چیلر چیست؟

چیلر چیست ؟ چیلر که با نام سردکن نیز شناخته می شود، دستگاهی است که حرارت و گرمای مایعات را بر اساس سیکل تبرید یا جزئی می زداید. دستگاه با کمک فرآیند تبخیر و تقطیر یک مبرد که در بین اجزای دستگاه در حال گردش است حرارت را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل می کند. کار اصلی این دستگاه این است که برای سرمایش هوای ساختمان یا مصارف صنعتی آب را سرد و خنک کند. زمانی که آب در چیلر سرد می شود با استفاده از پمپ و لوله به واحدهای توزیع کننده هوای سرد در ساختمان مستقر شدند ارسال می شود.

معمولا این واحدهای توزیع کننده را فن کویل ها یا دستگاه های هواساز تشکیل می دهند. برای اینکه دمای آب حفظ شود و هنگام انتقال از طریق لوله، آب سرمای خود را از دست ندهد، باید لوله به خوبی عایق کاری شود. این دستگاه می تواند علاوه بر سرمایش هوای ساختمان، در مصارف صنعتی نیز به کار رود. آب سرد شده توسط سردکن می تواند به عنوان آب خنک کننده دستگاه ها در کارخانه ها مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجا که آب سرد دستگاه در لوله ها و کویل ها جریان دارد، راهی برای تبخیر آن وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر آب سرد این دستگاه درون مدار بسته در جریان است.

همواره برخی از افراد درباره انتخاب این دستگاه نگرانی‌هایی دارند که در ادامه به بررسی این نگرانی‌ ها می‌ پردازیم:

کارایی: بسیاری از افراد در خصوص اینکه آیا این دستگاه کارایی مدنظر را دارد و می تواند نیازهای آن ها را برطرف کند دچار تردید و نگرانی می شوند.

تعمیر و نگهداری: این سوال برای افراد بسیاری به وجود می آید که آیا نگهداری از چیلر و تعمیر آن هزینه بر است؟

بازده: آیا این دستگاه می تواند بازده مورد نظر ما را داشته باشد و ما را راضی نگه دارد؟

انواع چیلر چیست ؟

به طور کلی به دو دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند:

– چیلر تراکمی
– چیلر جذبی

تفاوت اصلی نوع تراکمی و نوع جذبی این دستگاه در نوع انرژی است که مصرف می کنند. به عنوان مثال چیلر تراکمی از انرژی الکتریکی استفاده می کند، اما نوع جذبی با استفاده از انرژی حرارتی می تواند کار کند.

بررسی کامل و دقیق نوع تراکمی و جذبی این دستگاه در بخش های دیگر سایت صورت گرفته است. شما می توانید با مطالعه مقاله درخصوص این دو دستگاه، اطلاعات لازم را کسب نمایید. شکل دیگر تقسیم بندی دستگاه بر اساس نوع خازن استفاده شده در دستگاه و خنک شدن ماده مبرد می باشد و تقسیم بندی به شکل زیر خواهد بود:

– هوا خنک
– آب خنک
– تبخیری

تعمیرات و نگهداری

برای بالا بردن عمر مفید سردکن و راندمان آن باید به خوبی از دستگاه نگهداری شود و در صورت نیاز به درستی تعمیر گردد. در صورتی که این دستگاه به خوبی نگهداری نشود و تعمیرات آن به صورت منظم و به موقع صورت نگیرد، راندمان آن کاهش پیدا می کند و به مصرف کننده مشکلات و خسارات مالی تحمیل می کند. لازم است برای نگهداری از این دستگاه چهار مرحله زیر را رعایت نمایید:

مرحله اول: با شروع فصل جدید شرایط راه اندازی و مقدمات لازم را انجام دهید.

مرحله دوم: در طول کار، راهبری دستگاه را کنترل و نگهداری فرمایید.

مرحله سوم: در پایان فصل دستگاه را تعمیر و سرویس کنید.

مرحله چهارم: در صورتی که قطعات دستگاه دچار خرابی شدند، در زمان خاموش بودن دستگاه اقدام به تعمیر و تعویض آن ها نمایید.

چیلر چیست

چیلر چیست

کاربردها

– صنعتی

سردکن به طور گسترده ای در صنایعی مانند صنایع بهداشتی غذایی دارویی نساجی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با تولید آب سرد باعث می شود که قطعات موجود در دستگاه ها و تجهیزات که به دلیل کار زیاد گرم شده اند، خنک گردند.

– فرآیند سرمایش

در صنایع مختلف نظیر صنایع دارویی، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی نیاز به سرمایش و جذب گرما برای انجام فرآیندها و واکنش های شیمیایی و فیزیکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل استفاده از چیلر برای تولید سرما در صنایع ذکر شده بسیار با اهمیت خواهد بود. این دستگاه با تولید سرما می تواند نقش مهمی را در جهت گرماگیری و تولید برودت در واکنش های شیمیایی و فیزیکی ایفا نماید. دستگاه­ هایی که برای سرمایش های فرآیندی و دماهای زیر صفر درجه سانتی گراد ساخته شده اند دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند و از سردکن های مخصوص تهویه مطبوع متمایز می شوند.

– تهویه مطبوع

همانطور که گفته شد از چیلرها برای تولید سرما در مجتمع های تجاری و فرهنگی یا تفریحی، ورزشی استفاده می شود. در روزهای گرم تابستانی این دستگاه آب را سرد می سازد و گرمای آن را می گیرد. آب سرد تولید شده توسط این دستگاه به فن کویل یا کویل هواساز منتقل می گردد. فن موجود در فن کویل سرمای آب را به محیط بیرون می فرستد و باعث کاهش دمای فضای مورد نظر می گردد.

