حد چشم­گیری رشد کند. همانطور که گفته شد از انواع چیلرهای ساختمان می‌توان به کولر تراکمی اشاره نمود. چیلرهای تراکمی به گونه ای طراحی شده اند که هیچ اثر بدی را وارد محیط زیست نمی کنند یا به عبارتی دیگر به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند.

نحوه عملکرد

 همانطور که گفته شد از مهم‌ ترین وسایل و الزامات ساختمان یک سیستم تهویه مطبوع مناسب می باشد. این چیلر با تولید آب سرد می تواند این نیاز برطرف کند. این چیلر آب سرد را تولید می کند و این آب سرد را به درون یک مبدل حرارتی که درون دستگاه تعبیه شده است، وارد می کند. آب سرد از طریق مبدل وارد کویل هواساز می شود تا هوا بتواند فرآیند خنک سازی را انجام داده و کویل دستگاه را خنک کند.

هوای خنک تولیده شده توسط دستگاه این چیلر می تواند به دو صورت وارد هوای ساختمان شود. گاهی ممکن است هوا به صورت مستقیم یا در برخی از موارد به کمک یک کانال به فضای ساختمان وارد شده و سرما را منتقل کند. بعد از اینکه آب سرد یا کل سیال حامل در کویل گرم شد و دمای آن افزایش پیدا کرد، دوباره در سیستم به گردش در می آید. با گردش مجدد آب سرد داخل دستگاه، سیکل تبرید خنک شده و دوباره وارد چرخه دستگاه این چیلر می شود.

در دستگاه های هواساز، گرمای محسوس و نهان آب، طی گردش موجود در دستگاه به هوا منتقل می گردد. به این صورت هوا و رطوبت موجود در اتاق کنترل می گردد. چیلر هایی که در جهت تهویه مطبوع ساخته می شوند، جهت تامین سرما و عمل سرما سازی در تناژ های مختلف به کار می روند. آب سرد خروجی از دستگاه ها و تجهیزات به کار رفته برای تامین سرما وسرما سازی باید دمایی بین ۱.۵ تا ۷ درجه سانتی گراد داشته باشند.

انتخاب چیلر ساختمان

انواع مختلف این چیلر یعنی چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک مجموعه ای از اجزای منحصر به فرد هستند که در کنار یکدیگر به یک دستگاه بسیار کارآمد و مفید برای خنک سازی تبدیل می شوند. ساخت انواع مختلف این چیلر در کارخانه های سازنده این دستگاه فرآیندی پیچیده و پرهزینه تلقی می شود. اما مزایا و قابلیتهای منحصر به فرد این دستگاه باعث شده که به هزینه های اولیه ساخت این دستگاه توجه نگردد. دستگاه چیلر با ارائه قابلیت های مختلف توانسته است که در واحد های مسکونی و صنعتی مورد توجه و استفاده قرار گیرد. ساختمان ها با متراژ بیشتر یا به اصطلاح دیگر ساختمان‌های بزرگ نیازمند چیلر های ساختمانی با ظرفیت خنک کنندگی بیشتر هستند.

همانطور که در بخش های بالا اشاره شد عوامل مختلفی می‌توانند بر روی قیمت چیلر تاثیر گذار باشند. اندازه چیلر و کمپرسور به کار رفته در دستگاه از مهم ترین عواملی هستند که می توانند قیمت چیلر را تعیین کند. در صورتی که می خواهید چیزی را نصب کنید لازم است از معماران مهندسان سیستم های تهویه مطبوع کمک بگیرید.  مهندسان با بررسی دستگاه تصمیم می‌ گیرند که چیلر را در چه جایی از ساختمان نصب کنند. گاهی ممکن است چیلر داخل محل سکونت و در برخی از موارد چیلر در خارج از محل سکونت نصب گردد. در صورتی که قصد دارید چیلر ساختمان خریداری کنید لازم است با یک کارشناس حاذق در ارتباط باشید و برای انتخاب مناسب ترین چیلر با ایشان مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.