مدیریت هوشمند عملکرد

با توجه به اینکه سیستم های مدیریت هوشمند در بسیاری از ساختمان ها و کارخانه ها در حال افزایش است، چیلر نیز نیازمند کنترل هوشمند و از راه دور خواهد بود. امروزه با استفاده از تکنولوژی کنترل‌‌گر یا ال پی سی می توان عملکرد این دستگاه را از راه دور کنترل کرد. کنترل هوشمند به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساختار چیلر چیست ؟

ساختار این دستگاه با توجه به نوع آن متفاوت است اما به طور کلی این دستگاه دارای دو قطعه به نام های کندانسور و اپراتور می باشد.

در این دستگاه برای تولید آب سرد، مبرد از طریق یک مبدل حرارتی به نام کندانسور دفع گشته و به یک مبدل حرارتی دیگر به نام اپراتور هدایت می شود. طی این روند گرما از آب گرفته می شود و به محیط دیگری مانند هوا منتقل می گردد.

تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست ؟

– توان خنک کاری

بزرگترین تفاوت چیلر و مینی چیلر توان خنک کاری آن ها می باشد. از همین جهت معمولا برای خنک کاری ساختمان‌هایی که متراژ کمتری دارند از مینی چیلر استفاده می گردد. اما در صورتی که قصد دارید در صنایع سبک و نیمه سنگین از سیستم خنک کاری استفاده کنید لازم است اقدام به خرید دستگاه نمایید.

– نوع کندانسور

معمولا برای ساخت مینی چیلرها از کندانسور هوا خنک استفاده می شود که توسط فن خنک می گردد. در ساختار چیلرها نیز ممکن است از کندانسور هوا خنک استفاده شود اما با این تفاوت که این کندانسور توسط آب برج خنک کننده، خنک می شود.

– نوع کمپرسور

از دیگر تفاوت های مینی چیلر و چیلر نوع کمپرسور دستگاه می باشد. معمولاً در مینی چیلرها کمپرسور اسکرال مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که کمپرسور اسکرال طول عمر و راندمان بالاتری دارد برای ساخت مینی چیلرها مورد استفاده قرار می گیرد. تعمیر و روغنکاری کمپرسورهای اسکرال به مراتب ساده تر از دیگر کمپرسورها است. معمولا در طراحی چیلرهای صنعتی استفاده از کمپرسورهای اسکرو چندان مرسوم نیست. از آنجا که کمپرسور های اسکرو گسترده کاری و قدرت بالایی ندارند، کمپرسورهای پیستونی، سانتریفیوژی و اسکرو جایگزین این‌ کمپرسور می شوند. معمولا برای انتخاب نوع کمپرسور چیلر به شرایطی مانند تناژ و شرایط محیطی توجه می گردد.

چه چیلری برای روند کار شما بهتر است؟

سیستم های سردکن از نظر اندازه و طرح بسیار گسترده هستند و به عنوان واحدهای کوچک، محلی یا قابل حمل و  بزرگ در نظر گرفته شده اند و تقسیم بندی می شوند. اگر علاقه مند به دریافت جزئیات بیشتر و راهنمایی در مورد خرید بهترین خنک کننده برای برنامه خود هستید، با یک متخصص مراقبت حرارتی تماس حاصل فرمایید و با راهنمایی وی اقدام به خرید دستگاه نمایید.

فضای مورد نیاز برای نصب چیلر چیست ؟

با توجه به ظرفیت دستگاه می توان پیش بینی کرد که فضای مورد نیاز دستگاه چقدر است. در ادامه مقاله به بررسی فضای مورد نیاز برای نصب انواع مختلف دستگاه می پردازیم:

– تراکمی آب خنک: ۲ الی ۱۵ متر مربع
– جذبی: ابعاد نوع جذبی این دستگاه تقریبا دو برابر نوع تراکمی است به همین دلیل برای نصب این دستگاه تقریبا ۳۰ متر مربع فضا نیاز دارید.
– هوا خنک: ۱ الی ۲ متر مربع

اقدامات لازم برای افزایش کارایی سیستم ها

سیم پیچ های کندانسور را تمیز کنید. از آنجا که گرما، تاثیر زیادی روی کارایی دستگاه دارد، لازم است همواره سیم پیچ ها از نظر گرفتگی و عبور آزاد هوا مورد بررسی قرار گیرند.

ضریب خنک کننده دستگاه با سطح مبرد دستگاه ارتباط مستقیم دارد، به همین منظور لازم است شارژ مبرد حفظ گردد.

در طراحی و ساخت سردکن از کندانسور استفاده می شود. آب همواره در کندانسور در جریان است و در صورتی که موادی مانند شن و ماسه و دیگر مواد جامد در حلقه کندانسور وجود داشته باشد، می تواند بر کارایی دستگاه تاثیر بگذارد و در بسیاری از موارد باعث خرابی گردد. هر چند وقت یک بار لازم است حلقه های کندانسور توسط متخصص بررسی گردد تا از بروز خسارت و مشکل جلوگیری شود.

قیمت چیلر چیست ؟

هر یک از عوامل زیر می توانند تعیین کننده قیمت چیلر باشند:

– نوع اپراتور
– نوع کمپرسور
– ظرفیت دستگاه
– نوع گاز مبرد
– کیفیت قطعات
– دمای آب خروجی
– جنس اپراتور
– تعداد کمپرسور
– تعداد مدار
– جنس لوله ها

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید، با ما تماس بگیرید.